AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #1 Skrevet 25. april 2012 Hei, Jeg har gravet meg dypt ned i gjeld (det synes i allfall jeg). Og det er sånn type gjeld fra inkassoselsekaper, diverse regninger som jeg ikke har hatt råd til å betale. Det har nå seg slik at jeg har blitt syk og ikke kan jobbe. Jeg mottar AAP som så vidt er nok til husleie og mat og klær til familein. Jeg er eneslig forsørger for to bar i 10-årsalderen. Det kan hende at pga sykdommen min, at jeg ikke prioriterer godt nok og derfor ikke klarer å holde orden på økonomien. Jeg lurer derfor om noen har råd til meg om hva jeg kan gjøre med denne situasjonen: Får utbetalt 5200 i måneden i AAP + 2800 i barnebidag i måneden. Dette er akkurat 13200 kroner. Dette er mine utgifter Huselie: 4000 Strøm ca: 700 Brebånd: 600 Mobil: 1000 SFO: 700 Kreditt selskapene 1. 400 2. 500 3. 200 Også var det til inkassobyråene 1. 1700 2. 1200 3. 1000 4. 800 5. 750 6. 500 Hvordan i all verden skal jeg klare dette? Hva gjør jeg? Tusen takk for råd og tips!
lille-lure Skrevet 25. april 2012 #2 Skrevet 25. april 2012 har du mulighet til å konsentrere deg om et og et byrå? Slik at du betaler deg ned med en gjeld om gangen?
AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #3 Skrevet 25. april 2012 har du mulighet til å konsentrere deg om et og et byrå? Slik at du betaler deg ned med en gjeld om gangen? Har jeg? Det vet jeg ikke, det hadde jo vært topp om jeg gjorde det! Hvem kan hjelpe meg med sånt? NAV? Altså til å snakke med innkassoselskapet om å f. eks. fryse ned rentene i så og så lang tid? For jeg tror neppe de vil si "ok" om jeg ringer selv!
lille-lure Skrevet 25. april 2012 #4 Skrevet 25. april 2012 (endret) Ring dem og forklar hvordan situasjonen din er. At du har prøvd å betale litt ned på alle, men du klarer ikke å dette lenger da du også har do barn å forsørge. Du kan nevne at de kan få siste lønnslipp av nav samt en oversikt over utgiftene dine ( eks. siste regning av alt). Start å betal på det du har størst lån på. Altså, bli kvitt den værste først. Har du mulighet til å refinansiere kanskje? Endret 25. april 2012 av lille-lure
Ryvre Skrevet 25. april 2012 #5 Skrevet 25. april 2012 Du kan få hjelp fra sosialkontoret. Altså de betaler det ikke for deg, men de kan hjelpe deg med å få orden på økonomien, med å få oversikt og ordne betalingsplaner. De hjalp meg med å få fryst en del av inkassosakene slik at jeg kunne fokusere på en sak om gangen.
AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #6 Skrevet 25. april 2012 Du må selv ringe inkasso- og kredittselskapene og avtale nedbetalingsordninger. For øvrig er snøballmetoden en veldig fin måte å bli kvitt gjeld på: http://okonomiguiden.no/kvitt-deg-med-gjeld-paa-en-enkel-maate/ For øvrig kan du veldig enkelt kutte mobilkostnader med 800 kr eller mer. Du trenger heller ikke bredbånd til 600 kr - vi har veldig god linje til 350 kr, du får en god nok linje til avissurfing og nettbank til et par hundrelapper i måneden.
AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #7 Skrevet 25. april 2012 Takk for råd og tip! Nå har jeg ringt litt rundt og inngått nye avtaler, noen utsettelser og mindre avdrag. Dette gjorde at jeg er litt lettet nå 1
AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #8 Skrevet 25. april 2012 Du må selv ringe inkasso- og kredittselskapene og avtale nedbetalingsordninger. For øvrig er snøballmetoden en veldig fin måte å bli kvitt gjeld på: http://okonomiguiden.no/kvitt-deg-med-gjeld-paa-en-enkel-maate/ For øvrig kan du veldig enkelt kutte mobilkostnader med 800 kr eller mer. Du trenger heller ikke bredbånd til 600 kr - vi har veldig god linje til 350 kr, du får en god nok linje til avissurfing og nettbank til et par hundrelapper i måneden. Hvordan kan jeg kutte mobilkostnadene med hele 800 kr? Jeg har en av de billigste, skal egentlig betale bare 150 kr i måneden for fast regning, men så er forbruket mitt varierende. Alt fra 2000, 1200, til 800, så jeg bare tok gjennomsnittet som er i overkanten av 1000. Jeg bruker mobilen i utlandet, så det er derfor regningen blir så mye. Når det gjelder bredbånd, tok jeg med telefoni, men jeg betaler ca 350 for nettet.
Ryvre Skrevet 25. april 2012 #9 Skrevet 25. april 2012 Du kan kutte utgiftene ved å bruke f.eks Skype. Be venner og familie om å innstallere dette også slik at dere kan ringe gratis til hverandre.
AnonymBruker Skrevet 25. april 2012 #10 Skrevet 25. april 2012 Kutt ut fasttelefon. Skaff Skype. Skaff deg f.eks. dette abonnementet: http://www.onecall.no/abonnement/folkepakka.php Bør holde i massevis. Og dropp mobilbruk i utlandet, utenom en og annen strengt nødvendig tekstmelding. 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå