AnonymBruker Skrevet 26. juni 2012 #1 Skrevet 26. juni 2012 Jeg har en dott i det ene øret som jeg er ganske lei av. I januar i fjor fikk jeg en kraftig øvre luftveisinfeksjon som ga meg dotter i ørene og verst i det høyre, jeg ble frisk etter et par uker men dotten i høyre øre ble ikke borte. Jeg var hos legen når jeg var syk fordi jeg hadde så feber, vondt i ørene og mye slim, men legen så ikke noe væske i ørene, var bare litt rød inni ørene, og crp'en var fin. Siden dotten ikke forsvant dro jeg til legen igjen noen mnd senere og ble henvist til ØNH-spesialist som heller ikke fant noe, ikke feil trykk eller noe annet galt. Så da regnet de med at det var en tett øretrompet og jeg fikk Nasonex nesespray. Den hjalp litt på dotten men jeg brukte den i 3 mnd og var forkjølet hele tiden (det stod som en bivirkning i vedlegget, og neseblod). Dvs jeg var forkjølet ca fra jeg begynte på den til ca en uke etter jeg sluttet med den, og hadde to ganger bihulebetennelse når jeg gikk på den. I tillegg blødde jeg en del neseblod. Så jeg syns ikke at det var noe særlig å bruke den nesesprayen selv om den hjalp litt. Legen sa da at tett øretrompet går over så jeg må bare vente, men nå har det gått ca 1,5 år og jeg har dotten ennå. Når jeg holder meg for nesen og blåser innover for å åpne på trykket i ørene så er høyre øret pottetett så det funker ikke, svelging og gjesping hjelper heller ikke. Jeg blir ofte svimmel når jeg gjør den blåsetingen. Faren min har dotter i ørene som han har hatt siden barn (han hadde mange ørebetennelser) og legene finner ikke ut hvorfor, så jeg er litt redd for at jeg også må gå med dette i mange år og kanskje resten av livet, faren min har hatt det i over 50 år nå! I tillegg plages meg med daglig øresus i høyre øret (ikke konstant så ikke fått diagnosen tinnitus) og litt redusert hørsel. Jeg har tenkt å komme meg til legen igjen men lurer på om noen har opplevd det samme? Hvordan ble du kvitt det? Var det noe annet enn en tett øretrompet? Tips? Anonym poster: 9039b473681ea6c38183efbc43539f08
Frøya90 Skrevet 26. juni 2012 #2 Skrevet 26. juni 2012 Jeg har en dott i det ene øret som jeg er ganske lei av. I januar i fjor fikk jeg en kraftig øvre luftveisinfeksjon som ga meg dotter i ørene og verst i det høyre, jeg ble frisk etter et par uker men dotten i høyre øre ble ikke borte. Jeg var hos legen når jeg var syk fordi jeg hadde så feber, vondt i ørene og mye slim, men legen så ikke noe væske i ørene, var bare litt rød inni ørene, og crp'en var fin. Siden dotten ikke forsvant dro jeg til legen igjen noen mnd senere og ble henvist til ØNH-spesialist som heller ikke fant noe, ikke feil trykk eller noe annet galt. Så da regnet de med at det var en tett øretrompet og jeg fikk Nasonex nesespray. Den hjalp litt på dotten men jeg brukte den i 3 mnd og var forkjølet hele tiden (det stod som en bivirkning i vedlegget, og neseblod). Dvs jeg var forkjølet ca fra jeg begynte på den til ca en uke etter jeg sluttet med den, og hadde to ganger bihulebetennelse når jeg gikk på den. I tillegg blødde jeg en del neseblod. Så jeg syns ikke at det var noe særlig å bruke den nesesprayen selv om den hjalp litt. Legen sa da at tett øretrompet går over så jeg må bare vente, men nå har det gått ca 1,5 år og jeg har dotten ennå. Når jeg holder meg for nesen og blåser innover for å åpne på trykket i ørene så er høyre øret pottetett så det funker ikke, svelging og gjesping hjelper heller ikke. Jeg blir ofte svimmel når jeg gjør den blåsetingen. Faren min har dotter i ørene som han har hatt siden barn (han hadde mange ørebetennelser) og legene finner ikke ut hvorfor, så jeg er litt redd for at jeg også må gå med dette i mange år og kanskje resten av livet, faren min har hatt det i over 50 år nå! I tillegg plages meg med daglig øresus i høyre øret (ikke konstant så ikke fått diagnosen tinnitus) og litt redusert hørsel. Jeg har tenkt å komme meg til legen igjen men lurer på om noen har opplevd det samme? Hvordan ble du kvitt det? Var det noe annet enn en tett øretrompet? Tips? Anonym poster: 9039b473681ea6c38183efbc43539f08 Ikke ofte jeg leser om andre som sliter med det samme som meg selv. Jeg har kroniske dotter i ørene, noe jeg har hatt siden jeg var 11 år. Jeg har gått til ørespesialister flere ganger, og det eneste jeg har fått høre er at jeg har dren-ører. Har hatt dren i ørene fem ganger da jeg var liten, noe som visstnok er årsaken. Husker ikke helt hva som var galt, er så lenge siden jeg har vært hos legen angående ørene fordi jeg har gitt det opp. Men har vertfall veldig tynne øreganger og tynnere trommehinne enn normalt. Å blåse ut hjelper aldri for min del. Er redd jeg skal sprenge ørene mine, og har fått beskjed om at jeg bør være litt forsiktig med det. Har du hatt dren i ørene? Det kan jo være en årsak? Ellers føler jeg med deg. Det er slitsomt av og til, spesielt når det er bråk og mange folk som snakker på en gang. Faller så fort i min egen verden.. Har dessverre ikke noen gode råd.
AnonymBruker Skrevet 26. juni 2012 #3 Skrevet 26. juni 2012 Har aldri hatt dren i øret, har skjønt det sånn at man får dren når man har væske i øret? Og væske har jeg ikke hatt de siste årene sier de som har kikket inn, hadde ørebetennelse en gang som barn og ble kvitt den med antibiotika. Både fastlegen og ØNH sier at jeg har perfekte trommehinner og skjønner ikke hvorfor jeg plages. Jeg sliter også med lyder, både pga får så lett øresus (det virker som det er relatert til mye lyder rundt meg) og fordi dotten i øret kan blir verre av lyder. I dag på jobb var jeg i samme rom som noen som ropte mye og da kom det et lite smell i øret, hørselen ble helt borte, øresus og HEFTIG dott. Men det varte bare i ca 5 sekunder, dette skjer innimellom. Men ikke så kraftig som Menieres trur jeg, hmm kan det hende at jeg har en mild Menieres?? Dotten er også vær-påvirket, altså er det sommer og sol så er den litt mindre mens om vinteren og kaldt så er den større. Ser for meg at hvis jeg drar til legen igjen så ender jeg opp med ingenting, ingen hjelp eller diagnose. Kanskje ØNH-time igjen, men sikkert ikke noe svar der heller, føler at jeg har blitt som min far, en man ikke kan hjelpe. Så kanskje jeg gir opp jeg og, som du og faren min. Nå høres jeg sikkert veldig negativ ut, men er lei ja.. Her og nå er jeg forkjølet igjen (første gang siden januar i år) og dotten er ekstremt plagsom, har lyst å finne en strikkepinne og stikke hull på trommehinnen, men skal selvsagt ikke det, hehe. Har litt smerter og i øret. Takk for svar! Litt "godt" å høre at jeg ikke er den eneste, men synd og Anonym poster: 9039b473681ea6c38183efbc43539f08
Minya Skrevet 26. juni 2012 #4 Skrevet 26. juni 2012 Høres ut som du enten har fått væske i mellomøret, eller en ørevokspropp. Ta en tur til legen og be dem kikke deg i øret, det er alltids en løsning for det. Er det kun en trykk-dott pga tette bihuler eller tett øre-nese-hals-system, kan du pøse på med nesedråper og legge deg ned slik at dråpene får løst opp hva det nå måtte være som blokkerer inni systemet. Det tar mellom et kvarter og en times tid, så legg deg godt til rette med nesa til værs og les en bok eller noe.
AnonymBruker Skrevet 26. juni 2012 #5 Skrevet 26. juni 2012 Nei det er hverken ørevoks eller væske i mellomøret, som sagt jeg har vært hos fastlegen og ØNH-spesialister (2 forskjellige), og jeg har vært hos to andre leger på legekontoret mitt (når fastlegen var borte), de har alle utelukket voks og væske. Jeg har faktisk ca null ørevoks. Jeg har prøvd alt mulig for å rense systemet, har også prøvd nese-sprayer og den jeg nevnte som jeg fikk på resept. Jeg syns at det kan være tett øretrompet som både ØNH og fastlegen mente, føler at det er de. Men hvem vet.. Det er iallefall trykk jeg har problemer med. Jeg tok tog i forrige uke og tunnelene var veldig smertefulle, pga trykket kjente jeg, som når man flyr. Jeg har ikke tatt tog på over 2 år og har aldri hatt trykkplager i tog før. Dette var ikke høyt over havet, kanskje max 5 m over havet på det høyeste. Anonym poster: 9039b473681ea6c38183efbc43539f08
Gjest hege Skrevet 18. april 2013 #6 Skrevet 18. april 2013 Jeg har en dott i det ene øret som jeg er ganske lei av. I januar i fjor fikk jeg en kraftig øvre luftveisinfeksjon som ga meg dotter i ørene og verst i det høyre, jeg ble frisk etter et par uker men dotten i høyre øre ble ikke borte. Jeg var hos legen når jeg var syk fordi jeg hadde så feber, vondt i ørene og mye slim, men legen så ikke noe væske i ørene, var bare litt rød inni ørene, og crp'en var fin. Siden dotten ikke forsvant dro jeg til legen igjen noen mnd senere og ble henvist til ØNH-spesialist som heller ikke fant noe, ikke feil trykk eller noe annet galt. Så da regnet de med at det var en tett øretrompet og jeg fikk Nasonex nesespray. Den hjalp litt på dotten men jeg brukte den i 3 mnd og var forkjølet hele tiden (det stod som en bivirkning i vedlegget, og neseblod). Dvs jeg var forkjølet ca fra jeg begynte på den til ca en uke etter jeg sluttet med den, og hadde to ganger bihulebetennelse når jeg gikk på den. I tillegg blødde jeg en del neseblod. Så jeg syns ikke at det var noe særlig å bruke den nesesprayen selv om den hjalp litt. Legen sa da at tett øretrompet går over så jeg må bare vente, men nå har det gått ca 1,5 år og jeg har dotten ennå. Når jeg holder meg for nesen og blåser innover for å åpne på trykket i ørene så er høyre øret pottetett så det funker ikke, svelging og gjesping hjelper heller ikke. Jeg blir ofte svimmel når jeg gjør den blåsetingen. Faren min har dotter i ørene som han har hatt siden barn (han hadde mange ørebetennelser) og legene finner ikke ut hvorfor, så jeg er litt redd for at jeg også må gå med dette i mange år og kanskje resten av livet, faren min har hatt det i over 50 år nå! I tillegg plages meg med daglig øresus i høyre øret (ikke konstant så ikke fått diagnosen tinnitus) og litt redusert hørsel. Jeg har tenkt å komme meg til legen igjen men lurer på om noen har opplevd det samme? Hvordan ble du kvitt det? Var det noe annet enn en tett øretrompet? Tips? Anonym poster: 9039b473681ea6c38183efbc43539f08 Hei! Fikk du noe svar og gode tips på dette ?? Har akkurat det samme "problemet " .....
AnonymBruker Skrevet 18. april 2013 #7 Skrevet 18. april 2013 Nei men det har gått litt over, er iallefall ikke like plagsomt som før. Hjelper litt å bruke saltvannsnesespray, det kan man bruke så mye man vil Anonym poster: 1b23f3ba2262e0702357a152a842cd7c
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå