Brimi Skrevet 10. oktober 2012 #1 Skrevet 10. oktober 2012 Er det normalt å gi smertestillende etter å ha kastrert hunnkatt? Jeg spør fordi dette er første gangen vi har kastrert og vi fikk ikke med oss smertestillende. Så da lurer jeg på, er dette normalt? Fikk heller ikke høre noe om etterkontroll eller noe. Og nå er operasjonssåret til pus blitt skikkelig hovent Hadde håpet på at dette skulle gå smertefritt, men sånn gikk det ikke. Noen som vet?
SoftKitty Skrevet 10. oktober 2012 #2 Skrevet 10. oktober 2012 Jeg fikk ikke smertestillende til min. Jeg ringte og spurte om hvorfor, og de sa at de hadde gitt henne en dose som skulle vare i 24 timer og etter det trengte hun ikke mer. Jeg var heller ikke på noe etterkontroll. Det var litt hovent rundt stingene mens det grodde men ikke veldig.. Hvis det er veldig hovent synes jeg du skal ringe og høre med dyrlegen din, det kan oppstå komplikasjoner.
Thorn Skrevet 10. oktober 2012 #3 Skrevet 10. oktober 2012 Jeg fikk Metacam til min hunnkatt, den skulle vel taes i fem dager til ei uke? Vi var ikke til etterkontroll, annet enn at vi var inne og fikk tatt stingene etter ca ti dager. Ring og hør i morgen, syns det virker rart at du ikke fikk resept på smertestillende.
Evitas Skrevet 10. oktober 2012 #4 Skrevet 10. oktober 2012 Det er ikke vanlig å sende med smertestillende. Men blir det rødt og hovent er det nok en infeksjon. Da må du dra tilbake så de får tømt ut materie og hun må på en antibiotikakur!! Lykke til!
Brimi Skrevet 10. oktober 2012 Forfatter #5 Skrevet 10. oktober 2012 Jeg fikk ikke smertestillende til min. Jeg ringte og spurte om hvorfor, og de sa at de hadde gitt henne en dose som skulle vare i 24 timer og etter det trengte hun ikke mer. Jeg var heller ikke på noe etterkontroll. Det var litt hovent rundt stingene mens det grodde men ikke veldig.. Hvis det er veldig hovent synes jeg du skal ringe og høre med dyrlegen din, det kan oppstå komplikasjoner. Jeg ringte en dyrlege istad( ikke dyrlegen som gjorde inngrepet) og han sa at jeg burde få noen til å ta en titt på såret. Det buler jo ut, jeg synes det er ganske stor "hevelse". Jeg fikk Metacam til min hunnkatt, den skulle vel taes i fem dager til ei uke? Vi var ikke til etterkontroll, annet enn at vi var inne og fikk tatt stingene etter ca ti dager. Ring og hør i morgen, syns det virker rart at du ikke fikk resept på smertestillende. Ja, jeg tenkte på å få tatt stingene. Har ikke fått beskjed om noe. Synes også det var rart. Det eneste jeg klarer å tenke på er at lillepus har gått i 10 dager nå og hatt det vondt Det er ikke vanlig å sende med smertestillende. Men blir det rødt og hovent er det nok en infeksjon. Da må du dra tilbake så de får tømt ut materie og hun må på en antibiotikakur!! Lykke til! Så rart. Kjenner ei som jobber på klinikk og hun sier noe annet o.O Det ser ut som om såret er veldig hovent. Men det er ikke rødt. Jeg tror faktisk såret har grodd.
Thorn Skrevet 10. oktober 2012 #6 Skrevet 10. oktober 2012 Det er vel gjerne litt annerledes hvordan de syr og hvilken tråd de syr med? Med hannkatten min fikk jeg ikke noe beskjed om å komme inn og ta stingene, da jeg ringte ned kunne de fortelle at de hadde sydd med tråd som løste seg opp av seg selv. Der var det bare en liten tapp igjen av det ene stinget som de klipte av på kontrollen. Til hunnkatten fikk jeg beskjed om å komme tilbake etter ti-elleve dager for å ta stingene. Men jeg fikk Metacam til begge to, uten å be om det. Så det virker som om det er vanlig praksis hos min veterinær, ihvertfall! 1
CathFoto Skrevet 10. oktober 2012 #7 Skrevet 10. oktober 2012 Da jeg kastrerte Pus1 og Pus2 i 2007 så fikk jeg ikke med smertestillende, klinikken i Trondheim sa det ikke var nødvendig, og at jeg skulle ringe om det så ut som pus hadde det fælt. Pus1 måtte ta stingene etter en stund, mens Pus2 som er hannkatt hadde fått slike sting som løser seg opp av seg selv. En pus jeg kjenner knuste kneet sitt, og da jeg passet henne fikk hun metacam som funket ypperlig. Det smakte visst godt og ga god lindring.
Brimi Skrevet 10. oktober 2012 Forfatter #8 Skrevet 10. oktober 2012 Ser ut som de fleste har fått etterkontroll. Hvorfor fikk ikke vi beskjed om å komme på etterkontroll? Ser ut som det er sydd med innvendige sting her også, med en liten tupp på yttersiden.
Gjest Lille-pus Skrevet 10. oktober 2012 #9 Skrevet 10. oktober 2012 Det varierer litt fra klinikk til klinikk mistenker jeg. Noen syr de utvendige stingene med tråd som ikke løser seg opp av seg selv. Da må man inn og ta stingene. Andre syr utvendig med selvoppløselig tråd, og legger en stripe 'plaster' over. Der trenger man ikke å ta stingene da tråden løser seg opp selv. I begge tilfellene er det lurt å holde et øye med 'sømmen' for å se at den holder tett. Noen setter på katten en heldekkende body for å beskytte, andre får krave, og slike super-puser som min lille 'Frøken Fryd' fikk komme hjem med kun 'plasterstripen' over såret, uten hverken krave eller body. Dette da vetrinæren syntes det var greiest å la henne prøve uten først, og dersom hun ble veldig opptatt av såret og sømmen så kunne jeg bare komme innom og hente krave (lampeskjerm). Det gikk helt fint uten skjerming (bokstavelig talt ) Noen gir flytende smertestillende i noen få dager etter inngrepet, andre gir en kraftig langtidsvirkende smertestillende injeksjon før 'frøken pus' får reise hjem. Vi hadde en avtale omj at dersom jeg synes såret så pent ut så gav jeg bare beskjed om det, og dersom det var noe så bare ringte jeg og fikk kontrolltime. Min personlige 'mistanke' er at hvilken fremgangsmåte mht. valg av tråd og smertestilende som benyttes er avhengig av vetrinærens alder og opdatering, samt kanskje også av hvor vedkommende er uteksaminert. Ring dem og hør i morgen du 1
Brimi Skrevet 10. oktober 2012 Forfatter #10 Skrevet 10. oktober 2012 Det varierer litt fra klinikk til klinikk mistenker jeg. Noen syr de utvendige stingene med tråd som ikke løser seg opp av seg selv. Da må man inn og ta stingene. Andre syr utvendig med selvoppløselig tråd, og legger en stripe 'plaster' over. Der trenger man ikke å ta stingene da tråden løser seg opp selv. I begge tilfellene er det lurt å holde et øye med 'sømmen' for å se at den holder tett. Noen setter på katten en heldekkende body for å beskytte, andre får krave, og slike super-puser som min lille 'Frøken Fryd' fikk komme hjem med kun 'plasterstripen' over såret, uten hverken krave eller body. Dette da vetrinæren syntes det var greiest å la henne prøve uten først, og dersom hun ble veldig opptatt av såret og sømmen så kunne jeg bare komme innom og hente krave (lampeskjerm). Det gikk helt fint uten skjerming (bokstavelig talt ) Noen gir flytende smertestillende i noen få dager etter inngrepet, andre gir en kraftig langtidsvirkende smertestillende injeksjon før 'frøken pus' får reise hjem. Vi hadde en avtale omj at dersom jeg synes såret så pent ut så gav jeg bare beskjed om det, og dersom det var noe så bare ringte jeg og fikk kontrolltime. Min personlige 'mistanke' er at hvilken fremgangsmåte mht. valg av tråd og smertestilende som benyttes er avhengig av vetrinærens alder og opdatering, samt kanskje også av hvor vedkommende er uteksaminert. Ring dem og hør i morgen du Nå praktiserer veterinæren min naturmedisin også da. Det var ikke noe utenpå såret til lillepus da vi hentet henne. Det eneste vi kan se av tråd er en knute. Skal ringe dem og evnt. ringe en annen dyrlege. Litt usikker om jeg vil dra dit med dette.
Aurora M. Skrevet 11. oktober 2012 #11 Skrevet 11. oktober 2012 De hunnene som blir kastrert hos min lokale dyreklinikk får verken smertestillende med hjem, body, skjerm, plaster eller tilbud om noen etterkontroll. Her syes det med selvoppløselig tråd og gis èn dose smertestillende på klinikken som varer i 24 timer. Aldri opplevd noen problemer med det. Pusina var i full vigør etter å ha duppet av en halvtimes tid. Skulle ikke tro hun hadde vært gjennom mer enn en kloklipp, og knapt nok det.
minienthe Skrevet 11. oktober 2012 #12 Skrevet 11. oktober 2012 anbefalingen fra NVH etter bukinngrep er tre dager med smertestillende... kastrering av hunnkatt er definitivt et bukinngrep !
Brimi Skrevet 11. oktober 2012 Forfatter #13 Skrevet 11. oktober 2012 Nå har vi vært hos dyrlegen. Det var "bare" en blodansamling(sånn det skrives?). Skulle gå bort i løpet av noen uker. Glemte helt å spørre om smertestillende etter operasjonen da.
Gjest Lille-pus Skrevet 11. oktober 2012 #14 Skrevet 11. oktober 2012 Nå har det vel gått, var det 10 dager du sa ? Da er et eventuelt behov for smertestillende over for lengst Så flott at du fikk sett på det, og du hadde jo helt rett i at det var lurt å få sett på det. - ikke minst for din egen del. Det teller litt det også synes jeg Well done, Brimi. Du er en god katte'eier' for dine to 1
ninuska_ Skrevet 12. oktober 2012 #16 Skrevet 12. oktober 2012 Så flott du passer på katten din Når jeg leser her ser jeg jo at mange har veldig forskjellig erfaringer.. for når min hannkatt ble kastrert, da fikk han verken smertestillende eller sting
Brimi Skrevet 12. oktober 2012 Forfatter #17 Skrevet 12. oktober 2012 Noen blir limt også tror jeg? :-) Neste gang jeg har en pus som skal kastreres så skal jeg spørre om å få smertestillende! Også synes jeg det var rart at hun dyrepleieren i tlf og alle andre sier at vi må ta det siste stingene, men dyrlegen sa at den vil forsvinne av seg selv ? Jeg blir så forvirra -.-
ninuska_ Skrevet 12. oktober 2012 #18 Skrevet 12. oktober 2012 Noen blir limt også tror jeg? :-) Neste gang jeg har en pus som skal kastreres så skal jeg spørre om å få smertestillende! Også synes jeg det var rart at hun dyrepleieren i tlf og alle andre sier at vi må ta det siste stingene, men dyrlegen sa at den vil forsvinne av seg selv ? Jeg blir så forvirra -.- Kan du ikke be om å få snakke med dyrlegen på telefon? Jeg ville stolt på dyrlegen min, også fordi han ringer selv for å gi beskjeder og lignende, men jeg vet ikke hva slags forhold du har til din
minienthe Skrevet 14. oktober 2012 #19 Skrevet 14. oktober 2012 frøkna vår ble limt men vi fikk beskjed om å komme for å ta stingene... ett av de mange eksemplene på dårlig kommunikasjon på det stedet, trenger jeg si vi har byttet vett ?
Brunhilde Skrevet 14. oktober 2012 #20 Skrevet 14. oktober 2012 Så flott du passer på katten din Når jeg leser her ser jeg jo at mange har veldig forskjellig erfaringer.. for når min hannkatt ble kastrert, da fikk han verken smertestillende eller sting Jeg tror faktisk ikke de pleier å sy hankatter, men jeg er nokså sikker på at de også får en langtidsvirkende smertestillende mens de er hos dyrlegen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå