AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #1 Skrevet 18. april 2012 Jeg trenger litt hjelp og råd fra noen. Planen min for de neste årene sprakk i går. Slik så min opprinnelige plan ut: - Studere sykepleie til høsten - Reise i 8-9 mnd fra høsten 2013(permisjon fra studier i et år) sammen med kjæresten - Studere videre fra høsten 2014 Hørte med skolen om det var mulig å få permisjon ugrunnet eller med reise som grunn og fikk nei til svar. Kjæresten min holder på med master nå, han har ikke fått utdelt en oppgave enda så i teorien så kan han kanskje få permisjon i et år. Har ikke fått sjekket det enda. Valgene mine står mellom å jobbe et år(på eldrehjem som assistent eller noe annet innen helsevesenet uten krav til utdanning for å få erfaring) og så reise når vi opprinnelig hadde tenkt(høsten 2013), eller å reise nå til høsten og så begynne på sykepleien. Hva ville dere gjort? Ja, jeg vet jeg burde funnet utav om permisjon tidligere men nå gjorde jeg ikke det. Har gått på universitetet og fikk der permisjon uten grunn og håpet igrunn det var likt på høgskolen men den gang ei. Vær grei og ikke heng dere opp i det.
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #2 Skrevet 18. april 2012 Ville begynt på sykepleien, du kan vel alltids søke deg inn på andre året når du er hjemme igjen? Kan ikke tenke meg at en ødelegger alle sjanser for å bli sykepleier hvis man droppet ut etter et år for å senere søke seg tilbake igjen. Ellers ville jeg tatt hele sykepleiestudiet før jeg reiste. Hvis du skal jobbe, så reise, blir det jo veldig lenge til du kommer igang med studiene.
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #3 Skrevet 18. april 2012 Ville begynt på sykepleien, du kan vel alltids søke deg inn på andre året når du er hjemme igjen? Kan ikke tenke meg at en ødelegger alle sjanser for å bli sykepleier hvis man droppet ut etter et år for å senere søke seg tilbake igjen. Ellers ville jeg tatt hele sykepleiestudiet før jeg reiste. Hvis du skal jobbe, så reise, blir det jo veldig lenge til du kommer igang med studiene. TS her Takk for svar, setter pris på alle svar/meninger folk har om det. Vet du hvordan man kan søke seg inn på andre året? Er det via samordna opptak? Tanken har streifet meg men jeg vet ikke hvor lett det er å komme seg inn på andre året på et studie? Er 25 år nå, hvis jeg skal vente så får jeg ikke begynt før jeg er 27, føler jeg begynner å bli for gammel til å utsette studiene.
Glitnir Skrevet 18. april 2012 #4 Skrevet 18. april 2012 Kan du ikke ta et år fra høsten, og så søke på nytt høsten 2014? Når du så kommer inn søker du om fritak for det du har fra før (altså hele første året), og begynner dermed rett på andreåret. Du bør selvsagt sjekke opp at dette går, men jeg vet i alle fall om flere som har gjort tilsvarende.
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #5 Skrevet 18. april 2012 REIS NÅ!! Altfor mange utsetter reiser til "en gang det passer bedre", og så viser det seg at det ikke passer godt noen gang. Hvis du utsetter reisen til du er ferdigutdannet, blir det vanskelig økonomisk. Du har da et høyt studielån du må betale ned, samtidig som du er på reise. Det blir dyrt, og i tillegg vil du være eldre og ivrig etter å komme deg i jobb. Plutselig har du barn også, og da blir det veldig vanskelig å reise (ordentlig) på noen år. Reis mens du kan! Hilsen ei som har prioritert å reise mye, og er veldig glad for det
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #6 Skrevet 18. april 2012 TS her Takk for svar, setter pris på alle svar/meninger folk har om det. Vet du hvordan man kan søke seg inn på andre året? Er det via samordna opptak? Tanken har streifet meg men jeg vet ikke hvor lett det er å komme seg inn på andre året på et studie? Er 25 år nå, hvis jeg skal vente så får jeg ikke begynt før jeg er 27, føler jeg begynner å bli for gammel til å utsette studiene. Om du allerede er 25 år må du virkelig prioritere studier. 1
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #7 Skrevet 18. april 2012 Jeg ville tatt utdanning først, og droppet å reise/tatt det etter fullført utdanning.
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #8 Skrevet 18. april 2012 REIS NÅ!! Altfor mange utsetter reiser til "en gang det passer bedre", og så viser det seg at det ikke passer godt noen gang. Hvis du utsetter reisen til du er ferdigutdannet, blir det vanskelig økonomisk. Du har da et høyt studielån du må betale ned, samtidig som du er på reise. Det blir dyrt, og i tillegg vil du være eldre og ivrig etter å komme deg i jobb. Plutselig har du barn også, og da blir det veldig vanskelig å reise (ordentlig) på noen år. Reis mens du kan! Hilsen ei som har prioritert å reise mye, og er veldig glad for det Joda, men det kan også være greit å reise mellom f. eks to jobber. Har man jobbet et år eller to, så har man gjerne lagt seg opp litt penger også. Reiser man før studiene har de fleste som regel ikke så mye penger for lange reiser til de forskjellige verdensdelene (dersom det er det man ønsker) og må uansett jobbe et år for å legge opp litt penger.
KristinL Skrevet 18. april 2012 #9 Skrevet 18. april 2012 Reise nå til høsten. Om du går sykepleien 1. året, reiser høsten 2013 for så å begynne på 2. året høsten 2014 ser jeg for meg at du "glemmer" mye av det du lærte 1. året, og derfor er det bedre å ta alle tre årene med en gang. 1
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #10 Skrevet 18. april 2012 TS her Takker for alle svar! Jeg har spart til denne reisen i noen år nå, har en bachelor fra før av så økonomisk har jeg råd å dra i morgen om jeg vil. Jeg har også lån fra lånekassen i tillegg men har ikke brukt noe av det. Har en bachelor fra før. Jeg er så redd for om denne reisen ikke blir noe av om jeg studerer ferdig først. Men hvis jeg utsetter det så blir jeg i verste fall ikke ferdig utdannet før jeg er 30(!). Kjæresten min fikk sånn halvveis vite om oppgaven sin i dag og han synes det virket spennende så jeg føler ikke helt for å dra han med meg ut på reise. Jeg aner ikke hva jeg skal gjøre! Bør jeg kanskje bli her og jobbe et år og tjene meg opp mer penger til jeg skal studere?
AnonymBruker Skrevet 18. april 2012 #11 Skrevet 18. april 2012 er forskjell på å søke permisjon og miste studierett. Mange skoler praktiserer at man har studierett to år utover normert tid (dvs 3+2 år for deg). Får du permisjon utvides studieretten tilsvarende. Blir du borte (f.eks reiser eller er syk og ikke søker permisjon) vil du miste tilsvarende av studieretten og dermed mindre feilmarginer senere.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå