andr Skrevet 17. november 2011 #1 Skrevet 17. november 2011 Hei. Jeg er en gutt på 17 år som før dreiv med fotball og var veldig aktiv. Jeg sluttet på fotball fordi jeg begynnte å gå lei alt maset om trening 4 ganger i uken, pluss at jeg gradvis fikk dårligere form. Dermed kuttet jeg ut all trening, noe som jeg angrer veldig mye på nu, og skulle aldri gjort. Nå driver jeg ikke med noen som helst type aktivitet, men untakk av gymtimen en gang i uken og noen turer i ny og ne. Jeg er veldig motivert nu, og er villig til å ta av 7-10 kg på kortest mulig tid (Jeg er ikke sånn kjempe overvektig, men har litt for mye rundt magen og lårene synes jeg) Jeg har ingen problemer med å kutte ut søtsaker og lignende, men jeg drikker Cola Zero i helgene og også litt i uke dagene. Noe jeg ikke kan, er å endre kostholdet til vanlig med og bare spise frukt og grønt, det bare klarer jeg ikke. Bor hjemme hos mine foreldre så det er de som bestemmer middagen. Når jeg er hjemme kan jeg ofte sitte på datamaskinen 3-5 timer daglig. Dette spiser jeg på en dag: - 2 brødskiver om morgenen (ca kl. 07:00) ofte med melk eller vann. - 1 baguett på skolen (ca kl. 11:00-12:00) ofte med en iste eller sjokolade drikke. - Middag bestående av enten kjøtt eller fisk med en potet og grønnsaker som gullerot og slikt.(ca kl. 16:00) ofte med vann. - 2 brødskiver til kvells (ca kl. 22:00) Bruker også å småspise litt nøtter, pepperkaker og slikt vis det står framme. Spørsmål jeg lurer på: - Hvordan skal jeg klare å gå ned de kiloene jeg ønsker? - Jeg svetter utrolig mye (noe som er flaut, fordi vær minste ting jeg gjør begynner jeg å bli varm). Svettet ikke så mye før (men kan hende det kommer av at jeg kom seint i pupertenen(er i slutten nå, tror jeg)?? hva kan jeg gjøre mot dette? - Vil gjerne få bedre kondis og bygge muskler etterhvert, bør jeg først gå ned i vekt og deretter begynne med styrke/kondis? Hadde vært utrolig fint om dere kunne laget et program jeg kunne følge i løpet av uken. (Har sykkel, og har også muligheten til å fære på treningssenter, men hadde vært fint om det er øvelser man kan gjøre hjemme/ute også). Jeg begynnte litt i forje uke med jogging 30 minutter hver dag, men mistet litt motivasjonen da jeg er usikker hvilken effekt dette gir. Jeg ønsker å gå ned i vekt på kortest mulig måte, slik at jeg i løpet av vinteren (kanskje 3 måneder) er blitt tynnere, svette mindere og bedre kondis. Håper på raskt svar, slik at jeg kan komme igang!
Gjest Dropkick Skrevet 17. november 2011 #2 Skrevet 17. november 2011 kutt ned på brødet. spis noe annet enn baguette og søte drikker på skolen. Man får i seg utrolig mye kalorier når man drikker sjokolademelk og iste. det er like ikke som brus. du spiser mye brødmat. hvis du kutter ut dette og bytter det ut med f.eks salat eller omelett eller noe annet som gjør deg mett men inneholder mindre kalorier og karbohydrater så kommer du nok til å gå ned. mitt tips til deg er å gå en uke hvor du kutter ut søtsaker(pepperkaker,sjokomelk,iste osv) og andre ting som inneholder sukker. kutter drastisk ned på karbohydratene og heller spiser med grønnsaker enn potet og ris til middagen vil du nok gå ned et par kjappe kilo. Etter denne "detox" uken begynner du gradvis å bevege deg litt mer. bytt ut noen av timene foran pcen med en joggetur, gåtur i skogen, spill fotball med venner eller ta deg en sykletur. Hold deg til godteri og søte drikker bare på lørdager og slutt å spis kantinemat på skolen. ta heller med deg noe sunt hjemmefra. Hvorfor sluttet du med jogging? skjønner ikke hvorfor det er noe å være usikker på hvilken effekt det gir.. det gir mer effekt enn å sitte foran skjermen å spille dataspill hvertfall. Kondisjonstrening er det som gir kjappest resultater hva vekt angår, og får å få kjappest mulig resultater må du presse deg selv.. en søndagstur på sykkel hvor du ikke kjenner at du må ta i er det lite vits med. kjør deg litt hardt og sykle en fast runde med noen oppoverbakker. ta tiden hver gang..dette øker motivasjonen. og husk at det er så enkelt som kcal inn og kcal ut.
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #3 Skrevet 17. november 2011 Takk for svar. Men vis jeg bytter ut brød med f.eks 4 knekkebrød om dagen, pluss all iste/sjokodrikk/godter/brus og omså ta med knekkebrød på skolen, vil dette gi effekt?
Gjest Dropkick Skrevet 17. november 2011 #4 Skrevet 17. november 2011 knekkebrød er bedre enn brød, men du merker nok at du ikke blir mett av det. bytt ut melvarer med noe annet.. salat , kokte egg, avocado med f.eks reker, blandede grønnsaker til frokost eller omelett . eller bland youghurt (uten sukker, lite fett) med nøtter og litt bær. drikk vann istedefor et du nevnte der. jo mer proteiner du spiser jo lenger holder du deg mett. jeg pleier å spise en boks med makrell i tomat til frokost. det er fullt av sunne fettsyrer og holder deg mett i mange timer. Husk å spis ofte, men små mengder. spis deg mett til middag, ikke stappmett. det tar cirka tjue min etter siste bit er tatt før man merker metthetsfølelsen, derfor ..spis litt saktere og tygg maten. ta masse grønnsaker og dropp poteter og ta mindr saus enn vanlig. skal du lage potetstappe kan du koke poteter og bytte ut noen av potetene med blomkål og kålrabi og mose det til stappe .feks.
Annikken Skrevet 17. november 2011 #5 Skrevet 17. november 2011 Enig med det som er sagt - du spiser for mye karbohydrater, og da spesielt brødvarer. Prøv å finne alternativer til det som er "lettvint" - en baguett med innhold kan gjerne komme opp i like mange kalorier som en burger fra Mackern (400-800 kalorier) og det er alt for mye for en lunsj. Prøv å få et bilde av hva det du spiser inneholder av energi - du kan fort bli overrasket over hvor mye du får i deg. Om du vil lage en enkel lunsj hjemme, ta skinke eller tunfisk, og egg i en plastkopp, og hiv oppi paprika, tomat, agurk og røde bønner. Dette skal ikke ta så veldig mye tid enn å smøre brødskiver når du har kommet inn i rutinen, vil holde deg mett mye lenger og har en bedre balanse mellom proteiner, karbohydrater og fett.
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #6 Skrevet 17. november 2011 (endret) Takker for svar! Morsomme svar, for jeg viste ikke at det jeg spiser inneholder for mye kalorier. Har hele tiden spist dette, og blitt "lært" til å spise potet til middagen f.eks. Men det som blir problemet, er den frokosten, lunchen og kvells. Har kjøpt inn litt slik grov knekkebrød som jeg sånn smått har begynt å spise om morgenen og kveld ofte med ost og paprikka. Jeg måå ha noe som er lettvindt å lage som går raskt om morgenen! Til kvells har jeg bedre tid så da kan jeg lage som dere sier; omelett, kokt egg, grønnsaker (paprikka, agurk?) og litt sånt. Men vis vi sir det slik: 1stk knekkebrød med ost eller salami med litt grønnsak på toppen om morgenen 1stk knekkebrød til lunch med salami Middag med mere grønnsaker, mindre potet og ris omelett, grønnsaker og slikt til kvells? vil dette gi utslag, samt begynne med litt mere fysisk aktivitet? (gå turer? forslag?) Når jeg lager omeletten, skal jeg bare peise på med grønnsaker, litt salami og slikt? Endret 17. november 2011 av andr
AnonymBruker Skrevet 17. november 2011 #7 Skrevet 17. november 2011 Takker for svar! Morsomme svar, for jeg viste ikke at det jeg spiser inneholder for mye kalorier. Har hele tiden spist dette, og blitt "lært" til å spise potet til middagen f.eks. Men det som blir problemet, er den frokosten, lunchen og kvells. Har kjøpt inn litt slik grov knekkebrød som jeg sånn smått har begynt å spise om morgenen og kveld ofte med ost og paprikka. Jeg måå ha noe som er lettvindt å lage som går raskt om morgenen! Til kvells har jeg bedre tid så da kan jeg lage som dere sier; omelett, kokt egg, grønnsaker (paprikka, agurk?) og litt sånt. Men vis vi sir det slik: 1stk knekkebrød med ost eller salami med litt grønnsak på toppen om morgenen 1stk knekkebrød til lunch med salami Middag med mere grønnsaker, mindre potet og ris omelett, grønnsaker og slikt til kvells? vil dette gi utslag, samt begynne med litt mere fysisk aktivitet? (gå turer? forslag?) Når jeg lager omeletten, skal jeg bare peise på med grønnsaker, litt salami og slikt? Salami er VELDIG fett, så jeg ville heller ha valgt f.eks. skinke. Anbefaler lange joggeturer/intervaller. Gjerne hver dag, og kiloene vil renne av deg.
Supraspinatus Skrevet 17. november 2011 #8 Skrevet 17. november 2011 (endret) Gode ideer over. Jeg synes makrell i tomat er godt å spise for seg selv også. Det koster ikke mye energi å putte en boks med det i sekken. Det er dog litt lite til en lunsj. For å få i deg mer kan du feks ta med deg i tillegg: 2 kokte egg, 2 store gulrøtter (trenger ikke skrelles hvis de vaskes godt), 1 hel paprika, en halv agurk, 1 eple og andre grønnsaker om du vil. Nå har jeg ikke regnet på energien i dette. Mulig det er litt lite energi. I såfall kan du enten ta deg en grovbrødskive med, eller du kan ta litt nøtter og/eller kaldpresset olivenolje. Edit: Bærsmoothie til frokost er også godt. Ta med 2 rå egg i, så får den også en del proteiner! Trening: Intervaller vil gi deg hurtig resultater, men du bygger ikke god fysisk form på bare intervaller. For å bli god i fotball trenger du også godt grunnlag med mengdetrening. Er det fotball du vil satse mer på, eller vil du bare trene for å trene? Endret 17. november 2011 av Supraspinatus
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #9 Skrevet 17. november 2011 Salami er VELDIG fett, så jeg ville heller ha valgt f.eks. skinke. Anbefaler lange joggeturer/intervaller. Gjerne hver dag, og kiloene vil renne av deg. hmm, ok.. lange joggeturer i ørten minusgrader frister ikke :gjeiper: Men er det samme effekt om jeg sykkler ned til gymmen, bruker tredemølle dær i 30min/1time som å jogge ute? Trudde salami gikk greit siden, er ikke det lite kalorier i den?
AnonymBruker Skrevet 17. november 2011 #10 Skrevet 17. november 2011 dette er hva jeg fikk beskjed om på treningssenteret mitt, av en som har drevet med kroppsbygging og har en utdannelse i kosthold/ernæring (husker bare ikke hvilken utdannelse det er). * gjerne havregrøt/havregryn til frokost, mener det var 70-80gr for gutter. * wok/salat til lunsj * fisk/biff/kylling til middag, med grønnsaker * omelett eller noe annet med egg til kvelds jeg skulle glemme hele "regelen" om at man ikke skal spise etter 19 på kvelden. spiser man riktig, så speeder det bare opp forbrenningen. kroppen trenger noe å jobbe med på kvelden/natten, men ikke karbohydrater. de rekker ikke å bli brukt opp før du legger deg, og lagres heller som fett. mener også han sa det var bra med en skive litt før trening, for det vil fungere som drivstoff gjennom økten. (mener dette er hva jeg fikk beskjed om, men har ingen form for utdannelse i dette, så lover ingenting). lykke til:)
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #11 Skrevet 17. november 2011 Gode ideer over. Jeg synes makrell i tomat er godt å spise for seg selv også. Det koster ikke mye energi å putte en boks med det i sekken. Det er dog litt lite til en lunsj. For å få i deg mer kan du feks ta med deg i tillegg: 2 kokte egg, 2 store gulrøtter (trenger ikke skrelles hvis de vaskes godt), 1 hel paprika, en halv agurk, 1 eple og andre grønnsaker om du vil. Nå har jeg ikke regnet på energien i dette. Mulig det er litt lite energi. I såfall kan du enten ta deg en grovbrødskive med, eller du kan ta litt nøtter og/eller kaldpresset olivenolje. Gode forslag(faktisk ikke så vanskelig å gjennomføre ) Så knekkebrød er fyfy det også? ..
Marie* Skrevet 17. november 2011 #12 Skrevet 17. november 2011 løping på mølle er ikke det samme som å løpe ute. på møllen løper du på stedet, og båndet beveger seg under deg. ute må du bevege hele kroppsvekten din framover for hvert steg, og du vil også få inn naturlige bakkeintervaller med oppover og nedoverbakkene. men, alt er bedre enn ingenting
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #13 Skrevet 17. november 2011 Supraspinatus: tenkte å trene for å bli nede i vekt å leve litt sunnere kanskje
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #14 Skrevet 17. november 2011 løping på mølle er ikke det samme som å løpe ute. på møllen løper du på stedet, og båndet beveger seg under deg. ute må du bevege hele kroppsvekten din framover for hvert steg, og du vil også få inn naturlige bakkeintervaller med oppover og nedoverbakkene. men, alt er bedre enn ingenting Hmm, hva med siden at det er kommet så mye sne hær og begynner å bli rimelig kaldt ute, kombinere 30 min løping og litt sykling og 30 min styrke (med eller uten manualer) 3-4 gang i uken?
Supraspinatus Skrevet 17. november 2011 #15 Skrevet 17. november 2011 Gode forslag(faktisk ikke så vanskelig å gjennomføre ) Så knekkebrød er fyfy det også? .. Det vil jeg ikke si, men jeg ville bakt dem selv. Da vet du hva som er i. Da kan du lage dem av bare nøtter og frø og litt havregryn. Supraspinatus: tenkte å trene for å bli nede i vekt å leve litt sunnere kanskje Ok. Jeg er tilhenger av å sette seg idrettslige delmål som hjelp med å oppnå slike mål som du nevner. F.eks å delta i hel eller halvmaraton, turritt på sykkel, bestige x-antall fjelltopper, gjennomføre en treningsrutine med en viss vekt, eller på tid. Jeg er selv tilhenger av både sykling og crossfit. Sistnevnte er veldig artig, men det skyldes gjerne miljøet på senteret jeg trener. Det kan variere, og det er nok ikke like kjekt å trene det alene.
Marie* Skrevet 17. november 2011 #16 Skrevet 17. november 2011 Går nok fint å løpe i noen kuldegrader (er ganske individuelt hva man føler blir ubehagelig med pusten og kulden), men hvis du ikke vil gjøre det, så kan jeg anbefale å gå langrenn! Kjempebra trening for hele kroppen. Tiden går fort, og kaloriene forbrennes også raskt. På styrkeøktene bør du gå for å trene de store musklene, da de forbrenner mer enn de små.
andr Skrevet 17. november 2011 Forfatter #17 Skrevet 17. november 2011 Langrenn var et glimrende forslag gøy er det også! Så vis jeg går en lengre tur (30min-1t) 3-4 ganger i uken, og begynner med forslagene om å spise mindre kalbo vil jeg se resultater fort? Kan oppdatere dere om resultatet om en måndets tid, og starter på mandag!
AnonymBruker Skrevet 17. november 2011 #18 Skrevet 17. november 2011 Tren tren tren! Jeg vet ikke hvor høy du er, men en normalt høy tenåringsgutt som faktisk er aktiv og ikke sitter foran dataen hele dagen kan faktisk spise en del mat.
Gjest Dropkick Skrevet 18. november 2011 #19 Skrevet 18. november 2011 du kan ikke bare spise ett knekkebrød til frokost. og du må lese bakpå det du spiser.. du kan ikke bare tro at ting har lite kalorier, ikke det at du skal hige etter de tingene som alltid har minst kalorier, men tenk litt på hva slags ting du kan spise for å holde deg mett , ett knekkebrød til frokost og ett til lunsj er latterlig lite og vil bare gjøre at du ikke klarer å holde det regimet i lengden
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå