Hibiskus Skrevet 17. september 2012 #1 Skrevet 17. september 2012 I begynnelsen av November har jeg ett ønske om å ta med meg hunden min til utlandet, for å besøke kjæresten min i en lengre periode. Hun er nå 9 mnd gammel, en veldig lykkelig og aktiv Alaskan husky pike. Vant med bur og bil, trygg og nysgjerrig. Jeg har trent lenge med å venne henne til høye lyder mens hun er innestengt i bur, og etterhvert motorlyder fra fly ved take-off og landing. Dette har vært gjort i samråd med veterinær og instruktører. Jeg klarer ikke å se at dette plager henne, hun ligger helt rolig i buret eller sover, kanskje hun åpner øynene ett par ganger. Først skal vi være 2 timer i fly, og etter mellomlanding 1,45 timer. Det jeg lurer på er hvilket av følgende reiseforløp som er best for hunden Total tid i luften blir på max 4,15 timer, med enten en mellomlanding på 2, eller 5 timer ? På en side er det kanskje fint for henne med en lengre pause i mellom slagene, hvor vi kan gå tur, leke osv. Men denne tiden blir tilbrakt på Gardermoen så er begrenset med ro man kan få enda om man er utenfor i de timene(?). På en annen side er det kanskje greit å få det hele overstått raskt, et scenario hvor vi bare hadde måttet vente 1,5-2 timer på neste fly. Dette blir hennes første flytur, og jeg er klar over at mange er sterkt imot å ta hunden med i lasterommet. Det skal sies at om hun ikke takler reisen til Oslo, drar vi hjem fra Oslo med Hurtigruten/leiebil. Jeg har også tenkt på å ta henne med på en test-tur i fly, først på en kortere strekning. Veterinær og instruktørene jeg har snakket med sier det ikke virker som om det er nødvendig grunnet hennes lynne, men såklart kan være en fin forhåndsregel å ta.
Gjest Fairydust Skrevet 17. september 2012 #2 Skrevet 17. september 2012 Jeg skjønner at du er litt bekymret for hvordan dette vil gå, men jeg tror du må stole på ditt eget instinkt. Du er den som kjenner hunden best, så du er den som kan vite best om hun vil ha det helt jævlig eller om det vil gå greit. Du er også den som best kan avgjøre om det er bedre med èn lang tur, eller flere kortere. Jeg er så heldig at jeg kan ha med hunden på flyet i kabinen, så jeg har aldri vært i samme situasjon.
AnonymBruker Skrevet 17. september 2012 #3 Skrevet 17. september 2012 Jeg er nok blant dem som er i mot det, siden jeg har jobbet på flyplass og sett alle hundene som har reist med fly. Det er ikke bare det som skjer i flyet, men det før og etter også. Du leverer fra deg hunden så den havner sammen med spesialbagasje og innimellom andre hunder og masse folk på alle kanter mens hunden er i bur. De virker ofte redde. Jeg synes det ser helt fryktelig ut, og husker jeg dengang bestemte meg for aldri å sende hunden i lasterom. Men, jeg ser det er noe du har bestemt deg for. Hvordan er hunden med andre hunder og ukjente mennesker. Kan hunden sitte i lukket bur mens folk går rundt? Siden du først må gjennom en mellomlanding, ville jeg valgt den lange mellomlandingen så det ikke blir like stress for hunden med kjapt ut og så inn igjen. Med 1,5 time hvor innsjekkingen stenger 1 time før (pleier å være snakk om såpass når det er internasjonal flygning) vil du jo nesten ikke rekke å få ut hunden. Men jeg er enig i at det er masete med hund på Gardermoen, men du kunne jo gått tur bort ved jordene bak parkeringsplassene som er ute.<br /><br /> Anonym poster: a33eb80f66adeb95b78090d0659f1874
AnonymBruker Skrevet 17. september 2012 #4 Skrevet 17. september 2012 Ikke gjør det... Anonym poster: e1e54de383396db96e8fb4948de9564d
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå