Gjest Gunhild Skrevet 1. februar 2013 #1 Skrevet 1. februar 2013 Jeg forlater faren til sønnen vår på grunn av vold. Han har slått sønnen et par ganger. Jeg har nå fortalt om voldsepisodene til en offentlig instans, som antakelig sender inn en bekymringsmelding til barnevernet. Hva er veien videre nå? Har noen her erfaring med dette? Jeg skjønner at barnevernet sikkert vil iverksette noen undersøkelser, men hva vil de undersøke? Han? Barnet? Meg? Boforhold? Andre forhold rundt oss? Hvor omfattende vil dette bli? Hvordan vil det foregå? Er det noen her som har erfaring med dette eller alternativt jobber i barnevernet og kan si noe om gangen i slike saker? (Det er forresten også noen voldsepisoder mot meg).
AnonymBruker Skrevet 1. februar 2013 #2 Skrevet 1. februar 2013 Hei, jeg skal bare være kort siden jeg ikke har erfaring på dette punktet. Jeg håper bare at systemet fungerer slik som du regner med her. Du har fortalt en offentlig instans om saken. Kan godt hende at det tar måneder før noe skjer, hvis noe i det hele tatt. Må du vente på det offentlige og barnevernet før du flytter? Har du foreldre/familie i nærheten som du og sønnen kan bo hos frem til alt det praktiske er ordnet? Lykke til til deg! Anonym poster: c6c542b2e450999fc2f90c157244a719
Gjest Gunhild Skrevet 1. februar 2013 #3 Skrevet 1. februar 2013 Problemet er at jeg har jo ingen rett i å holde gutten borte fra faren sin, og hun jeg snakket med på dette offentlige kontoret, mente at det ikke var noen umiddelbar fare ved å opprettholde avtalen om deling av omsorg som vi har kommet fram til, mens vi venter på mekling. Dette innebærer at sønnen vår er noen dager sammen med meg og noen dager sammen med faren. Jeg får helt vondt i magen av dette, føler at det er mitt ansvar, men jeg vet ikke hva jeg kan gjøre. Det er en stund siden forrige voldsepisode mot gutten, men likevel, det føles helt forferdelig at jeg ikke kan være der å passe på.
Gjest regine Skrevet 1. februar 2013 #4 Skrevet 1. februar 2013 Ta med ungen og dra på krisesenter. De skal ha kunnskap om hva du kan gjøre. Du skal IKKE overlate barnet ditt til en voldelig far - det skylder du faktisk ungen din!
Gjest annemor30 Skrevet 1. februar 2013 #5 Skrevet 1. februar 2013 Ta med ungen og dra på krisesenter. De skal ha kunnskap om hva du kan gjøre. Du skal IKKE overlate barnet ditt til en voldelig far - det skylder du faktisk ungen din! Helt enig,da sikrer du ihvertfall barnet ditt som du iflg barneloven pikter. § 48. Det beste for barnet Avgjerder om foreldreansvar, om kvar barnet skal bu fast og om samvær, og handsaminga av slike saker, skal først og fremst rette seg etter det som er best for barnet. Ved avgjerda skal det takast omsyn til at barnet ikkje må bli utsett for vald eller på anna vis bli handsama slik at den fysiske eller psykiske helsa vert utsett for skade eller fare."kilde:lovdata"
slumkim Skrevet 1. februar 2013 #6 Skrevet 1. februar 2013 Det jeg ikke skjønner, er at du sier han har slått sønnen et par ganger, altså mer enn EN gang. Hvorfor i helvete dro du ikke etter første gangen???
Gjest Gjest Skrevet 1. februar 2013 #7 Skrevet 1. februar 2013 Det jeg ikke skjønner, er at du sier han har slått sønnen et par ganger, altså mer enn EN gang. Hvorfor i helvete dro du ikke etter første gangen??? Yes, bravo! Fokuser på alt man kunne ha gjort isteden for det man faktisk nå har gjort. Du virker som en herlig person..
slumkim Skrevet 1. februar 2013 #8 Skrevet 1. februar 2013 Yes, bravo! Fokuser på alt man kunne ha gjort isteden for det man faktisk nå har gjort. Du virker som en herlig person.. Går ann å spørre vet du. Selvsagt er det bra at hun gjør noe NÅ, men det hindrer jo ikke at det er noe fryktelig galt med henne som lot sønnen fortsatt være rundt idioten som slår etter at han hadde gjort det en gang.
Gjest Gjest Skrevet 1. februar 2013 #9 Skrevet 1. februar 2013 Går ann å spørre vet du. Selvsagt er det bra at hun gjør noe NÅ, men det hindrer jo ikke at det er noe fryktelig galt med henne som lot sønnen fortsatt være rundt idioten som slår etter at han hadde gjort det en gang. Du antar at det må være noe galt med Ts fordi hun ikke gjorde dette tidligere? Vel, vi mennesker er ulike med ulike forutsetninger og psyke. Ikke alle kan gjøre alt riktig slik som du sikkert ville ha gjort heeeelt uavhengig av bakgrunn,psyke og historie.. Og når man først skal stille et slikt spørsmål som du gjør så går det an å trå litt mer varsomt...
Gjest Gunhild Skrevet 1. februar 2013 #10 Skrevet 1. februar 2013 Det jeg ikke skjønner, er at du sier han har slått sønnen et par ganger, altså mer enn EN gang. Hvorfor i helvete dro du ikke etter første gangen??? Jeg var ikke sterk nok til å klare det. Du har åpenbart aldri levd sammen med noen som kontrollerer deg og truer deg. På det tidspunktet føltes det som det beste var å bli, fordi jeg trodde jeg kunne beskytte gutten best ved selv å være til stede, istedenfor at far ville ha gutten alene ved samvær. Jeg har skjønt at det ikke går, jeg føler meg sterk nok til å gjennomgå det helvetet dette er, og jeg går nå.
AnonymBruker Skrevet 1. februar 2013 #11 Skrevet 1. februar 2013 Håper barnet blir satt i fosterhjem. De skulle vært strengere på det i slike tilfeller. Ingen har godt av å vokse opp med slike foreldre, en far som slår og en mor som ikke eier ryggrad. Sjansen for at mor går inn i et nytt voldelig forhold er stor. Anonym poster: ae9c0bdd8ec55471d61a19daf165a10c
Gjest synspunkt Skrevet 1. februar 2013 #12 Skrevet 1. februar 2013 Håper barnet blir satt i fosterhjem. De skulle vært strengere på det i slike tilfeller. Ingen har godt av å vokse opp med slike foreldre, en far som slår og en mor som ikke eier ryggrad. Sjansen for at mor går inn i et nytt voldelig forhold er stor. Anonym poster: ae9c0bdd8ec55471d61a19daf165a10c Problemet her er vel at mannen også har utøvd vold mot kvinnen slik at det har vært vanskelig for henne å bryte ut av forholdet. Redd for hva som ville skje når hun forlot ham, og redd for hva som da ville skje med barnet. Og så er hun kanskje også redd for det offentlige, om de vil ta fra henne barnet hvis hun går. Hva du foreslår, at barn burde tas hånd om av fosterhjem i slike situasjoner, vil bare forsterke denne mekanismen og gjøre at kvinnene aldri tør å bryte ut av voldelige forhold. Jeg kan tenke meg at trådstarter fra nå av vil se etter andre kvaliteter i menn. Hun er ikke skjebnebestemt til å velge en ny, voldelig mann....det er mulig å lære fra sine feil! Barnet har det best hos mor, så jeg håper hun får omsorg alene.
AnonymBruker Skrevet 1. februar 2013 #13 Skrevet 1. februar 2013 Problemet her er vel at mannen også har utøvd vold mot kvinnen slik at det har vært vanskelig for henne å bryte ut av forholdet. Redd for hva som ville skje når hun forlot ham, og redd for hva som da ville skje med barnet. Og så er hun kanskje også redd for det offentlige, om de vil ta fra henne barnet hvis hun går. Hva du foreslår, at barn burde tas hånd om av fosterhjem i slike situasjoner, vil bare forsterke denne mekanismen og gjøre at kvinnene aldri tør å bryte ut av voldelige forhold. Jeg kan tenke meg at trådstarter fra nå av vil se etter andre kvaliteter i menn. Hun er ikke skjebnebestemt til å velge en ny, voldelig mann....det er mulig å lære fra sine feil! Barnet har det best hos mor, så jeg håper hun får omsorg alene. Man går ved første slag uten å se seg tilbake. En god venninne av meg opplevde at mannen slo til ungen på 2 år en gang. Hun gikk på dagen, det var ikke snakk om noe annet. Han hadde ikke vært særlig snill med henne og på fylla slo han ofte til henne, men første gang han rørte sønnen, gikk hun! Anonym poster: ae9c0bdd8ec55471d61a19daf165a10c
Gjest annemor30 Skrevet 1. februar 2013 #15 Skrevet 1. februar 2013 Håper barnet blir satt i fosterhjem. De skulle vært strengere på det i slike tilfeller. Ingen har godt av å vokse opp med slike foreldre, en far som slår og en mor som ikke eier ryggrad. Sjansen for at mor går inn i et nytt voldelig forhold er stor. Anonym poster: ae9c0bdd8ec55471d61a19daf165a10c Mulig sjansen er stor men JEG gikk IKKE inn i et nytt voldlig forhold og jeg anser meg selv til å inneha en sterk ryggrad men ti år med div.misbruk får en ikke akkurat sterkere!
Gjest gjest Skrevet 1. februar 2013 #16 Skrevet 1. februar 2013 Mange svar her, men få som har svart på det TS spør om. Hva som vil skje er vanskelig å se. Men jeg antar at du er litt bekymra for barnevernet. Det tenker jeg du ikke har grunn til å være. De vil bare barnets beste. Og så lang tid det ikke er omsorgssvikt så tar dem ikke barna ut av hjemmet sitt. De forsøker med andre tiltak om det skulle vise seg å være nødvendig. Om denne offentlige instansen du har vært hos sender bekymringsmelding til bv. så vil du bli innkallet til ett møte med dem. Da kan du gjerne ha med deg en annen feks vennninne, moren din eller evnt advokat om du tror at du må gå til rettslige skritt ift bruddet med barnefar. I møtet med bv vil de høre med deg hva som har skjedd. Mulig de vil prate med barnet ditt også (kommer jo ann på barnets alder.) Ofte så vil dem ta ett hjemmebesøk, og så kan dem be om ditt samtykke til å innhente opplysninger fra barnehage/skole. Bv har ingen myndighet til å bestemme hvem barnet skal bo hos. Jeg oppfordrer deg til å spille med åpne kort ovenfor dem. De vil se at du tok steget å fikk barnet ut av situasjonen. Barnets forhold ovenfor far vil bli vurdert. Du kan ikke holdet barnet borte ifra fra, men du kan kreve at han har barnet på samvær med tilsyn. Dvs, at noen er tilstedet mens far har barnet. Jeg skjønner godt at du er i en vanskelig situasjon. Men ta gjerne kontakt med en bistandsadvokat, da dette muligens kan bli litt vanskelig å håndtere selv. Lykke til Klem
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå