antibac Skrevet 28. februar 2012 #1 Skrevet 28. februar 2012 Noen her som noen gang har vært overtrent? Jeg lurer på om jeg kanskje er det. Jeg er veldig, veldig trøtt for tiden, sover nok, men det hjelper ikke. Føler ikke at jeg har god søvnkvalitet. Har også en del hodepine, er litt småsvimmel til tider og en smule kvalm av og til. Jeg trener 4-6 ganger i uka, der omtrent alle øktene er høy puls. Skal til legen om noen dager, da jeg skjønner at dere ikke er leger , men jeg tenkte at noen av dere kanskje har erfaring fra overtrening?
Kenniball Skrevet 28. februar 2012 #2 Skrevet 28. februar 2012 Få legen til å ta noen blodprøver slik at han kan sjekke det. Hvor lenge varer høypulsøktene dine?
antibac Skrevet 28. februar 2012 Forfatter #3 Skrevet 28. februar 2012 Få legen til å ta noen blodprøver slik at han kan sjekke det. Hvor lenge varer høypulsøktene dine? Jepp, skal det. Aldri lenger enn 60 min, inkludert oppvarming og nedkjøring, men pulsen er høy i godt over 40 min.
Wiggins Skrevet 28. februar 2012 #4 Skrevet 28. februar 2012 Å trene 4-6 økter i uka med høy puls, da antar jeg at du mener over syreterskel, er ikke bra. Det gir dårligere progresjon enn om du varierte mer mellom lange rolige økter og korte intense økter, pluss at det øker risikoen for overtrening. Med en hard økt der pulsen er langt over syreterskelen trenger du mer restitusjon enn om du tar en rolig økt. Det høres ikke ut som du rekker å bli uthvilt mellom hver økt, og hvis du holder på sånn over lengre tid så blir du overtrent før eller seinere.
Gjest *Maja* Skrevet 28. februar 2012 #5 Skrevet 28. februar 2012 Om du er overtrent så blir du som du sier sliten. Du skal også merke at en økt som du ellers klarer greit plutselig blir slitsom, kondisen blir dårligere og energinivået er lavere. Pleier å være lurt å ta 2-3 dager fri. Jeg har vær der, og jeg slet skikkelig med å løpe knappe 7 km på lavt tempo(løper vanligvis 1 mil uten problemer). Jeg tok meg 3 dager fri og spiste godt de dagene og hadde mer energi enn noensinne da jeg startet opp igjen. Presser du deg når du er overtrent kan du bli utbrent og kanskje ikke klare å trene på flere uker t.o.m måneder, så det lønner seg å lytte til kroppen
antibac Skrevet 28. februar 2012 Forfatter #6 Skrevet 28. februar 2012 (endret) Å trene 4-6 økter i uka med høy puls, da antar jeg at du mener over syreterskel, er ikke bra. Det gir dårligere progresjon enn om du varierte mer mellom lange rolige økter og korte intense økter, pluss at det øker risikoen for overtrening. Med en hard økt der pulsen er langt over syreterskelen trenger du mer restitusjon enn om du tar en rolig økt. Det høres ikke ut som du rekker å bli uthvilt mellom hver økt, og hvis du holder på sånn over lengre tid så blir du overtrent før eller seinere. Tror jeg er overtrent nå. Kjenner at jeg er sliten i beina, har ikke trent på to dager men de er fortsatt slitne. Det skal omtrent ingenting til før syra kommer på trening, og jeg sleit med å få opp pulsen på sist spinningtime. Det som er mest plagsomt er den uutholdelige trøttheten jeg har nå. Skal som sagt til legen, men jeg innser nå kanskje at jeg må ta en pause fra trening og heller starte rolig igjen. Sånn går det når man blir for ivrig :/ Du har nok rett i at jeg ikke rekker å bli uthvilt.. Endret 28. februar 2012 av antibac
Gjest NozMonster Skrevet 28. februar 2012 #7 Skrevet 28. februar 2012 jeg har vært overtrent, og kjente meg godt igjen i det du skrev. det er rimlig slitsomt og ganske så smertefult skal jeg si deg! støtter andres forslag her om et legebesøk
AnonymBruker Skrevet 29. februar 2012 #8 Skrevet 29. februar 2012 Har du økt hurtig, eller holdt på veldig lenge? Det høres for meg ut som om du trener veldig mye. Hvorfor ikke kutte ned til tre økter noen uker, og se om det hjelper?
antibac Skrevet 29. februar 2012 Forfatter #9 Skrevet 29. februar 2012 Har du økt hurtig, eller holdt på veldig lenge? Det høres for meg ut som om du trener veldig mye. Hvorfor ikke kutte ned til tre økter noen uker, og se om det hjelper? Har vel holdt på i 3 måneder, begynte vel med ca 3 økter i uka. Akkurat nå dropper jeg trening denne og neste uka (blir turer i skogen heller), så skal jeg starte rolig igjen.
Wiggins Skrevet 29. februar 2012 #10 Skrevet 29. februar 2012 (endret) Har vel holdt på i 3 måneder, begynte vel med ca 3 økter i uka. Akkurat nå dropper jeg trening denne og neste uka (blir turer i skogen heller), så skal jeg starte rolig igjen. Du må nok regne med mer enn to ukers avbrekk fra treninga. Jeg har aldri vært overtrent selv, men de tilfellene jeg har hørt om så har folk trengt minst et par måneder på å komme seg. Det at du sliter med å få opp pulsen er et veldig sikkert tegn på overtrening. Hvor lang tid det vil ta avhenger av hvor kraftig overtrent du er. Det er litt variabelt hvor mye leger kan om slikt, du burde heller få henvisning til fysikalsk trening, dvs. en fysioterapeut som er ekspert på slikt. Det er viktig å lytte til kroppen, både nå mens du tar det med ro og restituerer deg, og når du skal begynne å trene igjen. Det er bedre å ta i litt mindre enn grensa enn litt mer. Hvil heller en dag for mye mellom øktene enn en dag for lite. Å gå fra utrent til 6 økter i uka på 3 måneder vil være i overkant for de aller fleste, særlig hvis alle øktene skal ha høy intensitet. Selv ikke toppidrettsutøvere trener slik. Syklister og langrennsløpere trener lange rolige økter utenom sesongen. I sesongen trener de også for det meste rolige langøkter, det er mest fram mot viktige konkurranser at de kjører på med intervalløkter. De aller fleste utholdenhetsutøvere på høyt nivå trener ca. 80% rolig langkjøring og 20% intervall. Endret 29. februar 2012 av Lance
OPIgirl Skrevet 1. mars 2012 #11 Skrevet 1. mars 2012 Er enig med Lance her. Det må nok mye mere enn 2-3 dagers hvile. Du bør også ta en tur til legen for å vite om du virkelig er overtrent. Det er mange som tar feil av det å være utslitt, og det å være overtrent. Selv forstår jeg ikke at noen trener så hardt og ofte at de blir overtrente. At det er sunt med slik intensitet hele tiden, er det ihvertfall ikke. Lykke til med restitueringen TS :-)
antibac Skrevet 1. mars 2012 Forfatter #12 Skrevet 1. mars 2012 Er enig med Lance her. Det må nok mye mere enn 2-3 dagers hvile. Du bør også ta en tur til legen for å vite om du virkelig er overtrent. Det er mange som tar feil av det å være utslitt, og det å være overtrent. Selv forstår jeg ikke at noen trener så hardt og ofte at de blir overtrente. At det er sunt med slik intensitet hele tiden, er det ihvertfall ikke. Lykke til med restitueringen TS :-) Takk til alle for svar Jeg har aldri sagt at jeg skal hvile meg i 2-3 dager og så begynne igjen. Tenkte 2 uker, men kan godt hende det tar lenger tid ja. Som jeg sa i åpningsinnlegget så skal jeg selvfølgelig til legen. I morgen faktisk. Takk, OPIgirl
OPIgirl Skrevet 2. mars 2012 #13 Skrevet 2. mars 2012 Bare hyggelig :-) Det jeg svarte om to-tre dagers hvile, var egentlig et svar til Maja.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå