Gå til innhold

Hvitt belegg på mur


Anbefalte innlegg

Skrevet

Vi bor i sokkel og er omringet av røde murvegger. I løpet av ettervinteren er det kommet et kritthvitt belegg enkelte steder på muren, det er tørt og støver liksom, og smitter lett av på klær o.l. Har prøvd å fjerne det med vann, men det kom kjapt tilbake. :roll: Er det noen som vet hvordan jeg skal bli kvitt det for godt? Er det forresten en slags sopp?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det er kalk fra mørtelen.

Kan fjernes med saltsyre (eller cola? :ler: ).

Skrevet

Jasså du? Høres ganske logisk ut det ja. Får prøve med cola da, lettere å få tak i enn saltsyre, antagelig... :P

Skrevet

Det kan også hende det er det stoffet mureren har hatt i for at ikke muren skal slå sprekker om vinteren. Kanskje det er kalk, forresten.

Skrevet

Garasjen vår er sånn: det er rester etter at vi vasket den i sommer (med Kraftvask)...

Skrevet
Det kan også hende det er det stoffet mureren har hatt i for at ikke muren skal slå sprekker om vinteren. Kanskje det er kalk' date=' forresten.[/quote']

De har kalk i mørtelen hvis de murer om vinteren.

(Kjæresten min er murer og har forklart meg dette. Det er samme problemet på blokka vår.)

Det går visst også an å ta en børste e.l. og børste/ skrape vekk det hvite når det er tørt. Da trekker det seg ikke inn i muren igjen når den blir fuktig.

Og hvor effektivt Cola er, det vet jeg ikke (men det er ganske surt da).

Lykke til!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...