Gå til innhold

Forskjell på E/A-mål og kløyvd infinitiv?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Noen som vet forskjellen på E/A-mål og kløyvd infinitiv?

AnonymBruker
Skrevet

"Infinitivar

Infinitiv er den forma av verbet som står etter hjelpeverba kan, vil, skal, bør og må: kan komme, vil vere, skal lese, bør skrive, må reise. I gammalnorsk var infinitivsendinga -a, men i dag har dialektane ulike endingar. Dermed blir dette også eit viktig målmerke å leggje merke til. I nokre område har alle verb lik ending i infinitiv, anten -a eller -e, eller inga ending (apokope), i andre finn me at verba deler seg i to hovudgrupper med ulik ending. Me seier då at desse siste dialektane har "kløyvd infinitiv".

Det er i austnorsk og trøndersk me finn kløyvd infinitiv. Infinitiv på -e har store delar av nordnorsk og to skilte område av vestnorsk, eit i nord og eit i sør. I tillegg har ein mindre del av Østfold dialektar med e-infinitiv. Vestlandsk frå Sogn til Lista har a-infinitiv.

I vestnorsk snakkar me om a-mål og e-mål. Desse nemningane går ikkje berre på infinitivsendingane, men gjeld også forma på svake hokjønnsord i ubestemt eintal. I eit e-mål er det da slik at både infinitiv og svake hokjønnsord i ubestemt eintal endar på -e: å lese, å skrive, ei vise, ei jente. Eit a-mål får tilsvarande: å lesa, å skriva, ei visa, ei jenta."

Kilde: http://dialekt.uib.no/ordliste/infinitivar.page

Gjest Fasting Drue
Skrevet

Brukeren over besvarer ikke spørsmålet.

E/A-mål finnes kun i Troms/Finnmark, og er en betegnelse på at man har e-endelser på alle infinitver, f.eks. å kaste og å være, mens alle svake hunkjønnsord har a-endelse, f.eks. ei uka og ei jenta..

Kløyvd infinitiv (spor av jamvekt) finner du i østnorsk i form av at enkelte ord (særlig infinitiver) av historiske årsaker har beholdt a-endelsen, som å væra og å komma, mens andre ord har fått såkalt vokalreduksjon, dvs at istedenfor å slutta på a (som de opprinnelig gjorde), så er de gjennom en overgang fått e-endelse. Som i å kaste og å danse. I trøndersk har sistnevnte gruppe mista endelsen helt, og vi har da apokope i form av å kast og å dans

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Tusen takk for svar, Fasting Drue. Det var veldig hjelpsomt :).

Gjest Fasting Drue
Skrevet

Hyggelig å høre. Hadde eksamen i det i går, faktisk :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...