Gjest aam1972 Skrevet 12. desember 2012 #1 Skrevet 12. desember 2012 Hei På grunn av "greier med magen" har jeg en diett uten sukker. Spiser frisk frukt, men nesten alt med mer sukker i enn det gir meg trøbbel. Nå har jeg begynt å trene en del. På økter innforbi timen klarer jeg meg fint med vann, men skal jeg henge med utover 60 minutt trenger jeg energi under treningen. Energibarer og - drikke gjør at jeg får trøbbel med magen. Jeg kan liksom ikke ta med en haug bananer på treningsstudio og på lengre løp... Har dere noen erfaringer med dette?
Athene Skrevet 12. desember 2012 #2 Skrevet 12. desember 2012 Nå kan jeg lite om sukker-dietter. Men jeg lager egne energibarer, og har dermed full kontroll på innhold. Jeg bruker sirup, honnig og sukker som bindemiddel. Men det er sikkert mulig å finne low-karb varianter av dette også, som alt annet? Jeg trenger forresten ikke påfyll på økter under 2 timer såfremt jeg har spist nok og sunt resten av dagen, så kanskje det er en vanesak? 1
Gjest *Maja* Skrevet 12. desember 2012 #3 Skrevet 12. desember 2012 For min del er ananas helt supert. Spiser en sånn boks med egenjuice og på det løper jeg mila uten problemer. Om du ikke liker den i boks så er det jo fort gjort å skjære frisk ananas å ta med. Raskt, godt og gir deg kjapt energi
Gjest aam1972 Skrevet 12. desember 2012 #4 Skrevet 12. desember 2012 Nå kan jeg lite om sukker-dietter. Men jeg lager egne energibarer, og har dermed full kontroll på innhold. Jeg bruker sirup, honnig og sukker som bindemiddel. Men det er sikkert mulig å finne low-karb varianter av dette også, som alt annet? Jeg trenger forresten ikke påfyll på økter under 2 timer såfremt jeg har spist nok og sunt resten av dagen, så kanskje det er en vanesak? En god ide å lage egne - har du noen steder du finner gode oppskrifter ? Og ja - jeg er kanskje litt pinglete som ikke varer mer enn en time, men jeg får ha litt å strekke meg etter ;-)
Gjest aam1972 Skrevet 12. desember 2012 #5 Skrevet 12. desember 2012 For min del er ananas helt supert. Spiser en sånn boks med egenjuice og på det løper jeg mila uten problemer. Om du ikke liker den i boks så er det jo fort gjort å skjære frisk ananas å ta med. Raskt, godt og gir deg kjapt energi God ide å virkelig fylle opp tanken før man setter avgårde !
Gjest *Maja* Skrevet 12. desember 2012 #6 Skrevet 12. desember 2012 God ide å virkelig fylle opp tanken før man setter avgårde ! ? Hørtes spydig ut.
Gjest aam1972 Skrevet 12. desember 2012 #7 Skrevet 12. desember 2012 ? Hørtes spydig ut. Det var det ikke ment som.
SubHuman Skrevet 12. desember 2012 #8 Skrevet 12. desember 2012 (endret) Hei På grunn av "greier med magen" har jeg en diett uten sukker. Spiser frisk frukt, men nesten alt med mer sukker i enn det gir meg trøbbel. Nå har jeg begynt å trene en del. På økter innforbi timen klarer jeg meg fint med vann, men skal jeg henge med utover 60 minutt trenger jeg energi under treningen. Energibarer og - drikke gjør at jeg får trøbbel med magen. Jeg kan liksom ikke ta med en haug bananer på treningsstudio og på lengre løp... Har dere noen erfaringer med dette? Langvarige karbohydrater. Dette må du få i deg, det gir deg mer energi, både ved at det er mer energi i dem og ved at det tar lenger tid å fordøye dem og energien går ikke da automatisk til å bli fettlagrer. Forskning viser seg også at man vil få mye mer ut av polysakkarider (f.eks. grovbrød eller havre) enn mono- (spesielt dette, eksempler: "sukker" og druesukker) og di- sakkarider. Langvarige karbohydrater er både sunnere, blir ikke fet av det og du får mer energi og det tar lenger tid før du blir sulten, er bare win win. Etter trening derimot trenger kroppen raske karbohydrater, da anbefaler jeg eple, banan og rosiner. (Og eventuelt proteinpulver blandet ut med melk - melk inneholder melkesukker som er di-sakkarid). Endret 12. desember 2012 av SubHuman
Gjest *Maja* Skrevet 12. desember 2012 #9 Skrevet 12. desember 2012 Det var det ikke ment som. Da sier jeg undskyld Jeg vet det ikke er mye, men jeg kan ikke spise mye før en langtur. Da spyr jeg etter noen meter, Hehe. Ananasen gir rask energi. Spiser masse etter turen da.
Gjest aam1972 Skrevet 12. desember 2012 #10 Skrevet 12. desember 2012 Langvarige karbohydrater. Dette må du få i deg, det gir deg mer energi, både ved at det er mer energi i dem og ved at det tar lenger tid å fordøye dem og energien går ikke da automatisk til å bli fettlagrer. Forskning viser seg også at man vil få mye mer ut av polysakkarider (f.eks. grovbrød eller havre) enn mono- (spesielt dette, eksempler: "sukker" og druesukker) og di- sakkarider. Langvarige karbohydrater er både sunnere, blir ikke fet av det og du får mer energi og det tar lenger tid før du blir sulten, er bare win win. Etter trening derimot trenger kroppen raske karbohydrater, da anbefaler jeg eple, banan og rosiner. (Og eventuelt proteinpulver blandet ut med melk - melk inneholder melkesukker som er di-sakkarid). Interessant. Vet du om andre kilder enn havre? Googlet det og ble sent rett inn i en kjemi time ;-)
SubHuman Skrevet 12. desember 2012 #11 Skrevet 12. desember 2012 Interessant. Vet du om andre kilder enn havre? Googlet det og ble sent rett inn i en kjemi time ;-) Fullkornsris, fullkornspasta, grovt knekkebrød etc Men pass på å ikke spis alt for mye da, med mindre du trener 5 dager i uka og 1-2-3 ganger om dagen. Må dra nå så får ikke skrevet så mye akkurat nå.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå