Gå til innhold

Småkaker med sukat?


Maetzii

Anbefalte innlegg

Har TI kokebøker og klarer ikke å finne en eneste oppskrift på småkaker/julekaker med sukater/fruktblanding i... og jeg som synes det er så godt. :( Noen som har en oppskrift å dele?

(typen små flate kaker som holder seg en stund helst, ikke gjærbakst).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

RUNDE JULEKAKER

Til 2 stk. trenger du :ca. 1,3 kg hvetemel

250 g smør eller margarin

200 g sukker

¼ ts salt

1 ts kardemomme

150 g sukat

250 g rosiner

8 dl melk

100 g gjær

Slik gjør du :

Smuldre smøret i nesten alt melet. Tilsett sukker, salt, kardemomme, sukat og rosiner. Lunk melken og rør ut gjæren i litt av den. Bland sammen og ha melken med gjæren i melblandingen. Bland alt til en god arbeidsdeig.

Tilsett litt mer mel slik at deigen slipper bollen. La den stå på et lunt sted og få heve til dobbel størrelse med et klede over. Ha så deigen på lett melet bakebord og kna den godt igjennom. Del deigen i to store emner og trill dem ut til jevne, runde boller. Legg dem på smurte eller papirkledde bakeplater til en god etterhev. Pensle med litt melk og stek kaken gylne i ovn ved 200 grader i ca. 40 minutter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...