AnonymBruker Skrevet 25. desember 2011 #1 Skrevet 25. desember 2011 Har en zoomlinse som ble kjøpt for noen år siden til et sony speilrefleks. Men nå har jeg gått over til canon eos 550d. Har lest flere steder at sigma linser skal passe canon kameraer. Men får rett og slett ikke til å sette på objektivet. Har et annet et,som fulgte med tror jeg. Fra canon som funker fint Er det meningen at det skal kunne brukes, eller gjelder det bare noen få objektiver? Er ikke så veldig flink med kamera, hhehe..
AnonymBruker Skrevet 25. desember 2011 #2 Skrevet 25. desember 2011 Sigma har objektiver til Canon og Sony (og Nikon), men de er forskjellige og kan ikke brukes på tvers av kameramerker.
Gjest uAnonymBruker Skrevet 25. desember 2011 #3 Skrevet 25. desember 2011 Du kan kjøpe en adapterring som gjør at du kan bruke f.eks Nikon objektiver på Canonkamera
Safira Skrevet 25. desember 2011 #4 Skrevet 25. desember 2011 Nei, det er ikke meningen at det skal kunne brukes. Det er kun objektiver med Canon-fatning som passer på Canon-kameraer. Sigma lager objektiver til forskjellige kameraprodusenter, altså finnes de i utgaver med Sony-fatning, Canon-fatning, Nikon-fatning osv. Det vil nok ikke være ideelt med en adapter, da vil du nok miste autofokusmulighetene.
Kamikatze Skrevet 26. desember 2011 #6 Skrevet 26. desember 2011 Ja, enten kjøper du et billig brukt sonykamera på e-bay, eller så selger du zoomen for noen kroner, og bruker det du får for den til å delfinansiere ei tilsvarende brukt for Canon. Det er bare de grøvste zoomene som er verdt å gå og drasse på, fordi det meste greier du med normaloptikk og fire skritt frem eller tilbake. Har du allerede en zoom som gir deg noe omkring 34-80mm kan du ofte greie deg fint med den og føttene. Eventuelt en 2 ganger teleadapter. Du tjener så lite tele-/kikkerteffekt med de fleste telezoom, at jeg ville heller satset på en god vidvinkel først, og så heller bruke teleadapter, føtter og forstørrelse de få gangene du trenger mer tele enn 60-90mm til portretter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå