Gå til innhold

Betale studielån med sparepengene?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har en faktura med forfall nå, og det her er penger som jeg ikke har på brukskontoen siden jeg bare jobber deltid.

Burde jeg betale med sparepengene mine, eller utsette nedbetalingen? Søker på heltidsjobber nå.

En annen ting, kan man få strøket renter hvis man har hatt veldig lav inntekt? Jeg har bare ligget på 115k/år brutto de siste to årene.

Videoannonse
Annonse
Gjest bellabulla
Skrevet

Om du har en enkelt faktura med forfall bør du selvfølgelig betale den med de midlene du har. Eller er det slik at du ikke kommer til å ha penger hver eneste gang fakturaen fra lånekassen kommer? Om du søker på heltidsjobber så synes jeg du skal betale fakturaene som kommer med sparepengene helt til du har mulighet til å trekke det fra brukskontoen.

Er det rentene på studielån du mener? Jeg tror man kan be om renteutsettelse, men iom at det er et lån tror jeg ikke man kan få totalt fritak fra rentene den perioden du bare tjener 115 000.

Men jeg er ingen ekspert altså :)

Gjest Spinell
Skrevet

Du kan søke rentefritak på grunn av lav inntekt. Det står mer om rentefritak her. Slik det er skrevet, ser det ut som du må ha hatt fulltidsjobb, men jeg tror det er slik at hvis du har vært registrert som arbeidssøker (også om du har hatt deltidsjobb), så teller det. For å få svar på hva som gjelder for deg, må du nesten kontakte lånekassen.

Når det gjelder den regningen du har, må du velge om du skal søke betalingsutsettelse eller bruke sparepenger. Betalingsutsettelse gis kun et visst antall ganger.

Skrevet

Betal den. Sparepenger som ikke er på BSU-konto er da bare penger. Regninger må betales til slutt uansett.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...