AnonymBruker Skrevet 2. februar 2012 #1 Skrevet 2. februar 2012 Jeg har tidligere vært litt slem mot hunden min. Jeg har tatt han i skinnet hvis han ikke oppfører seg, eller hvis han ikke hører på meg. Ikke daglig men et par ganger i uken, men kunne fint gå noen mnd uten at jeg gjorde noe. innlæring foregår positivt og roser alltid når han er flink. Han er ganske underdanig, og litt redd. Han legger seg paddeflat hvis f.eks jeg og kjæresten krangler og går jeg truende mot han er det ørene bakover og viser meg magen. Jeg ønsker ikke et slikt hundehold lenger. Jeg vil ha et positivt hundehold uten fysisk straff. Noen forslag til hvordan jeg kan gjøre dette i hverdagen? f.eks hvis vi går tur og han finner en tispe-tisse-flekk. Det er begrenset hvor lenge jeg gidder å vente. Hvordan får jeg han videre, uten å bruke straff? Han vil jo ikke ha godteri da, tisseflekken er tusen mer intressant enn noe godis eller en kul leke.. Jeg ønsker ikke å holde på med 100% positiv hverdag med klikkertrening. Etter min mening er ikke det mulig, og ønsker ikke en diskusjon hvorvidt dere mener det er mulig eller ikke. Men det er altså ikke aktuelt å fly rundt med en klikker hele dagen, og at hunden må tilby all adferd. Det mener jeg er en uting, da jeg har sett flere hunder som sitter og tilbyr adferd under middag eller på tur. Slitsomt. Håper på positive svar. Og vil helst ikke ha kjeft for at jeg har straffet hunden min, hadde jeg ikke insett at det er feil, ville jeg ikke skrevet dette
Gjest Doh Skrevet 2. februar 2012 #2 Skrevet 2. februar 2012 Ha alltid med den beste godbiten hunden din vet om og belønn ønsket adferd. Når han er ferdig med å lukte på tisseflekken og kommer til den får han masse ros og godteri(evt lek eller annen belønning). Du kan dra forsiktig i båndet for å vise at du vil videre, ikke gi etter men ha et jevnt trykk. Når han kommer er det jubel og godbit har ikke brukt denne metoden på hund selv, men det virker på hest så regner med at det virker på hund også... Du trenger ikke bruke klikker forresten. Et belønningsord du bare bruker når han gjør noe bra er like greit. Da har du begge hender frie Og så er det kjempefint at du vil lære deg nye metoder i hundeholdet ditt. Alle kan gjøre feil, også når det gjelder dyrene sine 1
la Flaca Skrevet 3. februar 2012 #3 Skrevet 3. februar 2012 Oj, den hunden høres veldig myk ut. Honnør til deg for at du vil ha et positivt hundehold, men med sånne hunder er det jo gitt vil jeg si. Litt usikker på hva du mener i det eksempelet med tisseflekken? Hvorfor skal du straffe eller belønne i den situasjonen? Har du hunden i bånd tar du den med deg videre, enkelt og greit. Er den løs holder du i halsbåndet og sier at nå går dere videre. Ikke tenk så vanskelig, alt skal ikke foregå på hundens premisser bare fordi man ikke er tilhenger av straff. Selvfølgelig er det å foretrekke at hunden følger med deg når du sier at dere skal gå videre, men det er fullt lovlig å bruke båndet for å styre i ønsket retning. Når det gjelder klikkertrening er det en vanlig misoppfatning at man må ha med seg klikkern over alt til en hver tid. Det må man ikke. Klikkern brukes ved nyinnlæring eller ved arbeid med problemområder. Man velger selv når man vil jobbe med hunden og ikke. Eksempel; har jeg en periode der jeg vil jobbe med passering av andre hunder har jeg alltid med klikker og godbit på tur, ellers har jeg som regel ikke det. Hunden lærer fort når den skal jobbe og ikke. Eier bestemmer hvilken atferd som skal belønnes og når. Selvfølgelig belønner man ingen ting mens man sitter og spiser middag. Det er uhyre få hunder som er så gira på å trene at det blir et problem i hverdagen at de tilbyr atferd i hytt og pine. Mine hunder kan være ivrige på å tilby fri ved fot under tur, men det er fordi jeg liker den atferden og belønner den ofte både med ros og godbiter. Men gir jeg kommando "fri" vet de at det ikke er mer å hente. Husk at du ikke trenger å stille så voldsomt høye krav til deg selv. Det holder lenge at du har bestemt deg for å droppe å dra i nakkeskinnet og rive kjeft. Lykke til!
Gjest Raggy Skrevet 3. februar 2012 #4 Skrevet 3. februar 2012 Så bra at du ønsker å endre innstilling!!! Det gleder meg. Ang stopping for å snuse ute på tur feks så handler mye av tenkemåten på å bestemme seg for hvordan en vil turen skal være på forhånd. Du må rett og slett planlegge litt. Jeg legger ikke så stor vekt på om hunden min ønsker å snuse her og der når vi går tur. Jeg bare går bestemt bortover i litt tempo slik at hunden automatisk følger meg. Han forsøker som regel å stoppe for å snuse noen ganger, men skjønner fort at det ikke blir noe av pga mitt tempo og fokus fremover. Du leder ann og hunden følger, så enkelt er det. Ikke gi ros for ting du mener er en selvfølge etter at en vane er øvd inn. Gi ros når hunden ser på deg og gir deg oppmerksomhet. Når hunden min er løs så bestemmer den selv, jeg sørger for øyekontakt innimellom slik at hunden ikke skal glemme meg. Det å øve inn øyekontakt er bra, du trenger bare å få kontakt et lite sekund. Visst ikke så går dere liksom litt i hver deres verdner. Kroppsspråket ditt og de signalene du utstråler er hunden veldig var for. Bruk det for å vise glede når du gir ros. Straff løser ingen problemer, straff bare gir mer energi til en negativ situasjon. Du må ta ansvar for å finne løsninger for hunden slik at den oppfører seg slik du forventer. Det er viktig at hunden har en fast plass inne og at du kan lede den dit ved behov og også at hunden kan gå dit selv ved behov for ro. Litt rotete forklart kanskje, men dette er litt om hvordan jeg oppfatter det å behandle en hund som en hund på en positiv måte.
Gjest gjest- silje Skrevet 3. februar 2012 #5 Skrevet 3. februar 2012 Jeg hadde ikke latt han få gå til alle tisseflekker, har du ikke tid, så ha litt kortere bånd. Tren på ordet kom, gi godbit. Aldri tren på ett kommando ord, hvis du ikke er sikker på at hunden ikke vil lye (så lenge du er sikker på at han kan ordet da:) Ved innlæring av nytt ord, så setter man ord på det hunden gjør naturlig. Jeg stiller meg aldri opp med godbit for eks. Men i det hunden setter seg så sier jeg :sitt, flink hund med masse skrøyt og en godbit. Betinger adferden. Etter mange nok ganger, så gir jeg hunden kommandoen, og da setter han seg selv. Jeg lar ikke min få tilby adferder, det ser jeg på som tigging, og ikke at hunden blir lydig. Lyer ikke hunden på en kommando så får den en annen, og så prøver vi på første kommando igjen. Det er ikke altid jeg gir godbit heller. Kun når jeg skal betinge adferden. Generelle lydighet kommer ved at man er konsekvent nok, og at hunden kan alle kommandoene som blir gitt. Man gir ikke en kommando uten at man vet at sjansen for å lykkes er stor.
la Flaca Skrevet 3. februar 2012 #6 Skrevet 3. februar 2012 Jeg hadde ikke latt han få gå til alle tisseflekker, har du ikke tid, så ha litt kortere bånd. Enig. Jeg har faktisk brukt tisseflekker som belønning i perioder (puberteten særlig) der hannhundene mine kun er opptatt av tisseflekker. Dvs. har hatt kort bånd på dem, og når de får ferten av en flekk de gjerne vil bort til har jeg krevd blikkontakt først. Den automatikken tar de ganske fort, og man får veldig mye mer oppmerksomhet fra hunden på tur. Generelt lurt å hindre hannhunder i å snuse for mye på tispelukt på tur, de blir så hormonelle av det. 1
Gjest Badabing Skrevet 3. februar 2012 #7 Skrevet 3. februar 2012 Vi trener positivt, men bruker ikke klikker, bare godbit og ros. Synes dette funker desidert best på myke hunder, de har lett for å bli unødig strie ved skjenn og kjeft. Vi har en myk og en tøff hund, og positiv funker knall på den myke. Jeg har en litt dominant tispe som gjerne skulle gått med snuta i bakken 24/7. Hun får ikke lov til å snuse hver gang. Selv pleier jeg å la henne få lov annenhver gang, enda færre nå som det er så kaldt. Klart de skal få kose seg på tur, men de blir lett uoppmerksomme om de får lov til å gjøre hva de vil. Synes det var lurt å få kontakt med hunden før snusing, så fortsetter du å få oppmerksomheten hans på tur.
AnonymBruker Skrevet 6. februar 2012 #8 Skrevet 6. februar 2012 Min hund har det litt travelt når vi går i bånd, og bykser gjerne frem mot tisseflekkene - da får han ikke lukte. Er han flink og går rolig frem så får han. Halve gleden til hunden min er å få lukte og "spore" seg fremover, så jeg går sjeldent med han pent på plass hele turen. Da går han en meter foran meg, og med en gang båndet strammes stopper jeg opp og han må komme tilbake/se på meg for å gå videre. På vinters tid roser jeg, sier "bra" og klapper han + godbit om han gjør noe jeg synes er bra (dvs tar det rolig frem til dit han vil, følger med på om jeg er med enda/ser på meg etc.) Om sommeren er jeg mer aktiv med klikker (får det ikke til med votter, klikker, godbitveske, masse klær, en bæsjepose OG en hund om vinteren )
Portvinpiken Skrevet 11. februar 2012 #9 Skrevet 11. februar 2012 Enig. Jeg har faktisk brukt tisseflekker som belønning i perioder (puberteten særlig) der hannhundene mine kun er opptatt av tisseflekker. Dvs. har hatt kort bånd på dem, og når de får ferten av en flekk de gjerne vil bort til har jeg krevd blikkontakt først. Den automatikken tar de ganske fort, og man får veldig mye mer oppmerksomhet fra hunden på tur. Generelt lurt å hindre hannhunder i å snuse for mye på tispelukt på tur, de blir så hormonelle av det. Hvor i alle dager har du den vranglæren fra? Hanner blir da ikke hormonielle av å lukte på tispelukt!
la Flaca Skrevet 11. februar 2012 #10 Skrevet 11. februar 2012 Hvor i alle dager har du den vranglæren fra? Hanner blir da ikke hormonielle av å lukte på tispelukt! Hvis du starter en tråd om det får du mange innlegg som støtter påstanden, det er ikke vranglære men naturens vis. Tispelukt er som dop for hanner, særlig hanner som har mye testosteron i omløp fra før. Og særlig ettersom de gjerne henger seg opp i tispelukt fra tisper som er i nærheten av løpetid. Det gjør naturlig nok at de øker kjønnsdriftene som er relatert til parringsatferd. Det blir som å eksponere en hannkanin for lukt fra en hunn som er i nærheten av brunst. Du ser fort endring i atferd. Veldig lite hokus pokus. 1
Portvinpiken Skrevet 11. februar 2012 #11 Skrevet 11. februar 2012 (endret) Hvis du starter en tråd om det får du mange innlegg som støtter påstanden, det er ikke vranglære men naturens vis. Tispelukt er som dop for hanner, særlig hanner som har mye testosteron i omløp fra før. Og særlig ettersom de gjerne henger seg opp i tispelukt fra tisper som er i nærheten av løpetid. Det gjør naturlig nok at de øker kjønnsdriftene som er relatert til parringsatferd. Det blir som å eksponere en hannkanin for lukt fra en hunn som er i nærheten av brunst. Du ser fort endring i atferd. Veldig lite hokus pokus. Å ha en hanne i nærheten av en tispe med løpetid er noe helt annet enn at de snuser på tispers urin. En hanne blir ikke hormoniell av å være sammen med tisper til vanlig. Det er det denne påstanden da må være, og det er naturligvis feil. Hanner som går med tisper som ikke har løpetid er ikke hormoniellt stresset til enhver tid - bortsett fra under løpetiden. Det også selv da i varierende grad. Og nei - jeg er ikke interessert i å lage en tråd for å høre at andre støtter opp under vranglære. Jeg vet ikke i hvilke bøker det står at hanner ikke bør lukte tispers tiss, og bruker en sunn fornuft så ser en jo også at dette høres helt merkelig ut. Jeg påpeker naturligvis at det dreier seg om tisper som ikke har løpetid. Endret 11. februar 2012 av Portvinpiken
la Flaca Skrevet 11. februar 2012 #12 Skrevet 11. februar 2012 Og nei - jeg er ikke interessert i å lage en tråd for å høre at andre støtter opp under vranglære. Vel, i dette tilfellet tar du feil. Gjennom min karriere med hannhunder har jeg av nødvendighet satt meg inn i det der, og ikke hoppet på første og beste konklusjon ut ifra eget hode. Foreslår at du gjør det samme hvis du er interessert i å utvikle kunnskapene dine. Gidder man ikke det bør man man kanskje ikke være så bastant når man uttaler seg.
Portvinpiken Skrevet 11. februar 2012 #13 Skrevet 11. februar 2012 Vel, i dette tilfellet tar du feil. Gjennom min karriere med hannhunder har jeg av nødvendighet satt meg inn i det der, og ikke hoppet på første og beste konklusjon ut ifra eget hode. Foreslår at du gjør det samme hvis du er interessert i å utvikle kunnskapene dine. Gidder man ikke det bør man man kanskje ikke være så bastant når man uttaler seg. Så det du sier er at dine hannhunder blir hormonielle når det er tisper uten løpetid i nærheten, og at de ikke får lukte på tiss fra tisper på tur? Jeg har 6 hunder, 3 av hvert kjønn og har opp igjennom årene hatt mange hunder men har aldri opplevd dette du beskriver. Ei heller har jeg lest/hørt om det i noe av den utdannelsen jeg har som hundetrener. Derimot har jeg hørt mange vrangforestillinger om dette, og det er det jeg synes er trist. Men - nå kupper jeg tråden til TS og det var ikke meningen. Forøvrig er jeg glad TS har fått litt øynene opp for positiv trening :-). Vi har heldigvis kommet endel lengre og ervervet mer kunnskap om hvordan hunder lærer, slik at kanskje fler kan innse at det å straffe en hund ikke har noe for seg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå