Gå til innhold

Barnevernernet


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Ei jeg kjenner har blitt anmeldt anonymt til BV, Men hvis BV sitter med navn på den personen som har meldt de, vil de utgi det eller hvor går grensen hen?

Anonym poster: 9f54bb5956f45934a19cae9cac9defdb

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nei, barnevernet gir absolutt ikke ut navnet på den som har meldt. Det er derfor det heter å melde anonymt.

  • Liker 2
Skrevet

Så det betyr at hvem som helst kan melde folk, uten å måtte risikere at man står anvsarlig ovenfor den man anmelder.

Anonym poster: 9f54bb5956f45934a19cae9cac9defdb

  • Liker 1
Skrevet

De må gå ut med det hvis det blir en sak. Det skal man få beskjed om hvis man sier man vil melde anonymt.

Anonym poster: 6bb2c590299fb1a5a6b1f588c0a5b5f5

Skrevet

ok. Men kun hvis BV kjører saken til retten eller kan også de som er anmeldt be om at denne saken havner i retten, og da få vite?

Anonym poster: 9f54bb5956f45934a19cae9cac9defdb

Skrevet

De som er blitt meldt av en anonym melder, kan ikke ta saken til retten for å få vite hvem det er som har meldt.

Saksgangen hos barnevernet er omtrent slik: noen blir meldt- barnevernet gjør undersøkelser

-barnevernet tar en konklusjon på om denne familien trenger hjelp til noe eller om det er falsk alarm

-barnevernet setter i gang tiltak om det ser ut til at det trengs.

Om det virkelig er ille, slik at det blir en sak ( feks om omsorgsovertakelse) så skal den anonyme melderen være forberedt på å stå frem.

Jeg vet at det kan være vanskelig, men det er faktisk ikke det viktigste i verden å vite hvem som har meldt, når det gjelder en bekymringsmelding. Jeg forstår at det kanskje kan føles som et svik om man tror at det er noen i omkretsen som har gjort dette, men hovedfokuset bør ligge på "barnets beste" - ikke på å " ta " den som har meldt. Kanskje er det bare et menneske som ser at de han har meldt sliter og faktisk vil dem vel!

  • Liker 4
Skrevet

Falske meldinger til barnevernet kan oppleves som veldig belastende og kan politianmeldes hvis det dreier seg om trakassering. Det har hendt at folk har blitt dømt for denne typen trakassering. Med litt googling kan du finne flere avisartikler om dette.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...