Vendelins Skrevet 16. desember 2012 #1 Skrevet 16. desember 2012 Vi bruker alltid å ha kveldsmat med slekten, og pakkeleken på lillejulaften. Men jeg kjenner jeg kunne tenkt meg til noe kos på julaften også, for å få tiden til å gå litt fortere for ungene. Har dere noen koselige ting dere bruker å gjøre?
Snooks Skrevet 16. desember 2012 #2 Skrevet 16. desember 2012 Hva skjedde med Disney? Tre nøtter til Askepott? Reisen til julestjernen? Vi pleide å få strømpe med godteri og en gave slik at vi enda mer gira, kjempekoselig. 2
AnonymBruker Skrevet 16. desember 2012 #3 Skrevet 16. desember 2012 Noen jeg kjenner drar til en høyde i skogen tidlig julaften og tenner bål og har med kakao/kaffe. Anonym poster: daec7de398350ca92c3950315dc74304 1
Gjest tarandus Skrevet 16. desember 2012 #4 Skrevet 16. desember 2012 Uteaktiviteter er kjekt Vi tenner bål, drikker kakao, kjører hest og slede... ÅH, jeg gleder meg til jul nå kjenner jeg! 1
AnonymBruker Skrevet 16. desember 2012 #5 Skrevet 16. desember 2012 Vi drar i kirken med barna og synger julesanger, ser på barnekoret. Flott å få en liten utflukt, så de ikke blir gretne og leie til middagen, av å ha tråkket i helene våre hele dagen. Ellers pynter vi juletreet på morgenen julaften. Anonym poster: a7d8ae6eac35bf6de1367b3039c7705b 1
Samsulla Skrevet 16. desember 2012 #6 Skrevet 16. desember 2012 Hva skjedde med Disney? Tre nøtter til Askepott? Reisen til julestjernen? Vi pleide å få strømpe med godteri og en gave slik at vi enda mer gira, kjempekoselig.
Samsulla Skrevet 16. desember 2012 #7 Skrevet 16. desember 2012 Jeg må se 3 nøtter til askepott. Ser den tidlig mens jeg ser hva som er i julestrømpa. Så til kirkegården for å tenne lys. Så Disney! Hvis ikke blir det ikke sikkerlig jul.
Athene Skrevet 16. desember 2012 #8 Skrevet 16. desember 2012 Her har vi tradisjon for en lang skitur. Med termos, litt god turmat og godteri. Så lenge været tillater det, om ikke tar vi på oss joggesko og turklær.
Gjest Badebuksa Skrevet 16. desember 2012 #9 Skrevet 16. desember 2012 Filmer på TV, gå tur, kanskje familiespill? Jeg kan ikke huske at jeg har gjort noe veldig spesielt, men pleide i allefall å gå mye i filmer på TV.
Akacia Skrevet 17. desember 2012 #10 Skrevet 17. desember 2012 Foreldrene mine har i alle år gitt oss "morgengave" (noe de fortsetter med selvom jeg og søstera mi har blitt 24 og 28). Morgengaven skulle/skal bestå av noe man kan bruke tiden på mens man venter på at selskapet skal begynne. Når vi var små var jo dette meget effektivt, så fikk foreldrene mine lage maten i fred. Typiske ting vi fikk var: mange forskjellige blader/tegneserier (gjerne kjøpt på bruktbutikk så det blir billig), barnekryssord, kanskje et spill og flaxlodd. Vi satt der nå i mange timer å leste og lekte med det, noe som var like kjekt som å åpne gaver senere. Vi så jo også på alle barneprogrammene på tv selvsagt. På lillejulaften kan du jo gjerne gå ut på tur langtur. Ta med primus, evt pølser på termos, kvikklunsj, kakao og appelsin. Vi koste oss masse med det når vi var små og fikk "løpt fra oss" før en dag vi skulle sitte mer stille. Gjør det på dagtid, så kan du gjøre ferdig juleforberedelsene på kvelden. Da er antageligvis barna litt slitne og kan klare å underholde seg selv med tv, leker o.l.
Gjest Johanne Skrevet 17. desember 2012 #11 Skrevet 17. desember 2012 Julaften morgen var TV-kos med mor og søsken mens far var på jobb, husker jeg. Kjempekoselig tradisjon, vi fikk julekaker og når far kom hjem vanket det deilige smørbrød. Har videreført tradisjonen til mine barn, men nå er også de ute av rede, så nå koser jeg meg alene med TV, kaffe & småkaker samtidig som jeg løper til og fra kjøkken og gjør klar julemiddagen til familien kommer. De siste 12 årene har jeg selv hatt ansvar for julemiddagen og familieselskap, så den totale avslapningen jeg hadde som barn på julaften er fraværende ... Men det er kos å stelle til jul og videreføre de juletradisjonene jeg er vokst opp med selv.
Silkepote Skrevet 17. desember 2012 #12 Skrevet 17. desember 2012 Hvis dere har en låve eller et skjul eller noe, kan dere lage grøt og sette ut til fjøsnissen. Hør med en snill nabo om han vil ta på seg jobben med å kle seg ut og spise grøten. Helt fra jeg var liten til kanskje 12 år, så satte vi ut grøt på lillejuleaften, gikk inn igjen og gikk ut og sjekket etter en liten stund. Av og til satt fjøsnissen oppe på låven og spiste enda, og jeg ga ham tegninger.. Aner fortsatt ikke hvem som var nissen, for det var ingen i slekta mi! Men koselig tradisjon var det, og trist at jeg ikke tror på nissen mer
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå