AnonymBruker Skrevet 24. april 2012 #1 Skrevet 24. april 2012 Vi bygger leilighet i kjelleren og nærmer oss smertegrensen økonomisk. Vi hadde en god buffer, heldigvis, men støtte på uventede, fordyrende problemer + en vannskade.Vi har lånt opp på huslånet og ønsker ikke å gå høyere der. Vi har ca. 160 000 fordelt på seks fond, fire av disse sparer vi fast i til ungene (men i mitt navn), de to andre er "gamle" fond som det ikke har vært satt inn noe på på flere år. Jeg har vurdert om vi kan notere oss saldoen til hvert barn, tømme alle fondene og bruke i kjelleren. Da burte vi være tilnærmet ferdig eller helt ferdig. Det vil ikke være vanskelig å finne leieboere, vi bor i et pressområde, og vi vil få 8000 pr mnd for leiligheten. Eldstemann er 15, og jeg tror vi fint vil klare å fylle fondene til ungene til der de skulle ha vært når vi fyller på igjen. Men jeg lurer litt allikevel... Hvor lønnsomt er dette? Vil vi tape for mye i gebyrer til at det lønner seg? Hva med tiden fram til vi får fylt på alle fondene igjen, vil vi klare å fylle på så det blir rettferdig? Ungene har helt ulike beløp på sine respektive konti. Noen som kan noe om dette og kan hjelpe?
Østlandet Skrevet 26. april 2012 #2 Skrevet 26. april 2012 Vi bygger leilighet i kjelleren og nærmer oss smertegrensen økonomisk. Vi hadde en god buffer, heldigvis, men støtte på uventede, fordyrende problemer + en vannskade.Vi har lånt opp på huslånet og ønsker ikke å gå høyere der. Vi har ca. 160 000 fordelt på seks fond, fire av disse sparer vi fast i til ungene (men i mitt navn), de to andre er "gamle" fond som det ikke har vært satt inn noe på på flere år. Jeg har vurdert om vi kan notere oss saldoen til hvert barn, tømme alle fondene og bruke i kjelleren. Da burte vi være tilnærmet ferdig eller helt ferdig. Det vil ikke være vanskelig å finne leieboere, vi bor i et pressområde, og vi vil få 8000 pr mnd for leiligheten. Eldstemann er 15, og jeg tror vi fint vil klare å fylle fondene til ungene til der de skulle ha vært når vi fyller på igjen. Men jeg lurer litt allikevel... Hvor lønnsomt er dette? Vil vi tape for mye i gebyrer til at det lønner seg? Hva med tiden fram til vi får fylt på alle fondene igjen, vil vi klare å fylle på så det blir rettferdig? Ungene har helt ulike beløp på sine respektive konti. Noen som kan noe om dette og kan hjelpe? Hva slags fond er dette, som har gebyr? hvilke forvaltere. Og hvilken finansinstitusjon administrerer de. Trodde alle fond var gebyrfrie nå jeg. Om du innløser et fond, så må du skatte av gevinst. (trekke fra eventuelt skjermingsfradrag/risk) Likeså samme skattereduksjon ved tap. Noe annet er det vel ikke? Eller misforstår jeg spørsmålet?
gbnj Skrevet 26. april 2012 #3 Skrevet 26. april 2012 Avhenger av prisutviklingen på fondsandelene og om det ubetales utbytter i tiden dere ikke eier fondsandeler.
Østlandet Skrevet 26. april 2012 #4 Skrevet 26. april 2012 (endret) Avhenger av prisutviklingen på fondsandelene og om det ubetales utbytter i tiden dere ikke eier fondsandeler. Ts kaller det bare fond. Hvilket ikke er veldig nøyaktig. Merk at det imidlertid kun er et fåtall norske aksjefond som deler ut utbytte (om noen?). Det er mer vanlig å ha èn utdelende og èn reinvesterende andelsklasse i utenlandske fond, da kan man selv velge hva som passer best. I Norge betaler bankkontoer og norske rentefond ut opptjent rente ved jevnlige mellomrom. Men, tror kanskje ikke det er dette Ts mener. Endret 26. april 2012 av Østlandet
gbnj Skrevet 26. april 2012 #6 Skrevet 26. april 2012 Ts kaller det bare fond. Hvilket ikke er veldig nøyaktig. Merk at det imidlertid kun er et fåtall norske aksjefond som deler ut utbytte (om noen?). Det er mer vanlig å ha èn utdelende og èn reinvesterende andelsklasse i utenlandske fond, da kan man selv velge hva som passer best. I Norge betaler bankkontoer og norske rentefond ut opptjent rente ved jevnlige mellomrom. Men, tror kanskje ikke det er dette Ts mener. Men hvis utbytte blir reinvestert, så vil antall fondsandeler endres, og da bør foreldrene ta høyde for det når de skal kjøpe tilbake fondsandeler igjen.
AnonymBruker Skrevet 27. april 2012 #7 Skrevet 27. april 2012 TS her. Jeg skjønner at jeg skulle ha kommet med mer opplysninger! Fondene vi har er Terra Spar, Terra Alfa og Odin Norden, alle administreres av den lokale sparebanken. Såvidt jeg vet er det innløsningsgebyrer, men jeg hadde glemt å tenke på renter av overskudd Det ene fondet er det f.eks. totalt satt inn ca. 20 000 kr, mens verdien i dag er på nesten 40 000. Dvs at jeg må finne ut hva innløsningsgebyret er (for det har jeg ikke akkurat i hodet) og renten på overskuddet. Er det noen som vet hva renten er? 28 %? Hørtes unektelig mye ut... Noen som kan si noe mer nå?
Østlandet Skrevet 27. april 2012 #8 Skrevet 27. april 2012 Men hvis utbytte blir reinvestert, så vil antall fondsandeler endres, og da bør foreldrene ta høyde for det når de skal kjøpe tilbake fondsandeler igjen. Blir ikke noe mer fondsandeler i aksjefond av dette. Men fondsandelenes verdi øker bitte litt. Til TS. Det er helt unødvendig å betale kjøps/salgsgebyrer for aksjefond i dag. Selv har jeg alle mine fond og aksjer i Skandiabanken og det er lenge siden jeg har betalt for slike ting der, når det gjelder fond. Aksjer er det et minimalt gebyr for å handle. Det er riktig at realiserer du fondene, så skal du skatte av gevinsten 28% (Fratrekk på det samme ved tap) Men, har du hatt fondene gjennom flere år, så blir det trukket fra såkalt "skjermingsfradrag" eller "risk" for hvert år, så i realiteten blir det ikke fullt så ille. Her kan du lese litt om utregning av skjermingsfradrag. Er du ukjent med dette, så les det ordentlig og sakte, så kan du nok beregne sånn omtrent skatten i dette. Men, det er jo litt jobb, om andelene er kjøpt i små handler opp gjennom flere år. http://nordnetbloggen.no/skjermingsfradrag-hva-er-det-og-hva-betyr-det-for-deg/
gbnj Skrevet 27. april 2012 #9 Skrevet 27. april 2012 (endret) Blir ikke noe mer fondsandeler i aksjefond av dette.Jo, i noen fond hvor utbytter blir reinvestert; så økes antall fondsandeler, når det kjøpes flere fondsandeler med utbyttet. Endret 27. april 2012 av gbnj
AnonymBruker Skrevet 28. april 2012 #10 Skrevet 28. april 2012 Det blir håpløst å se på verdiutviklingen på fondene mens dere ikke er investert i dem, den kan gå både opp og ned. Hvis dere kjøper et sted det er gebyrfritt neste gang går det også opp i opp med avgiftene, siden de uansett må betales når andelene skal løses inn. Hadde også vurdert å bytte til andre fond i samme slengen, de dere har har gitt ganske dårlig avkastning sammenliknet med generell utvikling i aksjemarkedet. Finn noen i samme sjanger men med flest mulig Morningstar-stjerner og lavest mulig forvaltningsavgift.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå