Gå til innhold

Akvariet, pH verdi og nitritt verdi?


Anbefalte innlegg

Gjest snoopy_93
Skrevet

Hei!

Har satt opp akvariet, hatt sand (som er godt skylt) i, planter og et fåtall med dekorasjoner i. Har hatt oppi det man trenger for å starte et akvarium, men lurer på en ting, eller egentlig to.

Hva skal pH-verdien i vannet ligge på før man kan putte fisk oppi?

Hva skal Nitritt-verdien i vannet ligge på før man kan putte fisk oppi?

Vet at man skal vente et par ukers tid før man skal kjøpe fisk osv, men det er greit å vite! :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Akvarier får ofte en liten peak med nitritt før det går sakte ned igjen. Derfor venter man en god stund før man putter fisk i slik at den biologiske filtreringen kommer seg :)

Nitritt bør det være tilnærmet ingenting av. Nitritt er et produkt av nitrat som er mye giftigere, selv om nitritt er giftig det og så er det lettere å kvitte seg med ved vannbytte jevnlig.

Når det gjelder pH så kommer det helt av på hva slags fisk du har tenkt å ha. Alle har sine behov. Mange av de kan leve en stund med andre nivåer enn det de trives i, men vil dø etterhvert. Hva slags fisk skal du ha? :)

Skrevet

Ja og så kommer pH veldig an på hvor du får vann fra, om du bor innenlands er det gjerne en del surere enn hvis du bor på kysten.

Skrevet

Vil oppfordre deg til å ta en titt på akvaforum.no, de har blant annet mange fine artikler om akvariehold, denne er om oppstart av akvarium. På forum for nybegynnere ligger det også en veiledning om oppstart med salmiakk for å få prosessen til å gå fortere :)

Skrevet

Vil oppfordre deg til å ta en titt på akvaforum.no, de har blant annet mange fine artikler om akvariehold, denne er om oppstart av akvarium. På forum for nybegynnere ligger det også en veiledning om oppstart med salmiakk for å få prosessen til å gå fortere :)

Salmiakk anbefales ikke og har nesten ingen virkning idèt du putter fisken i akvariet. Da er det bedre å la naturen gå sin gang, tilsette bakterier fra et annet akvarium eller kjøpe bio-bacter i dyrebutikken.

Anonym poster: 7b4fafdeb53eba3756e6f4af6d4a45b1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...