AnonymBruker Skrevet 8. april 2012 #1 Skrevet 8. april 2012 Teller på fingrene om jeg skal-skal ikke, og trenger litt innspill Har vært ansatt i et mellomstort firma noen år nå, der stillingene i utgangspunktet er temmelig rigid tilhørende den og den avdelingen. Men det har forekommet rokkeringer, og noen ganger har sykdom eller permisjoner gjort at noen andre har steppet inn og vikariert, eller har blitt flyttet etter ønske til andre stillinger. Men dette skjer som regel avdelingsvis. Nå er det, om noen måneder er det en permisjon på trappene (dette er ikke noe som har blitt informert om offisielt, men en voksende mage varsler jo om hva som skjer), og den jobben kunne jeg veldig gjerne tenke meg en periode. Aberet er: det er i en annen avdeling. Og det er strengt tatt også derfor jeg ønsker meg den... Samboeren min mener at jeg må få ræva i gir og si til øverste sjef at jeg ønsker å bli vurdert for stillingen. Sjanser kommer ikke av seg selv, og det er slikt alle andre gjør. Jeg tenker at sånn kan jeg jo da ikke bare gjøre, og jeg vet ikke om jeg tør. Hvis jeg skal gjøre det, er jeg usikker på hvordan. Banke på døren? Nevne det i kaffepausen? Skrive en mail? Noen som har råd?
Cata Skrevet 8. april 2012 #2 Skrevet 8. april 2012 Hvis jeg hadde vært i din situasjon og hatt et rimelig greit forhold til lederen så ville jeg banket på døra og bedt om en liten samtale under to øyne, og så sagt høflig fra om at jeg ville sette pris på om jeg kunne bli tatt med i betraktningen dersom noen skal inn i den stillingen når vedkommende som har den nå skal ut i permisjon. Ikke nevn det i kaffepausen. Da blir det litt for mye "snakkis" og kan slå uheldig ut av den grunn. Mail kan være en løsning hvis du ikke tør banke på og si det ansikt til ansikt.
AnonymBruker Skrevet 8. april 2012 #3 Skrevet 8. april 2012 Takk for tipset, Cata. Vil helst ikke ha noen snakkis, så da får det bli å manne seg opp og banke på døren... *skjelve i buksene* Har et veldig greit forhold til sjefen, men hun blir nok litt overrasket over at jeg spør, siden det ligger mye office politics i dette. Men jeg tror jeg kan bli sittende i den stillingen jeg har nå til det gror mose på meg, så da er det vel best å gjøre noe aktivt for å få flyttet på seg. I utgangspunktet er det altså ikke noe galt, eller frekt, med å lansere seg selv på den måten. Skal prøve å holde den tanken i hodet nå når påskeferien er over.
Cata Skrevet 9. april 2012 #4 Skrevet 9. april 2012 Nei, mitt inntrykk er at sjefer liker medarbeidere med litt initiativ, så lenge man ikke raser fram og maser "jeg vil, jeg vil, jeg viiiiiiillll..!!!!" Men det kan selvsagt være forskjeller fra bedrift til bedrift på slikt. Jeg har selv stukket hodet fram en gang for å bli "utlånt" til en bedrift vi har en del samarbeid med. Fikk gjennomslag og var på utlån i nesten et år før jeg returnerte til mitt egentlige arbeidssted. Det fungerte veldig fint, jeg fikk litt nye erfaringer og et utvidet kontaktnett, og sjefen min fikk kreditt for å være velvillig og "leie ut" en medarbeider.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå