Arwen Skrevet 7. januar 2004 #1 Skrevet 7. januar 2004 :o Hadde akurat en tigger på døra. Pappa skulle komme for å hente mamma, så regnet med det var han og slapp inn uten å sjeke hvem det var, jaggu var det ikke en som skulle tigge penger. Hun snakket ikke norsk, og hadde med en lapp hvor det stod at hun trengte penger for å gå på skole. Har aldri vært med på dette før og er litt sjokkert. Kan godt gi penger til de som står i karl johan, men ikke til de som kommer på døra. Det verste var at når jeg sa at jeg desverre ikke hadde kontanter begynnte hun å skikkelig tigge: "Vær så snill..." "bare ti kroner..." "fem kroner?" Sitter sånn jeg nå :o
Gjest sexysadie Skrevet 7. januar 2004 #2 Skrevet 7. januar 2004 Jeg hadde hevet skapningen på dør. Maken til oppførsel.
nirvana Skrevet 7. januar 2004 #3 Skrevet 7. januar 2004 Pokker ta :o Du kunne spurt etter tillatelsen fra NN politikammer, og plukket opp tlf for å sjekke med dem. Det ville fått fart på henne.
Arwen Skrevet 7. januar 2004 Forfatter #4 Skrevet 7. januar 2004 Hun snakket ikke norsk, anet en at hun kunne si ti krrrrroner? fem krrrrrroner var så snill... Skjønnte ikke noe annet jeg sa, regner egentlig med at hun ikke gadd å skjønne..
Sandra Skrevet 7. januar 2004 #5 Skrevet 7. januar 2004 Jeg slipper rett og slett ikke inn noen jeg ikke kjenner. Bor selv i sentrum av oslo og det ringer ofte folk på som gjerne vil slippes inn fordi de ikke finner den de skal inn til ( stor gård med mange oppg.) Men dette var jo ganske drøyt da må jeg si :o Har aldri opplevd tiggere på døra..
Arwen Skrevet 7. januar 2004 Forfatter #6 Skrevet 7. januar 2004 Jeg trodde det var pappa, derfor jeg slapp inn. Er fortsatt litt sjokkert og har bestemt meg for at neste gang kontakter jeg politiet, hvertfall bare for å si fra at det skjer. (hvis det blir noen neste gang da, men alt kan skje når man bor på Grorud )
Orthia Skrevet 7. januar 2004 #7 Skrevet 7. januar 2004 Hadde en stakkars skapning banket på min dør for å tigge om en tier, skullen hun så visst fått. Men fremmede slippes ikke inn over terskelen!
Gjest GreenSky Skrevet 8. januar 2004 #8 Skrevet 8. januar 2004 Jeg opplevde en gang en fyr som tigget i kirken. Det var ikke gudstjeneste, men jeg satt og hørte på en orgelkonsert. Han gikk nedover benk-radene og spurte folk om de hadde småpenger. Jeg tror faktisk at de fleste ga penger til han. Jeg også, selv om jeg syntes det var drøyt.
Gjest Anonymous Skrevet 8. januar 2004 #9 Skrevet 8. januar 2004 Hun snakket ikke norsk' date=' anet en at hun kunne si ti krrrrroner? fem krrrrrroner var så snill... Skjønnte ikke noe annet jeg sa, regner egentlig med at hun ikke gadd å skjønne..[/quote'] Jeg har også opplevd dette og den gangen viste det seg at hun egentlig kunne en del norsk, for hun forsto veldig godt hva jeg og de andre som var der snakket om. Tror dette bare er spill, rett og slett.
Arwen Skrevet 8. januar 2004 Forfatter #10 Skrevet 8. januar 2004 ja, og hva skal hun med penger til utdanning hvis hun ikke kan norsk? Norskkurs får man da sist jeg hørte gratis ved ankomst til landet?
Gjest care Skrevet 8. januar 2004 #11 Skrevet 8. januar 2004 Hvor gammel tipper du på at hun var? Er dette en sak for barnevern?
Gjest care Skrevet 8. januar 2004 #13 Skrevet 8. januar 2004 Nei' date=' hun var sikker 20 - 25[/quote'] Du skulle gått i dialog med henne, spurt henne hvilken skole, hva slagt utdanning, lagt ut i det vide og breie om lånekassens vilkår etc... :blunke:
Arwen Skrevet 8. januar 2004 Forfatter #14 Skrevet 8. januar 2004 *notere seg til neste gang* synd at man blir så paff, sånne ting er jo morsomme
Gjest care Skrevet 8. januar 2004 #15 Skrevet 8. januar 2004 *notere seg til neste gang* synd at man blir så paff, sånne ting er jo morsomme Ja ikke sant, man blir alltid så etterpåklok. "jeg skulle ha gordt det, eller sagt det". Vi blir så paffe fordi vi rett og slett ikke forventer å møte på slike ting...men da er det jo godt at vi kan reflektere her inne... :blunke:
Gjest Anonymous Skrevet 8. januar 2004 #16 Skrevet 8. januar 2004 Disse går rundt overalt. Samler inn til "krigsofre" i x land, så er det skole for ditt og skole for datt. Står ofte ved kjøpesentrene. Dette er flykninger som bor i Norge. Dette behøver de ikke. De har bare hørt om hvor gavmilde vi er. Ekstrainntekt!!!
Gjest Seleena Skrevet 10. januar 2004 #17 Skrevet 10. januar 2004 Jeg syntest synd på uteliggere og folk som har det vanskelig såleis, men har aldri hatt noen slike tilfeller. Kun når utlendiger som snakker dårlig engelsk kommer på døra og vil selge malerier og tegninger og sier at søstera eller mora er syk og han/hun vil samle inn penger til medisin eller operasjon. Dette blir sagt hver gang og man kan bare ikke tro på det da... Jeg har et godt hjerte og ville aldri sendt henne/han på dør eller ringt politiet. Men jeg skjønner det er skremmende!
Thinuviel Skrevet 10. januar 2004 #18 Skrevet 10. januar 2004 Skjønner godt at du synes det var en guffen opplevelse. Tror jeg hadde blitt litt paff selv også, forventer et familemedlem, og så står det plutselig et vilt fremmed menneske der og ber om penger. Jeg har også hatt en lignende episode for mange år siden (bodde hjemme den gangen), det var en afrikaner, med lapp rundt halsen som forklarte hvem han var, og at han trengte penger til å gå på skole. Jeg har vel litt vanskelig for å tro at noen som studerer her til lands bruker den fremgangsmetoden der, men det kan jo sikkert være et bra triks for lett- tjente penger. Men må si meg enig; synes det er lettere å gi til en som tigger på Karl Johan, en en som kommer på døra med den historien, og maser og maser. Det blir liksom litt invasjon av privatlivet i tillegg til tigging
Gjest Anonymous Skrevet 11. januar 2004 #19 Skrevet 11. januar 2004 Jeg har opplevd det samme for noen år siden. Jeg synes ikke det er så skremmende med fremmede på døra. Stort sett lytter jeg til hva de vil (tigge, selge, dele ut blad) og så reagerer jeg deretter. Da jeg hadde en tigger på døra sa jeg at hun burde prøve sosialkontoret dersom det var riktig at ungene ikke fikk mat og klær. Jeg sa også at jeg kunne følge henne ned dit dersom det var nødvendig. Det var det visst ikke. Dersom jeg blir bedt om en tier til bussen av en tigger på gata, spør jeg om jeg ikke heller kan kjøpe bussbilletten til ham. Det er "busstiggerne" stort sett ikke interessert i. En gang var det en alkoholiker som ba om en tier til øl. Det var ærlig nok. Jeg gav ham en femmer... Lamp.skjermen
Skusla Skrevet 11. januar 2004 #20 Skrevet 11. januar 2004 Har opplevd noe lignende, og reagerte på samme måte som deg. Ikke rart du ble paff, det er liksom ikke sånn man forventer skal dukke opp på døra- Var nok riktig av deg å ikke gi henne noe, for som du selv sier; Hva skal hun studere når hun ikke kan norsk..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå