Bintou Skrevet 28. desember 2011 #1 Skrevet 28. desember 2011 Noen som har noen tips eller erfaring for å komme i fast jobb som voksen innvandrer? Mannen min har bodd her i underkant av to år og har kun jobbet som vikar innen lager og noe håndverksarbeid. Ift tiden han har vært her forstår han veldig mye norsk og gjør seg godt forstått. I opprinnelseslandet drev han egen butikk og savner svært å være uavhengig, selv om det ikke var noe han ble videre rik av. Han har gått på norskkurs siden han flyttet hit, har tatt truckførerkurs på egen kost og initiativ (på norsk!) og klart å få et ganske stort nettverk. Nå søker han mest på jobb innen lager, hjelpearbeid og annet han kan jobbe innen som ufaglært. Men det virker helt umulig å komme til intervju. Og jeg skjønner jo det - vi bor i Oslo og de fleste stillinger har mange søkere, og når man kan velge mellom en nordmann og en som har bodd her bare noen år så er en nordmann (eller en som har bodd her lenger) ett tryggere valg. Nå tenker vi at han må kanskje få seg mer utdannelse for å ha noen sjans, er det noen som kjenner til løpet ift å få godkjent tidligere år med skolegang og hva man har rett på av økonomisk støtte under den slags utdanning? Noen som har forslag til relativt korte utdannelser (gjerne praktiske som type fagbrev) som fører til relativt sikkert arbeid, selv om man ikke har norsk som morsmål? Tar imot alle tips og råd med stor takk!
AnonymBruker Skrevet 28. desember 2011 #2 Skrevet 28. desember 2011 Er han flink i engelsk da, eller kanskje fransk? Eller et annet språk som kan være verdifullt senere? Be ham søke på alt mulig rart, forøvrig vet jeg at FellesKjøpet ( FK ) er som regel ute etter lagerarbeidere hele tiden, pga de har så stor pågang. De selger dyrefor og jordbruksutstyr, dere kan ringe dit og høre? Med truckfører bevis står han sterkt. Dessvere hadde jeg ikke bedre tips, lykke til
Bintou Skrevet 28. desember 2011 Forfatter #3 Skrevet 28. desember 2011 Er han flink i engelsk da, eller kanskje fransk? Eller et annet språk som kan være verdifullt senere? Be ham søke på alt mulig rart, forøvrig vet jeg at FellesKjøpet ( FK ) er som regel ute etter lagerarbeidere hele tiden, pga de har så stor pågang. De selger dyrefor og jordbruksutstyr, dere kan ringe dit og høre? Med truckfører bevis står han sterkt. Dessvere hadde jeg ikke bedre tips, lykke til Takk for tipset - ja, den skolegangen han har er fra engelsk privatskole i hjemlandet, så engelsk snakker han flytende + litt fransk også FK var et godt tips! Har ikke sett at de har avertert, men da har han jo mulighet til å vise litt eget initiativ ved å ta kontakt der! Det skal prøves..
AnonymBruker Skrevet 28. desember 2011 #4 Skrevet 28. desember 2011 Min erfaring, har jobbet på diverse FK i landet, er at de sjelden averterer, man bare dukker opp og der og viser at dette vil man! Det første året hadde ikke jeg trucksertifikat, så jeg måtte bære mjølsekkene hit og dit, drittungt for ryggen. Så fikk jeg sertifikat, og det gikk 100 ganger bedre Med flytende engelsk, samt litt fransk, synes jeg det burde være gode muligheter. Jeg mener, han er jo den type utlending som faktisk er god i engelsk, det burde ikke da være så vanskelig å finne en måte å kommunisere på. Samt at du skriver at han er ganske god i norsk. Fortsett å prøve, over alt! Still gjerne personlig opp der han vil ha arbeid så han får presentert seg skikkelig selv
Bintou Skrevet 28. desember 2011 Forfatter #5 Skrevet 28. desember 2011 Min erfaring, har jobbet på diverse FK i landet, er at de sjelden averterer, man bare dukker opp og der og viser at dette vil man! Det første året hadde ikke jeg trucksertifikat, så jeg måtte bære mjølsekkene hit og dit, drittungt for ryggen. Så fikk jeg sertifikat, og det gikk 100 ganger bedre Med flytende engelsk, samt litt fransk, synes jeg det burde være gode muligheter. Jeg mener, han er jo den type utlending som faktisk er god i engelsk, det burde ikke da være så vanskelig å finne en måte å kommunisere på. Samt at du skriver at han er ganske god i norsk. Fortsett å prøve, over alt! Still gjerne personlig opp der han vil ha arbeid så han får presentert seg skikkelig selv Takk for veldig gode råd Om han kan bære mjølsekker er han superhappy! Er ikke noe gøy å jobbe en sjelden gang på tilkalling og ellers traske hjemme og ikke kunne bidra økonomisk..
AnonymBruker Skrevet 28. desember 2011 #6 Skrevet 28. desember 2011 Hva med å kontakte butikker da? Å ha drevet butikk selv er god bakgrunn for å søke butikkjobb, så her kan han jo ta direkte kontakt med butikker som fører varer hans gamle butikk solgte. Her vil jeg nok også anbefale å møte opp personlig og levere åpen søknad istedet for å bare søke på utlyste stillinger, det er gjerne lettere å "slå" gjennom enn når man søker i konkurranse med kanskje hundrevis av andre søkere. Når det gjelder utdanning så bør jo opptakskontoret for videregående utdanning kontaktes. Ellers kan informasjon finnes f. eks her: Videregående utdanning (I Norge så er er også yrkesfagene regnet som videregående utdanning)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå