AnonymBruker Skrevet 29. januar 2012 #1 Skrevet 29. januar 2012 Jeg tar en bachelor, første året. Har lyst til å ta master, men på høgskolen "min" finnes det bare en master som er aktuell med min utdanning, og den vil jeg ikke ta. Derfor blir det i så fall master på en annen høgskole. Det er to-tre ulike mastere jeg har lyst til å ta, men for en eller to av dem så trengs det flere poeng i noen fag jeg ikke har, og som ikke tilbys på "min" høgskole. Kan jeg derfor, på en eller annen måte, ta emner (bare sånne små 7,5 eller 10 poengs) fra en annen høgskole/universitet samtidig som jeg fortsetter med bacheloren der jeg går nå? Det blir nok ikke aktuelt før til høsten da. Men tenkte feks ta et 10-poengs emne fra en annen skole samtidig som jeg fortsetter på "min" skole? Skjønner folk hva jeg mener? Og hvis det går an, hvordan kan det gjøres praktisk? Kan jeg ta det ekstra emnet som slags nettstudie, da jeg ikke har praktisk mulighet til å dra til et annet fylke en eller flere ganger i uka... Altså bare møte opp på eksamen. Dette er typiske lesefag. Noen som har erfaring med noe lignende?
O'hara Skrevet 29. januar 2012 #2 Skrevet 29. januar 2012 Jeg har tatt ulike fag ved ulike skoler på samme tid. Det fungerer om man ikke har noen form for obligatorisk fremmøte. Det er mulig å ta en eksamen ved en annen skole enn den du studerer ved. Bare meld deg opp til ekstern eksamen før fristen, som regel 15. januar og 15.september. Ikke alle tilbyr nettstudier, egentlig de færreste. Du betaler bare studieavgift ved en skole, men må ofte betale en eksamensavgift om du tar eksamen på en annen skole. Eksamensavgiften vil variere. Jg tar i dag eksamener ved en videregående skole og betaler ingenting såfremt jeg har eksamen samtidig som de avholder eksamen, høyskolen her skulle ha 2500,- i avgift... Det varierer veldig.
LilleMyMcLean Skrevet 29. januar 2012 #3 Skrevet 29. januar 2012 Har ikke "din" skole noen samarbeidsskoler, som tilbyr de emnene du ønsker? Hvis det finnes, er vel det et godt sted å begynne. Jeg aner ikke om det går ann å bli tatt opp som student på to forskjellige skoler samtidig (i allefall ikke skoler en søker på gjennom samordna opptak - du kjem jo bare inn på èn, ikke alle du er kvalifisert til..). Men mange skoler tilbyr sine fag til privatister (gitt ledig kapasitet osv). Det er ofte dyrt (kr 5000 og oppover pr fag), og du har ikke "rett" til å få veiledning fra foreleser. De fagene jeg har tatt som privatist er slik at du leser sjøl, og møter opp på eksamen. Eventuelt har du jo muligheten for nettstudier (NKS blant annet) - de tror jeg står "utenfor" skoler som inngår i "samarodna opptak ordningen" (aner ikke hva jeg skal kalle det).. Det greieste er nok om du kontakter studieveileder både på "din" skole og på skolen der du har lyst til å ta "ekstrafag"..! Lykke til! =)
AnonymBruker Skrevet 29. januar 2012 #4 Skrevet 29. januar 2012 Jeg har tatt ulike fag ved ulike skoler på samme tid. Det fungerer om man ikke har noen form for obligatorisk fremmøte. Det er mulig å ta en eksamen ved en annen skole enn den du studerer ved. Bare meld deg opp til ekstern eksamen før fristen, som regel 15. januar og 15.september. Ikke alle tilbyr nettstudier, egentlig de færreste. Du betaler bare studieavgift ved en skole, men må ofte betale en eksamensavgift om du tar eksamen på en annen skole. Eksamensavgiften vil variere. Jg tar i dag eksamener ved en videregående skole og betaler ingenting såfremt jeg har eksamen samtidig som de avholder eksamen, høyskolen her skulle ha 2500,- i avgift... Det varierer veldig. Takk for svar! Det er nok ikke obligatorisk fremmøte nei. Så hvis jeg melder meg opp, betaler studieavgift og evt eksamensavgift, skulle det funke fint? Det er ikke sånn at noe går gærent fordi jeg er på en måte studerer ved to høgskoler? Og når det "bare" er emner, så må man ikke melde seg opp før skolestart?
AnonymBruker Skrevet 29. januar 2012 #5 Skrevet 29. januar 2012 Har ikke "din" skole noen samarbeidsskoler, som tilbyr de emnene du ønsker? Hvis det finnes, er vel det et godt sted å begynne. Jeg aner ikke om det går ann å bli tatt opp som student på to forskjellige skoler samtidig (i allefall ikke skoler en søker på gjennom samordna opptak - du kjem jo bare inn på èn, ikke alle du er kvalifisert til..). Men mange skoler tilbyr sine fag til privatister (gitt ledig kapasitet osv). Det er ofte dyrt (kr 5000 og oppover pr fag), og du har ikke "rett" til å få veiledning fra foreleser. De fagene jeg har tatt som privatist er slik at du leser sjøl, og møter opp på eksamen. Eventuelt har du jo muligheten for nettstudier (NKS blant annet) - de tror jeg står "utenfor" skoler som inngår i "samarodna opptak ordningen" (aner ikke hva jeg skal kalle det).. Det greieste er nok om du kontakter studieveileder både på "din" skole og på skolen der du har lyst til å ta "ekstrafag"..! Lykke til! =) Takk for svar Jeg skal snakke med studieveileder ja, tenkte bare det var greit å høre med andre om erfaringer. Hva betyr egentlig privatist i denne sammenhengen? Trodde det bare var en betegnelse brukt på vgs nivå?
O'hara Skrevet 29. januar 2012 #6 Skrevet 29. januar 2012 Du må melde deg opp til enkeltemne i det faget på den aktuelle skolen. Du må og oppfylle opptakskravet til det aktuelle emnet. I Norge betaler man bare en studieavgift, så om du studerer ved UiO og HiST på samme tid, betaler du bare avgift til en av skolene. Du velger selv hvilken. Det er ingen problem å studere ved flere skoler til samme tid. Jeg ville først undersøkt om skolen faktisk tilbyr det som enkeltemne, selv om de har faget er det ikke noen automatikk i at de tilbyr det som enkeltemne.
AnonymBruker Skrevet 29. januar 2012 #7 Skrevet 29. januar 2012 Du må melde deg opp til enkeltemne i det faget på den aktuelle skolen. Du må og oppfylle opptakskravet til det aktuelle emnet. I Norge betaler man bare en studieavgift, så om du studerer ved UiO og HiST på samme tid, betaler du bare avgift til en av skolene. Du velger selv hvilken. Det er ingen problem å studere ved flere skoler til samme tid. Jeg ville først undersøkt om skolen faktisk tilbyr det som enkeltemne, selv om de har faget er det ikke noen automatikk i at de tilbyr det som enkeltemne. OK. "Min" skole tilbyr så vidt jeg har funnet ut ingen av emnene jeg ønsker, blir nok sannsynligvis UiO, da det er litt "smale" greier dette her. Har i alle fall sjekket at fagene tilbys som enkeltemner ved UiO, 7,5- eller 10-poengsfag, som man tar på ett semester. Så så lenge jeg tilfredsstiller opptakskravene, kan jeg egentlig søke på det jeg vil? Og bare skaffe meg bøkene og lese hjemme og så bare møte opp på eksamen? Vurderer i alle fall sterkt og gjøre dette, litt "flere bein og stå på" Håper bare ikke det blir veldig vanskelig å lese på egen hånd da... Har fått gode karakterer hittil, men en annen skole kan jo ha helt andre opplegg/forventninger... Ser liksom for meg at man må være så flink for å studere ved UiO, men det er kanskje bare jeg som er teit...
O'hara Skrevet 29. januar 2012 #8 Skrevet 29. januar 2012 I prinsippet ja. Les hos UiO her: http://www.uio.no/studier/opptak/enkeltemner/ Der står det godt forklart. Lykke til!
AnonymBruker Skrevet 30. januar 2012 #10 Skrevet 30. januar 2012 Pass på at fristene er veldig tidlige! Og pass på å få status som enkeltemnestudent, hvis ikke står du plutselig der og skal plukke emner som er ledige som bare det, men siden du ikke er i systemet så kommer du ingen vei. Ellers er det ikke noe problem i det hele tatt å gjennomføre planen din, jeg tok bachelor på UiO med to fag fra UiB og ett fag fra UiA.
AnonymBruker Skrevet 1. februar 2012 #11 Skrevet 1. februar 2012 Pass på at fristene er veldig tidlige! Og pass på å få status som enkeltemnestudent, hvis ikke står du plutselig der og skal plukke emner som er ledige som bare det, men siden du ikke er i systemet så kommer du ingen vei. Ellers er det ikke noe problem i det hele tatt å gjennomføre planen din, jeg tok bachelor på UiO med to fag fra UiB og ett fag fra UiA. Hvor lenge før fristen bør man søke da, mener du? Og hva vil det si med status som enkeltemnestudent her? TS
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå