Gjest loren Skrevet 9. februar 2012 #1 Skrevet 9. februar 2012 Jeg jobber deltid i en bolig hvor vi jobber tredelt turnus (dag, kveld, natt) I påska skulle jeg ha hatt tre vakter og ba om ferie på disse, noe jeg fikk innvilget. (Sjefen la det inn i systemet mens jeg sto der) I dag ringte hun og sa at en av de andre ansatte hadde klaget på at jeg fikk fri "igjen" siden jeg og hadde fri i jula. Saken er at jeg hadde langfri'en min (i turnusen altså) fra 19-28 desember, så ja, jeg hadde fri, men hadde ikke gått aktivt inn for å få det, jeg hadde bare ikke tatt på meg noen ekstra jobbing den uka. Sjefen spurte den andre ansatte om hun ønsket ferie, for det kunne hun få, vaktene mine er dekt opp, og det er flere som ønsker å jobbe i påska så hun kunne og få fri. Men nei, hun syntes bare det var urettferdig at jeg fikk fri både i påska og jula. Sjefen sa hun vurderte å trekke ferien min så det ikke ble noe bråk. Er det i det hele tatt lov når man har fått bekreftet fri? Jeg har bestilt flybilletter hjem til familie og er svært lite lysten på å endre dette når det ikke er en reell grunn, men en annen ansatts syn på rettferdighet som ligger til grunn...
NewYorkNewYork Skrevet 9. februar 2012 #2 Skrevet 9. februar 2012 Jeg tro dette gjelder for deg: (3) (Endring av fastsatt feriefritid, erstatning mv) Tiden for ferieperiode som arbeidstaker har mottatt underretning om, kan endres av arbeidsgiver hvis det er nødvendig på grunn av uforutsette hendinger. Slik endring kan bare foretas når avvikling av den fastsatte ferien på grunn av uforutsette hendinger vil skape vesentlige driftsproblemer, og det ikke kan skaffes stedfortreder. Arbeidsgiver skal på forhånd drøfte spørsmål om endring med arbeidstaker. Arbeidstaker har rett til å la seg bistå av en tillitsvalgt under drøftingen. Under drøftingen plikter arbeidstaker å gi opplysninger om merutgifter som vil bli krevet erstattet. Arbeidstaker kan kreve erstatning for dokumenterte merutgifter som følger av en omlegging av ferien. Merutgifter som arbeidstaker ikke har gitt opplysninger om under drøfting, kan bare kreves erstattet i den utstrekning de fremstår som nærliggende følger av omleggingen. Bestemmelsene ovenfor gjelder ikke i tilfeller hvor tiden for ferien endres etter §§ 8 og 9. Kilde: http://www.lovdata.no/all/tl-19880429-021-002.html#6 1
Rosalie Skrevet 9. februar 2012 #3 Skrevet 9. februar 2012 Jeg tro dette gjelder for deg: (3) (Endring av fastsatt feriefritid, erstatning mv) Tiden for ferieperiode som arbeidstaker har mottatt underretning om, kan endres av arbeidsgiver hvis det er nødvendig på grunn av uforutsette hendinger. Slik endring kan bare foretas når avvikling av den fastsatte ferien på grunn av uforutsette hendinger vil skape vesentlige driftsproblemer, og det ikke kan skaffes stedfortreder. Arbeidsgiver skal på forhånd drøfte spørsmål om endring med arbeidstaker. Arbeidstaker har rett til å la seg bistå av en tillitsvalgt under drøftingen. Under drøftingen plikter arbeidstaker å gi opplysninger om merutgifter som vil bli krevet erstattet. Arbeidstaker kan kreve erstatning for dokumenterte merutgifter som følger av en omlegging av ferien. Merutgifter som arbeidstaker ikke har gitt opplysninger om under drøfting, kan bare kreves erstattet i den utstrekning de fremstår som nærliggende følger av omleggingen. Bestemmelsene ovenfor gjelder ikke i tilfeller hvor tiden for ferien endres etter §§ 8 og 9. Kilde: http://www.lovdata.no/all/tl-19880429-021-002.html#6 Jepp, og sjalusi blant andre ansatte er naturligvis ikke grunn god nok. 2
Eudyptula Skrevet 9. februar 2012 #4 Skrevet 9. februar 2012 Her synes jeg faktisk sjefen skal stå for avgjørelsen hun har tatt, og gi deg ferien din. 2
NewYorkNewYork Skrevet 9. februar 2012 #5 Skrevet 9. februar 2012 Jeg ville skrevet ut sidene fra lovdata som jeg linket til deg, linjet under Slik endring kan bare foretas når avvikling av den fastsatte ferien på grunn av uforutsette hendinger vil skape vesentlige driftsproblemer, og det ikke kan skaffes stedfortreder. og sagt til sjefen din at når hun har innvilget deg ferie så har hun ikke lov til å ta den tilbake under gjeldende omstendigheter.
Brukernavn Skrevet 9. februar 2012 #6 Skrevet 9. februar 2012 På det grunnlaget der har sjefen ingen rett til å tilbakekalle ferien din.
Fanta Exotic Skrevet 9. februar 2012 #7 Skrevet 9. februar 2012 Jeg syns det virker som sjefen din har dritet seg ut. Hadde det vært alvorlig sykdom hos en ansatt, dødsfall o.l hadde det vært noe annet, men dette dreier seg om en sjef som ikke har tenkt gjennom det, før hun ga deg ferie..
Gjest SnowLeopard Skrevet 9. februar 2012 #8 Skrevet 9. februar 2012 Høres ut som du har en pinglete sjef.
AnonymBruker Skrevet 9. februar 2012 #9 Skrevet 9. februar 2012 Det er ganske drøyt å tilbakekalle ferie når det ikke er behov for det bare på grunnlag av at noen andre syntes du har fått for mye fri. Jeg ville ikke funnet meg i dette, spesielt på grunnlag av at det ikke er lov. Jeg ville også krevd et møte med den andre ansatte.
Oliven Skrevet 9. februar 2012 #10 Skrevet 9. februar 2012 Littegrann konfliktsky sjef kanskje? Jeg hadde stått på mitt og beholdt ferien. Og når det gjelder den som klaget hadde jeg tatt henne for meg også og spurt hva problemet er. I fjor klaffet din langfri bra for seg i jula, at dere ikke har egen juleturnus er ikke din feil. Og hun har i tillegg fått tilbud om fri, men vil ikke ha det, skal bare klage... Men dessverre er det sånn at på enkelte arbeidsplasser og særlig de med mange damer på et sted er man mer opptatt av å henge seg opp i sånne ting enn å kunne glede seg litt på andres vegne. 2
AnonymBruker Skrevet 9. februar 2012 #11 Skrevet 9. februar 2012 For ei hurpe. Slik er det hos oss den ene gangen i året det er så stille at noen får gå hjem. 'Det er ikke det at jeg vil gå hjem selv, jeg vil bare at ingen andre skal få gå hjem tidlig.' Så ender vi opp med at alle blir og glor i veggen fordi en eneste ansatt ikke klarer å bite i det sure eplet og la det skje ved loddtrekning. 1
jente27 Skrevet 9. februar 2012 #12 Skrevet 9. februar 2012 avtalt ferie er avtalt ferie, og som vist i lovverket ikke grunnlag nok for å trekke tilbake. på min arbeidsplass har vi det sånn at det ikke er "lov" å avvikle ferie i forbindelse med høytider. da blir det likt for alle. så kan vi komme med ønsker om hvordan vi vil jobbe ut fra turnusen vår. dette er selvsagt bare ønsker og en kan jo ikke alltid få alle ønskene oppfylt
AnonymBruker Skrevet 9. februar 2012 #13 Skrevet 9. februar 2012 Herregud, for en idiot av en kollega du har. Slik jeg forstår det: Hun får OGSÅ fri hvis hun vil, men synes bare det er teit at du har fri både jul og påske? Det går altså ikke ut over henne i det hele tatt at du har fri, men hun er misunnelig på at du har fri i begge høytidene? Henger ikke på greip, og nei, det er IKKE grunnlag for å trekke tilbake ferien din. Noe av det rareste jeg har hørt, faktisk. 1
FoxyFish Skrevet 10. februar 2012 #14 Skrevet 10. februar 2012 Nei, sjefen din har med dette grunnlaget ikke lov til å trekke tilbake ferien din. Dessuten bør sjefen din bli en god del tøffere, mer bestemt og mer konsekvent når det kommer til fastsetting av ferie. Den skal nemlig drøftes i god tid før den intreffer, og varsles senest to måneder tidligere. Det er omtrent to måneder til påske, og sjefen din burde forhørt seg med alle (hengt opp et skriv) vedrørende ønsker om fri i påsken for en stund siden.
AnonymBruker Skrevet 10. februar 2012 #15 Skrevet 10. februar 2012 Synes det er rart at sjefen ga deg fri i utgangspunktet. Hos oss (sykehjem) så får vi ikke lov å ta ut ferie i helligdagsperiodene uansett årsak. Men så lenge sjefen din ga deg ferie, så har du da vitterlig krav på å få beholde ferien. Ta det opp med tillitsvalgt.
AnonymBruker Skrevet 10. februar 2012 #16 Skrevet 10. februar 2012 Synes det er rart at sjefen ga deg fri i utgangspunktet. Hos oss (sykehjem) så får vi ikke lov å ta ut ferie i helligdagsperiodene uansett årsak. Jeg synes det er rart at dere ikke kan gi fri i hellidagsperiodene, fordi hos oss (på sykehus) skjer dette hver påske da det kommer studenter hjem som vil ha vakter.
AnonymBruker Skrevet 10. februar 2012 #17 Skrevet 10. februar 2012 Jeg synes det er rart at dere ikke kan gi fri i hellidagsperiodene, fordi hos oss (på sykehus) skjer dette hver påske da det kommer studenter hjem som vil ha vakter. Da er dere heldige. For noen år siden så kunne vi søke ferie i helligdagsperiodene. problemet var at nesten alle de faste fagutdannede ville ha ferie. Og tro det ble krangling da noen fikk, mens andre ikke fikk. Våres studenter drar også hjem i feriene, og siden vi er en studentby, så forsvinner de til alle andre steder i landet.
SmallTalk Skrevet 11. februar 2012 #18 Skrevet 11. februar 2012 (endret) Arbeidsgiver skal ha rimelig gode grunner til å nekte ansatte å avvikle avtalt ferie, og sjalusi blant kollegaer er ikkke en god grunn. Alvorlige økonomiske problemer og "fare for liv og helse" er vel slikt som typisk går under "gode grunner", og dersom man bli kalt hjem fra ferie eller nektet ferie på dette grunnlaget, så plikter vel arbeidsgiver å dekke opp økonomisk tap (som f.eks ubenyttede flybilletter) og å sørge for at man får tatt ut ferie på et annet tidspunkt. Endret 11. februar 2012 av SmallTalk
Gjest loren Skrevet 11. februar 2012 #19 Skrevet 11. februar 2012 Takk for mange og gode svar. Jeg har ikke fått snakket med sjefen enda, da hun har avspasert og jeg ikke ville forstyrre mens hun hadde fri. Takk for linken til lovverket Til deg som syntes det var rart at vi fikk ta ut ferie - ja jeg har hørt at mange steder hvor man jobber turnus praktiserer som du sier, men vi kan iallefall ønske os ferie der hvor jeg jobber.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå