Stinelin Skrevet 17. mai 2012 #1 Skrevet 17. mai 2012 Jeg prøver å finne ut av hva gutten vår reagerer på. Har fått høre at jeg skal passe meg for løk, kål og jordbær, og jeg har fått reaksjon på svisker. Vet at jeg bare kan prøve meg frem, men vil gjerne ha en viss peiling på hva som gir smerter. Ikke noe moro med baby som skriker unødig. Hva har dere opplevd at gir magesmerter for den lille?
Loretta_85 Skrevet 18. mai 2012 #2 Skrevet 18. mai 2012 Jeg spiste rømmegrøt på lørdag, og det har vi slitt med i form av vondt i magen i flere dager etterpå. En dyrekjøpt erfaring... Dessuten er det lurt å holde seg unna kullsyre..
Glorya82 Skrevet 18. mai 2012 #3 Skrevet 18. mai 2012 Mini reagerer på mye av det jeg har spist. Her er det jeg har funnet ut at jeg må holde meg unna: Alt av melkeprodukter Alt av løk Alt av kål Erter Jordbær Alt av sitrusfrukt og juice Ruccola salat Kullsyre Tyggis Mange reagerer også på egg.. Ellers så sies det at det som gir deg luft i magen gir ungen luft i magen. Tar fort opp til en uke å få ut melkeprod av systemet sa helsesøster til meg, dersom din lille reagerer på det
AnonymBruker Skrevet 18. mai 2012 #5 Skrevet 18. mai 2012 Kål, løk og jordbær reagerte mine på. Sistemann var også veldig plaget når jeg gikk på antibiotika (type man fint kan ta mens man ammer), magevondtene varte faktisk i en ukes tid etter at kurene (2 forskjellige perioder) var over.
AnonymBruker Skrevet 18. mai 2012 #6 Skrevet 18. mai 2012 Druer bør unngås. Det gir luftsmerter og virker avførende for den lille, akkurat som svisker og rosin. Lakris er heller ikke så bra.
AnonymBruker Skrevet 18. mai 2012 #7 Skrevet 18. mai 2012 Jeg prøver å finne ut av hva gutten vår reagerer på. Har fått høre at jeg skal passe meg for løk, kål og jordbær, og jeg har fått reaksjon på svisker. Vet at jeg bare kan prøve meg frem, men vil gjerne ha en viss peiling på hva som gir smerter. Ikke noe moro med baby som skriker unødig. Hva har dere opplevd at gir magesmerter for den lille? Hvis den lille har smerter i magen og skriker, så gi den litt avkjølt fennikkelte i en teskjed som du har søtet godt med sukker. Dette lindrer for den lille.
Gjest notetur nomen Skrevet 18. mai 2012 #8 Skrevet 18. mai 2012 (endret) Druer bør unngås. Det gir luftsmerter og virker avførende for den lille, akkurat som svisker og rosin. Lakris er heller ikke så bra. Dessuten bør man helt unngå å få i seg kunstige søtningsstoffer som er i sukkerfrie pastiller, lavkalori snop, sukkerfri saft, brus, søststoff til diabetikere osv siden det virker irriterende på magen til babyen. Se etter det kunstige søtningsstoffet maltitol, E-965 og maltitolsirup på innholdsfortegnelsen og unngå dette helt. Edit: Gjesteposter fra profilen til N.N men glemte dessverre å krysse som Anonym Bruker.Ikke meningen å utgi meg for å være N.N. Endret 18. mai 2012 av notetur nomen
Gjest Okusan Skrevet 18. mai 2012 #9 Skrevet 18. mai 2012 Jeg kunne spise/drikke alt, det var ingenting barna reagerte spesielt på.
Stinelin Skrevet 18. mai 2012 Forfatter #10 Skrevet 18. mai 2012 Puh.. Dette er vanskelig! Hva er ansett som "helt trygt"? Prøver å få i meg nok mat, og matlysten er på topp, men er alltid redd for at det skal bli vondt for mini. Men noe må man jo spise uansett.
Gjest Okusan Skrevet 18. mai 2012 #11 Skrevet 18. mai 2012 Puh.. Dette er vanskelig! Hva er ansett som "helt trygt"? Prøver å få i meg nok mat, og matlysten er på topp, men er alltid redd for at det skal bli vondt for mini. Men noe må man jo spise uansett. Det virker som du stresser litt med dette. Det bør ikke være nødvendig. For din egen sjelefreds skyld kan du jo holde deg borte fra "klassikerne" som løk, kål og druer. Men å unngå alt som muligens kan føre til magevondt blir litt overkill- og det er massevis av babyer som ikke reagerer på noe som helst. Og en ting til: mange av barna som "reagerer" på noe, gjør ikke egentlig det. De bare gråt tilfeldig etter et måltid, og gråt uten årsak skjer veldig ofte i spedbarnepreioden. For at det skal være sannsynlig at de reagerer på maten mor spiser, må det skje flere ganger på rad- og her tror jeg mange er litt for kjappe med konklusjonene. Det går nok greit, skal du se! 1
AnonymBruker Skrevet 18. mai 2012 #12 Skrevet 18. mai 2012 Det virker som du stresser litt med dette. Det bør ikke være nødvendig. For din egen sjelefreds skyld kan du jo holde deg borte fra "klassikerne" som løk, kål og druer. Men å unngå alt som muligens kan føre til magevondt blir litt overkill- og det er massevis av babyer som ikke reagerer på noe som helst. Og en ting til: mange av barna som "reagerer" på noe, gjør ikke egentlig det. De bare gråt tilfeldig etter et måltid, og gråt uten årsak skjer veldig ofte i spedbarnepreioden. For at det skal være sannsynlig at de reagerer på maten mor spiser, må det skje flere ganger på rad- og her tror jeg mange er litt for kjappe med konklusjonene. Det går nok greit, skal du se! Vel, det kunstige søststoffet maltitol er faktisk klinisk påvist at irriterer tarmen og det gir både diaré og grining om natten. Finnes i lavkalori vingummi og lavkalori drops, så for mødre som vil ned i vekt er del lurt å være obs på kunstig søtede eller "sukerfrie" ting.
Gjest Annaires Skrevet 18. mai 2012 #13 Skrevet 18. mai 2012 Vel, det kunstige søststoffet maltitol er faktisk klinisk påvist at irriterer tarmen og det gir både diaré og grining om natten. For noen sikkert, men ikke for alle.
GammelKaktus Skrevet 18. mai 2012 #14 Skrevet 18. mai 2012 Min har ikke reagert på noe, jeg har spist det meste og alt har gått bra. Er ikke alle barn som reagerer, så du må jo bare prøve deg frem.
Stinelin Skrevet 18. mai 2012 Forfatter #15 Skrevet 18. mai 2012 Kunstige søtstoff, kullsyre osv. spiser jeg uansett ikke, eller minimalt av. Hadde ei våkenatt med tydelig misfornøyd baby etter at jeg spiste sviskegrøt som jeg fikk høre var vanlig barselkost før i tiden. Det var veldig slitsomt, og jeg vil gjerne unngå det om jeg kan. Er liksom ikke på overskudd av søvn i utgangspunktet. Siden jeg ikke har anelse om hva som gir luft og ikke, kan det jo være greit å høre om andres erfaringer.
Møffi Skrevet 18. mai 2012 #16 Skrevet 18. mai 2012 Her reagrete han på sjokolade og kål (gråt/urolig) og sitrusfrukter (grønn bæsj) resten gikk fint og spise
Glorya82 Skrevet 18. mai 2012 #17 Skrevet 18. mai 2012 Et tips kan være å kutte alt som har vært nevnt her i to uker og se om magen blir bedre. Så kan du prøve å innføre en og en ting å se om ungen din reagerer eller ikke. Det var måten jeg gjorde det på og syntes det fungerte fint. Av mat jeg spiser så er det mye kylling, gullerøtter, squash, sopp, pasta, fisk, potet, rent kjøtt, brød uten melk, skinke, leverpostei, havregrøt osv. Det er også mye bra soya prod å få kjøpt. Soyarømme og yoghurt smaker likt som ku-basert. Ellers så finnes det havre melk og ris melk som jeg synes er godt:) har lest at havre er bra for melkeprod også Lykke til, er heldigvis bare for en periode dette her:)
Stinelin Skrevet 18. mai 2012 Forfatter #18 Skrevet 18. mai 2012 Et tips kan være å kutte alt som har vært nevnt her i to uker og se om magen blir bedre. Så kan du prøve å innføre en og en ting å se om ungen din reagerer eller ikke. Det var måten jeg gjorde det på og syntes det fungerte fint. Av mat jeg spiser så er det mye kylling, gullerøtter, squash, sopp, pasta, fisk, potet, rent kjøtt, brød uten melk, skinke, leverpostei, havregrøt osv. Det er også mye bra soya prod å få kjøpt. Soyarømme og yoghurt smaker likt som ku-basert. Ellers så finnes det havre melk og ris melk som jeg synes er godt:) har lest at havre er bra for melkeprod også Lykke til, er heldigvis bare for en periode dette her:) Takk!
Vera Vinge Skrevet 18. mai 2012 #19 Skrevet 18. mai 2012 Min gutt har reagert på mye, bl.a. løk i alle former, erter, brunost og kålrabi. Husker ikke alt, og jeg har heller ikke testet ut alt. Bare antar at han reagerer på klassikerne kål (inkl. kålgrønnsaker som brokkoli og blomkål) og druer, men har ikke prøvd. Mistenker at han har reagert litt på melk egentlig, men har ikke orket å kutte det helt ut fordi jeg har hatt så mange begrensninger i kosten allerede, siden jeg har noen intoleranser selv også. Men i så fall reagerer han mindre på det enn på noen av de andre tingene, som han har blitt helt krakilsk av. Men min har tross sin skjøre mage, ikke reagert på sitrus og jordbær. Og jeg kan drikke et halvt glass brus (har ikke testet mer ennå). Jeg syns disse greiene har vært ordentlig slitsomme, både å teste ut og å finne mat jeg faktisk kan spise. Har blitt så redd for flere søvnløse at jeg ikke har turt å prøve ut ting ettersom han har blitt eldre, men skal nok teste ut ting igjen forsiktig snart. Det har blitt mye trygg mat, som avokado, agurk, laks, egg og reker. I tillegg mye smoothie med trygg frukt. Greit nok det, men skal bli bra å utvide repertoiret etter hvert. Hadde aldri levd så begrenset om det ikke var en god grunn til det, så ville ikke holdt meg unna masse hvis barnet ikke hadde reagert på en del i utgangspunktet. Gutten vår har slitt mye med magen generelt, og selv om det har blitt mye bedre, er jeg fortsatt engstelig for skriking nattestid. Har først nå blitt fortalt at barnets far var akkurat på samme måte, så sånt er nok litt arvelig. I tillegg hadde vår nakkelåsninger som ble behandlet da han var tre mnd, så det har åpenbart blitt bedre. Men frykten for å forårsake magevondt er ikke borte, for det er slitsomt for alle parter. Disse tingene er jo veldig individuelle tydeligvis, men erter, kål, løk og druer virker å være ganske utbredt, hvis barnet først reagerer.
agenda Skrevet 19. mai 2012 #20 Skrevet 19. mai 2012 Kuttet alle meieriprodukter. Det er melk i "alt", feks posesuppe, leverpostei og pølse, så det var en slitsom periode når jeg måtte lese innholdsfortegnelsen på absolutt alt. Men lærte jo masse om hva maten faktisk er laget av, så det er jeg glad for i dag. Unngikk også løk i alle former, feks i krydderblandinger og chips.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå