AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #1 Skrevet 26. mai 2012 Meldte meg opp på flere eksamener på UiO. Møtte ikke opp på noen av dem. Vil jeg da få F, eller vil de trekke meg fra fagene? Håper at de gir meg F, for om de bare trekker meg fra fagene så må jeg betale tilbake lånet jeg fikk dette semesteret
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #2 Skrevet 26. mai 2012 Du får ikke karakter på noe du ikke har levert.
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #3 Skrevet 26. mai 2012 dumt å ikke møte opp da. de kan ikke gi deg karakter når de ikke har noe å dømme deg etter. men det har det på de som faktisk møtte opp.
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #4 Skrevet 26. mai 2012 Du får ikke karakter på noe du ikke har levert. Hva skjer i forhold til lånekassa da?
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #5 Skrevet 26. mai 2012 Et halvt år etter begynner de å kreve tilbakebetaling (ca. 10 000 i semesteret tror jeg). Men straks du tar eksamen kan du søke mer studielån og tilbakebetalingen stopper opp.
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #6 Skrevet 26. mai 2012 Håper at de gir meg F, for om de bare trekker meg fra fagene så må jeg betale tilbake lånet jeg fikk dette semesteret Nei, det er ikke sånn at du må betale tilbake de pengene du fikk for det semesteret. Det er bare sånn at etter en viss tid tror Lånekassen du er "ferdigutdannet" og sender et fremt "lykke til med karrieren"-brev og du må begynne med vanlige avdrag (som ikke er så veldig store, mye mindre enn studielånet for ett semester). Og hvis du tar eksamen senere og får rett til å søke mer studielån stopper betalingen på studielånet.
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #7 Skrevet 26. mai 2012 Nei, det er ikke sånn at du må betale tilbake de pengene du fikk for det semesteret. Det er bare sånn at etter en viss tid tror Lånekassen du er "ferdigutdannet" og sender et fremt "lykke til med karrieren"-brev og du må begynne med vanlige avdrag (som ikke er så veldig store, mye mindre enn studielånet for ett semester). Og hvis du tar eksamen senere og får rett til å søke mer studielån stopper betalingen på studielånet. Ah, tusen takk! Var redd at det og ikke møte opp til eksamen ville gi meg studiepoengstrekk og dermed medføre at jeg fikk for mye lån i forhold til antall studiepoeng jeg var ført opp på...
Gjest finurlig Skrevet 26. mai 2012 #8 Skrevet 26. mai 2012 Ah, tusen takk! Var redd at det og ikke møte opp til eksamen ville gi meg studiepoengstrekk og dermed medføre at jeg fikk for mye lån i forhold til antall studiepoeng jeg var ført opp på... Ja det gjør det hvis du ikke tar eksamen i disse fagene innen 3 år.
Gjest SnowLeopard Skrevet 26. mai 2012 #9 Skrevet 26. mai 2012 Du vil jo etterhvert få studiepoengstrekk når du ikke tar eksamen i fag da? Hvorfor møter du ikke bare opp? 3
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #10 Skrevet 26. mai 2012 Ja det gjør det hvis du ikke tar eksamen i disse fagene innen 3 år. Hva? Det er første gang jeg har hørt om....
Gjest Caroline55 Skrevet 26. mai 2012 #11 Skrevet 26. mai 2012 Det du må passe deg for er å ikke havne mer enn 60 studiepoeng bak normert tid. Da stopper lån og stipend, og du må begynne å betale selv om du ikke er i jobb. Du får ikke fryst det med mindre du kan bekrefte sykdom, eller andre vektige grunner med legeerklæring.
AnonymBruker Skrevet 26. mai 2012 #12 Skrevet 26. mai 2012 Hvis du ikke møter opp og ikke leverer legeerklæring, så regnes det som stryk og teller som en forsøk i forhold gjentaksregler. I forhold til Lånekassen kan du vel være ett år forsinket før du mister støtten.
Gjest finurlig Skrevet 26. mai 2012 #13 Skrevet 26. mai 2012 Hva? Det er første gang jeg har hørt om.... Det står på Lånekassens sider, under omgjøring fra stipend til lån.
Gjest margrit Skrevet 26. mai 2012 #14 Skrevet 26. mai 2012 Ah, tusen takk! Var redd at det og ikke møte opp til eksamen ville gi meg studiepoengstrekk og dermed medføre at jeg fikk for mye lån i forhold til antall studiepoeng jeg var ført opp på... Du får studiepoeng for å bestå en eksamen, ikke for å være meldt opp. Vanligvis får du omgjort noe lån til stipend når du står, det skjer ikke når du strykerveller ikke møter. I det øyeblikket du ligger ett år etter får du ikke mer penger før du har tatt igjen forsinkelser. Slik jeg leser innlegget ditt er reglene kurant slik du frykter.
Rosa Sitron Skrevet 26. mai 2012 #15 Skrevet 26. mai 2012 Det er ingen forskjell for lånekassen om du får F eller ikke møtt opp. Det eneste de bryr deg om er brevet fra UiO hvor det står at fag X og fag Y er bestått. Først da får du stipend. Før den tid vil alle pengene fra lånekasse være lån. Det er også som det skrives over her et maks etterslep på 60 poeng for å kunne få støtte.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå