Gjest Nymeria Skrevet 22. april 2012 #1 Skrevet 22. april 2012 Jeg vurderer veldig om jeg skal kjøpe meg en form for nettbrett. Jeg leser veldig mye bøker, og ser både fordeler og ulemper med dette. Er det noen her som er glad i bokformatet og leser mye, og som fortsatt har likt overgangen over til lesebrett? (Er forresten nettbrett og lesebrett to sider av samme sak, eller er det forskjell?) Og har dere isåfall noen anbefaling til hvilket brett man burde kjøpe? Her er ihvertfall hva jeg tenker: Negativt: - Jeg er veldig glad i bøker, følelsen av å ha boka i hånda og i bokhylla. - Generelt synes jeg teknologi, og ihvertfall å lære meg noe helt nytt kan være litt styrete. :gjeiper: - Jeg sliter med søvn, og har fått anbefalt å unngå skjermtitting før leggetid. Leser alltid på senga, kanskje dette blir dumt med brett? - Jeg liker IKKE å lese på pc, men forstår at dette visstnok ikke kan sammenlignes? - Har forstått det slik at det er en del tull med formater og slikt? Positivt: - Mye gratis materiale! F.eks. her: Project Gutenberg. - Plassbesparende. Noen innspill? - Enkelt å ha med seg mye bøker på tur.
Estë Skrevet 22. april 2012 #2 Skrevet 22. april 2012 Jeg fikk meg en Kindle for halvannet år siden (eller deromkring), og er kjempefornøyd med det. Har ikke prøvd andre lesebrett, men overgangen fra papir til papir+digitalt har gått helt fint. Jeg er også veldig glad i følelsen av å ha bøker i hånda / bokhylla, men det løses enkelt av at ikke alt jeg har lyst til å lese er like lett å få tak i digitalt (norske bøker f.eks). Med en lett blanding av e-bøker og papirbøker får jeg fortsatt "bokfølelsen" innimellom uten å alltid måtte dra med en 1000-siders murstein i veska. Kindle'en er veldig lett å bruke, så tror ikke du skal være redd for at det er vanskelig å lære. Det "verste" er egentlig å kjøpe bøkene, og har du et lesebrett som kan gå på nettet krever det bare noen klikk (og står godt beskrevet i brukermanualen). Det å lese på pc-skjermen kan ikke sammenlignes med "skjermen" på kindle'en. Den har ikke baklys, så det er overraskende likt å lese på papir. Har selv tatt meg i å prøve å bla om som om jeg hadde en vanlig bok i hånda (eller forsøkt å trykke på "neste side"-knappen når jeg leser vanlig bok ). Formater kan muligens være litt kronglete om du har lyst til å være fri i valg av bokhandel, men siden jeg liker å handle fra amazon eller bruke project Gutenberg opplever jeg ikke dette som noe stort problem. Kjenner som nevnt ikke noe særlig til konkurrerende lesebrett, men etter at jeg fikk Kindle'en har forloveden, søsteren og de to beste venninnene mine alle skaffet seg tilsvarende, så jeg tar det som et tegn på at det ikke bare er meg som er overbevist. Men om du er i tvil, hva med å sjekke om du kjenner noen som har lesebrett, og så testelese litt på det? Jeg får ofte spørsmål fra fremmede på toget som har lyst til å se hvordan Kindle'en er i virkeligheten, og synes bare det er hyggelig (ihvertfall så lenge jeg ikke er på et veldig spennende sted i boka).
Gjest Nymeria Skrevet 22. april 2012 #3 Skrevet 22. april 2012 Takk for flott svar. Jeg kjenner noen som har en iPad, jeg kunne jo spurt om å få tatt en kikk på den. Er litt dumt å bruke tusenvis av kroner på noe man ikke kommer til å bruke, for av det jeg har sett er de relativt dyre. Kjøpte du din på nett via amazon? Er den i det hele tatt mulig å kjøpe i Norge? Og hvilken skjermstørrelse har du?
Estë Skrevet 22. april 2012 #4 Skrevet 22. april 2012 (endret) Så bra om det kan være til hjelp. Har en av de gamle "Kindle Keyboard", med 6 tommers skjerm (9*12cm). Var først litt redd for at den skulle bli for liten til å lese behagelig på, men har ikke tenkt noe mer over det etter at jeg begynte å bruke den. Min ble bestilt fra amazon.com. Har ikke sett den i norske butikker, men har hørt at det å kjøpe den på nettet var helt smertefritt (fikk den i gave). Noen få klikk, og så var det fikset, med god informasjon om når vi kunne forvente å få den, og levering via enten DHL eller UPS, husker ikke sikkert. Du kan ta en titt på iPad'en, men jeg tror ikke det er direkte sammenlignbart, siden iPad'en har bakgrunnsbelysning. Jeg kan ihvertfall ikke fordra å lese på iPad'en til moren min. Dessuten er iPad'en mye dyrere, en Kindle kan man få så rimelig som 450kr (79dollar), riktignok før frakt og moms/toll/avgifter. ---- Vet ikke hvor aktuelt det er, men nerd som jeg er måtte jeg bare teste hvor mange bøker man må kjøpe før Kindle'en ble "verdt det": Kindle'en min kom på ca 1200, alt inkludert. Gjennomsnittsprisen på bøker jeg har kjøpt er 8-12 dollar, så regner 60kr i snitt. Om gjennomsnittsprisen på papirbøker jeg ville kjøpt ligger på ca 180 kr (som ikke er usannsynlig, miks av billige pocket og dyrere hardcover) vil ti papirbøker koste 1800kr, det samme som én Kindle og ti e-bøker. Kombinerer man alle e-bøkene mine fra Amazon og project Guthenberg har jeg nå ca 80, og selv om jeg nok ikke ville kjøpt alle av dem til fullpris i norske bokhandler ville jeg garantert ha kjøpt mer enn 10 av dem. Så tror jeg ville ha spart penger totalt, selv om jeg skulle ha betalt Kindle'en selv. --- ...og uff, jeg hadde ikke egentlig tenkt noe særlig over hvor mye penger jeg bruker på bøker. Endret 22. april 2012 av Estë
Gjest Nymeria Skrevet 22. april 2012 #5 Skrevet 22. april 2012 Aha, så da er det en forskjell på lesebrett og nettbrett da kanskje? Jeg har ikke sett så nøye på ipaden til kompisen min, men det lille jeg har sett så har den nemlig virket veldig som en pc-skjerm, og det er litt av grunnen til at jeg er såpass usikker. Tror jeg skal undersøke litt om pris, om det er sånn at det går an å få en til under tusenlappen er det jo ikke så problem å prøve og se. Jeg og bruker MYE penger på bøker, og selv om jeg elsker å ha masse bokhyller og bøker overalt, så blir det jo veldig fullt...
Chiyo Skrevet 22. april 2012 #6 Skrevet 22. april 2012 Jeg har Kindle og det er jeg kjempe fornøyd med. Jeg liker også å ha en fysisk bok i hånden min når jeg leser, men nå er jeg kjempe vandt med Kindle. Først trodde jeg at øynene mine ville bli trøtte hvis jeg brukte et lesebrett, men Kindle sidene ser ut som vanlige bok sider, bare at du trykker på en knapp for å skifte side. Dessuten med Kindle får du billigere bøker, og du kan kjøpe dem med en gang. Men du finner ikke mange norske bøker da, du må nok lese på engelsk om du skal bruke den.
Estë Skrevet 22. april 2012 #7 Skrevet 22. april 2012 Jeg anser Kindle, Nook og Kobo som lesebrett (typisk svart-hvitt skjerm, ikke mulighet for stort annet enn å lese bøker, men til gjengjeld veldig gode å lese på og med god batterilevetid), og iPad og Galaxy Tab som nettbrett (mini-datamaskiner, med fargeskjerm og bakbelysning, kan brukes til mye forskjellig, men med dårligere batterilevetid). Og ja, plass er et av de store argumentene for å e-bøker. Selv om vi er to personer med hvert vårt lesebrett måtte vi skaffe oss en haug med bokhyller da vi fikk ny leilighet, bare for alt vi har samlet opp tidligere, og bøker vi fortsatt vil ha på papir.
Brunhilde Skrevet 22. april 2012 #8 Skrevet 22. april 2012 Jeg bruker iPaden min til å lese bøker, og den fungerer helt utmerket til det formålet (også)! Jeg har lastet ned Kindle-app'en og kjøper bøker fra Amazon. Fordelen med iPad er jo at den har et bredere bruksområde, noe som er veldig praktisk når man for eksempel er på reise. Man har bøker, musikk og mulighet til å surfe på nett i en og samme dings. Det liker jeg.
Karmosin Skrevet 23. april 2012 #9 Skrevet 23. april 2012 Jeg har iPad og Kindle. Det jeg leser på iPaden er glossy magasiner og illustrerte verker, jeg orker ikke å lese lenge på bakgrunnsopplyst skjerm. Kindlen bruker jeg til all annen lesning, bortsett fra det jeg ikke får tak i som e-bøker, da. Batteritida er også en faktor, Kindlen holder i nærmere tre uker med mye bruk (ferie!). Det er mye forvirring rundt begrepene. Jeg har bært borti både forskere og bibliotekarer som ikke vet forskjell på nettbrett og lesebrett. Forskjellen er at lesebrett er laget for å leses behagelig på, med uopplyst og rolig skjerm. De eneste som ikke er glad i begge formater er sånne som klamrer seg til papirbøker, tror jeg. Jeg vet ikke om en eneste som leser e-bøker som har utviklet hat til papirbøker. Tror jeg selv er det nærmeste man kommer, jeg har begynt å synes at papirbøker er uhåndterlige Det som er styrete er kopibegrensninger og formater, men det kan håndteres. Sony-lesebrettet kan tukles litt med (såkalt rooting) så det kan kjøre Kindle-appen for Android, og da kan du lese nesten alt på ett brett, så det ville jeg anbefalt - hvis du tør å tukle litt eller la andre tukle. Det er ikke engang i en juridisk gråsone, som å fjerne sikkerhetssperrer på selve e-bøkene, den eneste konsekvensen er at garantien på brettet oppheves.
Belle de Jour Skrevet 23. april 2012 #10 Skrevet 23. april 2012 Jeg har også Kindle, og er storfornøyd. Som andre sier må du finne ut om du vil ha lesebrett kun beregnet til bøker, som Kindle, eller f.eks iPad. For min del trenger jeg matt bakgrunn når jeg leser bøker. Jeg er også egentlig litt for glad i papirbøker, og tar meg selv i å være litt kresen på hva jeg kjøper på Kindle, da jeg foretrekker å ha en del bøker i hylla mi. I hovedsak bruker jeg Kindle til ulike avisabonnementer, som Le Monde, som er ganske billig på Kindle og passer til skjermen siden det ikke er en avis med så mange bilder. Håper også utvalget litteratur på andre språk skal bli litt bedre på Amazon. Og det beste er helt klart batteritiden, du kan jo faktisk ta med Kindle på hytta i en uke uten strøm. Og selv om du sikker finner det uansett lesebrett, så har Amazon greit utvalg med gamle klassikere som er gratis.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå