Grønt blad Skrevet 13. februar 2012 #1 Skrevet 13. februar 2012 Håper noen av treningsekspertene kan hjelpe meg. Jeg ønsker sterkere kjernemuskulatur/bedre balanse, mer styrke i beina + sprettrumpe/løfte rumpa. Bør man heller ta bulgarsk utfall enn vanlig utfall? Jeg leste et sted at bulgarsk utfall er nærmere knebøy enn utfall. Bør jeg i så fall da kjøre alle tre øvelsene? Fordeler og ulemper med bulgarsk utfall? Søkefunksjonen fungerer ikke, og det er derfor jeg har ikke lest andre tråder om dette (hvis det er andre tråder).
AnonymBruker Skrevet 13. februar 2012 #2 Skrevet 13. februar 2012 Jeg tar bulgarske utfall med 15kg manual, bruker bare en til jeg får skikkelig balanse og balanserer heller med fingertuppene i veggen ved siden av, jeg tar et LANGT skritt frem slik at kneet ikke kommer frem over tærne, fordi da får jeg problemer med kneet. Så kanskje derfor det er vanskligere å holde balansen, men jeg har ei flott sprettrumpe som kom av vanlig knebøy og vanlige utfall, og masse aktivitet i motbakker.
AnonymBruker Skrevet 13. februar 2012 #3 Skrevet 13. februar 2012 Den beste øvelsen for rumpa er "hip thrust" (søk på YouTube).
Spøkelse Skrevet 13. februar 2012 #4 Skrevet 13. februar 2012 http://fitnessbloggen.no/den-ultimate-guiden-til-rumpetrening/
Supraspinatus Skrevet 13. februar 2012 #5 Skrevet 13. februar 2012 Håper noen av treningsekspertene kan hjelpe meg. Jeg ønsker sterkere kjernemuskulatur/bedre balanse, mer styrke i beina + sprettrumpe/løfte rumpa. Bør man heller ta bulgarsk utfall enn vanlig utfall? Jeg leste et sted at bulgarsk utfall er nærmere knebøy enn utfall. Bør jeg i så fall da kjøre alle tre øvelsene? Fordeler og ulemper med bulgarsk utfall? Søkefunksjonen fungerer ikke, og det er derfor jeg har ikke lest andre tråder om dette (hvis det er andre tråder). Hvis du bare skal satse på en øvelse for bein så ville jeg satset på knebøy. Det er dog ingenting i veien med å variere mellom bulgarsk utfall, utfall, frontbøy, knebøy over hodet osv. Det blir bare litt vanskeligere å følge progresjonen dersom du ikke noterer flittig. Velger du å følge mitt tips om å trene knebøy bør du lese denne: http://www.inspiredfitstrong.com/2012/02/08/which-one-is-better-half-squats-or-full-squats/. Mange er redde for å gå dypt i knebøy fordi de er redd for knærne sine. Faktisk er belastningen større dersom du ikke går dypt. Les det som står i linken så forstår du. Selv liker jeg å variere ganske mye og jeg trener ikke etter et bestemt program akkurat nå siden jeg trener crossfit 4 ganger uken. Likevel har jeg god fremgang hver gang vi kommer til en "1RM" eller "3RM" (RM=repetition maximum). Det viktige er å notere hver gang slik at du kan sammenligne. Ikke stol på hukommelsen. En ting jeg har opplevd som har bidratt til god kjernestyrke (i crossfit) er de hoftedominante øvelsene. Spesielt gjelder dette markløft, og litt mer eksplosive american/russian kettlebell swings. I tillegg er det bra trening for magen med v-ups, tuck hold, og de litt mer avanserte øvelsene knees-to-elbows og toes-to-bar. I tillegg er kipping pullups drevet av moment skapt i skuldre og hofter så der er det også eksplosiv trening i kjernen. Sist, men slett ikke minst. Planken. Berre gjer da.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå