Gjest BabyBlue Skrevet 8. desember 2011 #1 Skrevet 8. desember 2011 Katten min har egentlig alltid tisset litt inne fra tid til annen, og han er 2 år gammel! Skjønner ikke hva som feiler han... Han er frisk og fin og får nok av mat og vann, og vi behandler han meget pent og gir han masse kjærlighet. Kattesanda er ren og kassa er plassert nede i kjelleren i en privat krok. Men det er i noen perioder hvor han tisser inne, ofte i avkroker på loftet og på flate objekter. Vasker det vekk med en blanding av edikk og bakepulvet og varmt vann og klor, noe som fjerner lukta for min del (selv om jeg vet at katta fremdeles klarer å sniffe seg frem igjen uansett hvor mye jeg vasker...) Har nå bestilt feliway defuser til han, og krysser fingrene for at det fungerer. Han er en ganske sensitiv sjel, så han godt hende det er en mindre sak i nabolaget som stresser han. Gutten er forresten en bengalkatt, om det har noen spesiell betydning. Hovedproblemet her er egentlig at vi ikke har katteluke (har planer om å skaffe det når kjelleren er ferdig innredet), og at han på samme tid nekter å gå i kattekassen. Så når han ikke rekker å gå ut for å gå på do tisser han seg rett og slett ut. Kan også være dager hvor han ikke vil ut pga. dårlig vær, og da tisser han også på alle plasser utenom kattekassa! Har dere noen tips mot dette problemet? Vil selvsagt ikke finne på å selge eller avlive han (herregud, det skjer ikke ), men både moren og faren min, som er mindre tollerante ovenfor dette problemet, begynner å bli mektig lei og lar det ofte gå utover meg hver gang han gjør fra seg inne. Han er jo min katt, så ansvaret henger over meg hver gang han gjør noe galt : (
Tabris Skrevet 8. desember 2011 #2 Skrevet 8. desember 2011 Har du sjekket hos dyrlegen at han ikke har urinveisinfeksjon? Hvis alt er ok, hva med å flytte kassen til det hjørnet han oftes tisser i?
Gjest happy_me Skrevet 8. desember 2011 #3 Skrevet 8. desember 2011 om dette dreier seg om en usterilisert hannkatt, så er det mulig han driver å markerer revir inne. Det vet jeg ikke hvordan du skal få bukt med, bortsett fra å kastrere han, men det vil du vel ikke, i og med at du har rasekatt.
Gjest BabyBlue Skrevet 8. desember 2011 #4 Skrevet 8. desember 2011 Han er kastrert, ja =) Har ikke lov å bruke han til avl uansett, siden han er kjøpt i "kosekattklasse" eller noe sånt. Har prøvd å flytte kassa og sånt, men han finner ikke roen. De gangene han er i kassa mjauer han høyt og ser bebreidende på meg, som om det er min feil at han har problemer med å gå på do Han har gått noen ganger, men ser at han er ukomfortabel. Men har sett han gå på do ute - og der har han ingen problemer. Så ser for meg at det ligger i psyken hans? Takk for svar i det minste =)
Tabris Skrevet 8. desember 2011 #5 Skrevet 8. desember 2011 Kan det være han ikke liker konsistensen av sanden du har kjøpt? Katter kan få rare innfall. Du er sikker på at han er helt frisk?
Gjest BabyBlue Skrevet 8. desember 2011 #6 Skrevet 8. desember 2011 Han har brukt sanden tidligere og har ikke hatt problemer med å bruke den (bruker everclean). Har akkurat vasket godt i kjelleren og byttet sand og alt mulig, så håper han tar til fornuften snart. Han pleier å rulle seg i sanden og maler som en tulling, så kan umulig være lukten av sanden som plager han Men om dette ikke funker kan jeg kjøpe en annen variant av sanden, og se om han trives bedre da. Han er ganske sær ja :gjeiper:, men tror ikke han er syk. Han var hos dyrlegen i sommer og fikk en helsesjekk, og dyrlegen sa han var frisk og fin på alle områder (selv om dette selvsagt ikke utelukker krystaller i urinen og slikt). Har lest en del om andre bengaleiere som sliter med dette problemet, så kan godt hende rasen bare er ganske renslig og pirkete av natur? Wæh. Vet ikke hva jeg skal gjøre. Har prøvd å tenke som han og sette meg inn i hans sted, men er litt merkelig siden han er en katt -.- Kan godt komme av noe så simpelt som at det er vinter og kaldt ute og naboene har begynt å jobbe på tomta si (litt bråk og sånt), også i natt mjauet han i søvne på en irritabel måte (bearbeidet sikkert dagens hendelser). Han er som nevnt ganske sippete og sensitiv, og liker forandringer dårlig. Men det er allikevel et plagsomt problem...
Gjest Lille-pus Skrevet 8. desember 2011 #7 Skrevet 8. desember 2011 Dette er "et skudd fra hoften", men siden han tross alt er en bengal.... Og 'ja' jeg er meget svak for bengaler.... meget svak for dem Toalettet hans, har det tak og vegger ? Hvis ikke så kan det være verd forsøket å anskaffe et toalett med vegger og tak Grunnen er at ikke alle synes mye om å gå på toalettet i "full offentlighet". Ellers kan det utmerket godt være uroen i nabolaget som genererer behovet for å markere litt på steder hvor han kanskje hører rabalderet fra aktivteten i nabolaget ekstra godt (loftet ble nevnt).
Lloud Skrevet 8. desember 2011 #8 Skrevet 8. desember 2011 Likte ideen til Lille-pus, har hørt noe lignende om tak over kassen Vår katt tisset inne av og til i en lang periode når hun var kattunge. Og hun var en HUN. Men det var alltie samme plassen, nemlig hjørnet i sofaen. Endte med at vi lot sofaen stå til hun bare en dag sluttet med det (!) og ba gjester fint om å sette seg i andre deler av sofaen, da den var veldig stor. Etter denne irriterende tisseperioden hun hadde så måtte vi jo selvsagt bare kaste hele sofaen. Som sagt, så gikk det plutselig bare over... Det er det eneste jeg husker, er noen år siden nå. Hun har ikke tisset inne siden. Vi kunne ikke plassere en kattekasse der heller, for det stod jo en sofa der... Veldig merkelig katt
AnonymBruker Skrevet 8. desember 2011 #9 Skrevet 8. desember 2011 Man skal aldri vaske bort kattetiss/avføring med klor eller salmiakk siden det forsterker lukten for katten slik at stedet de har gjort fra seg blir enda mer "perfekt" for å gå på do igjen, og de tror at de får "lov" til å gjøre i fra seg der. Hadde også problemer med våre to katter når vi fikk dem, de tisset overalt. Hadde lest at katter ikke likte å ha kattedoen i nærheten av maten deres, så problemet kan være at maten er i nærheten av kattedoen? Ellers kan du prøve å strø litt kattemat der katten har vært på do. Det funket hvertfall for oss. Spray eller drypp litt salmiakk over kattesanden så vil kanskje katten forstå hvor tiss og bæsj skal. Håper det ordner seg!
Sulosi Skrevet 10. desember 2011 #10 Skrevet 10. desember 2011 Jeg vasker med tea-tree olje og da går det laaaan tid før kattene vil dit igjen.
Gjest BabyBlue Skrevet 11. desember 2011 #11 Skrevet 11. desember 2011 Dette er "et skudd fra hoften", men siden han tross alt er en bengal.... Og 'ja' jeg er meget svak for bengaler.... meget svak for dem Toalettet hans, har det tak og vegger ? Hvis ikke så kan det være verd forsøket å anskaffe et toalett med vegger og tak Grunnen er at ikke alle synes mye om å gå på toalettet i "full offentlighet". Ellers kan det utmerket godt være uroen i nabolaget som genererer behovet for å markere litt på steder hvor han kanskje hører rabalderet fra aktivteten i nabolaget ekstra godt (loftet ble nevnt). Bengaler er fine, ja Er svak for den lille gutten selv. Og jepp, doen hans har både tak og vegger og er ganske svær, så han får nok av privatliv. Hele doen hans har praktisk talt en etasje for seg selv :gjeiper: Helidigvis har han ikke hatt flere episoder siden uhellet på loftet, men det kommer nok av at jeg kaster han ut oftere og følger bedre med på han. Naboene har sluttet å sprenge og bråke i tillegg, så ser for meg at han blir mer rolig nå. Maser i hvert fall ikke like mye =) Takk for svar her! Har gjort meg litt roligere til sinns =)
Gjest BabyBlue Skrevet 11. desember 2011 #12 Skrevet 11. desember 2011 Man skal aldri vaske bort kattetiss/avføring med klor eller salmiakk siden det forsterker lukten for katten slik at stedet de har gjort fra seg blir enda mer "perfekt" for å gå på do igjen, og de tror at de får "lov" til å gjøre i fra seg der. Hadde også problemer med våre to katter når vi fikk dem, de tisset overalt. Hadde lest at katter ikke likte å ha kattedoen i nærheten av maten deres, så problemet kan være at maten er i nærheten av kattedoen? Ellers kan du prøve å strø litt kattemat der katten har vært på do. Det funket hvertfall for oss. Spray eller drypp litt salmiakk over kattesanden så vil kanskje katten forstå hvor tiss og bæsj skal. Håper det ordner seg! Oi, trodde det bare gjaldt salmiakk! Takk for advarselen :O Maten er langt vekke fra doen, så er ikke det som er problemet heller. Han er nok bare en stresset herremann :-/
Gjest BabyBlue Skrevet 11. desember 2011 #13 Skrevet 11. desember 2011 Jeg vasker med tea-tree olje og da går det laaaan tid før kattene vil dit igjen. Hm, det lukter jo ganske sterkt, så kan godt hende det kan fungere. Hvis han går på do på loftet igjen skal jeg bruke det tipset : D
Perelandra Skrevet 13. desember 2011 #14 Skrevet 13. desember 2011 Katten min har egentlig alltid tisset litt inne fra tid til annen, og han er 2 år gammel! Skjønner ikke hva som feiler han... Han er frisk og fin og får nok av mat og vann, og vi behandler han meget pent og gir han masse kjærlighet. Kattesanda er ren og kassa er plassert nede i kjelleren i en privat krok. Men det er i noen perioder hvor han tisser inne, ofte i avkroker på loftet og på flate objekter. Vasker det vekk med en blanding av edikk og bakepulvet og varmt vann og klor, noe som fjerner lukta for min del (selv om jeg vet at katta fremdeles klarer å sniffe seg frem igjen uansett hvor mye jeg vasker...) Han er kastrert, ja =) Har ikke lov å bruke han til avl uansett, siden han er kjøpt i "kosekattklasse" eller noe sånt. Har prøvd å flytte kassa og sånt, men han finner ikke roen. De gangene han er i kassa mjauer han høyt og ser bebreidende på meg, som om det er min feil at han har problemer med å gå på do Han har gått noen ganger, men ser at han er ukomfortabel. Den første tanken som slo meg var at katten ikke liker at doen er i kjelleren siden han ofte tisser på loftet. Er det tungvint for han å komme seg ned i kjelleren og enklere å gå på loftet? Har loftet mange bortgjemte plasser som virker fristende for han. Du skriver også at dere har forsøkt å flytte dokassa. Hvor har dere da plassert den? Har dere satt den der hvor katten oftest tisser? En annen mulighet kan jo være å ha flere dokasser, for eksempel en i kjelleren og en på loftet
Gjest BabyBlue Skrevet 13. desember 2011 #15 Skrevet 13. desember 2011 Den første tanken som slo meg var at katten ikke liker at doen er i kjelleren siden han ofte tisser på loftet. Er det tungvint for han å komme seg ned i kjelleren og enklere å gå på loftet? Har loftet mange bortgjemte plasser som virker fristende for han. Du skriver også at dere har forsøkt å flytte dokassa. Hvor har dere da plassert den? Har dere satt den der hvor katten oftest tisser? En annen mulighet kan jo være å ha flere dokasser, for eksempel en i kjelleren og en på loftet Kan prøve å bytte plass til loftet, eventuelt kjøpe en ny til han å ha der oppe, høres logisk ut : D Er ikke noe spesielt tungvint å komme seg ned heller (faktisk verre på loftet -.-), men han er nå sær den katten. Fikk feliway i går og har tatt det i bruk, så får se hvordan det går.
bobbi Skrevet 15. desember 2011 #16 Skrevet 15. desember 2011 Et tips kan være å prøve å plassere feks tørrfor der han bruker å tisse inne, og håpe han velger å bruke doen sin da. Katter liker ikke å gå på do der hvor de har maten sin, og hvis han har funnet seg noen faste plasser er det jo verdt et forsøk Ellers ville jeg som nevnt oppe også sjekket urinveiene hans, høres ut som litt typisk oppførsel for steriliserte katter som prøver å vise eieren sin at de har problemer med urinveiene...siden han plutselig begynte med det.. Det samme jorde min mors katt, og den hadde nyrestein stakkars
nila Skrevet 18. desember 2011 #17 Skrevet 18. desember 2011 Jeg har hatt katter hele livet, og non av dem har tisset inne. Hvis den tisser inne igjen så kan du prøve og ta den litt i nakkeskinnet, og sette nesa dens i dammen på gulvet. Sett også frammlebbene dens i tisset, og deretter slipper du den ut og lar den være ute litt. Det har funket fint her. Katter er jo egentlig ganske renslige dyr og likker ikke og tråkke i det de har etterlatt seg. Så det pleier og funke ganske bra og tvinge potene deres i det
Aurora M. Skrevet 18. desember 2011 #18 Skrevet 18. desember 2011 Jeg har hatt katter hele livet, og non av dem har tisset inne. Hvis den tisser inne igjen så kan du prøve og ta den litt i nakkeskinnet, og sette nesa dens i dammen på gulvet. Sett også frammlebbene dens i tisset, og deretter slipper du den ut og lar den være ute litt. Det har funket fint her. Katter er jo egentlig ganske renslige dyr og likker ikke og tråkke i det de har etterlatt seg. Så det pleier og funke ganske bra og tvinge potene deres i det Av og til blir man målløs.. 3
nila Skrevet 18. desember 2011 #19 Skrevet 18. desember 2011 Av og til blir man målløs.. Vet det høres ekkelt ut, men det er faktisk det eneste som har virket på mine katter!
CathFoto Skrevet 18. desember 2011 #20 Skrevet 18. desember 2011 Nila: Da har du ikke prøvd nok andre ting. Det du beskriver er dyreplageri, og totalt uakseptabelt. 2
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå