AnonymBruker Skrevet 12. november 2011 #1 Skrevet 12. november 2011 Hvor stor sjangse er det for at noen klarer å få gjennomslag når de bestrider et testamentet? Det foreligger et testamentet etter min mann, og nå har moren hans tenkt å bestride testamentet. Han hadde ikke egne barn og overlot alt til meg.
AnonymBruker Skrevet 12. november 2011 #2 Skrevet 12. november 2011 Det går ikke an å si noe genrelt om dette, annet enn at dersom testamentet er gyldig, er det lite man kan gjøre.
AnonymBruker Skrevet 12. november 2011 #3 Skrevet 12. november 2011 Hvordan kan man si at et testamentet er ugyldig? To underskrifter, skrevet av advokat og min mann var klar når han skrev under, for det var han selv som ba om at vi skulle finne en advokat.
AnonymBruker Skrevet 12. november 2011 #4 Skrevet 12. november 2011 Et testament er ugyldig dersom reglene i arveloven ikke er fulgt.
Viljaa Skrevet 12. november 2011 #5 Skrevet 12. november 2011 Er det noe her kanskje? http://www.testament.no/kan-et-testamente-bli-ugyldig/
AnonymBruker Skrevet 12. november 2011 #6 Skrevet 12. november 2011 moren til min mann mener hun kan bestride det, fordi hun ikke har blitt infomert om at det foreligger et testamentet. Noe hun ble informert av min mann dagen han skrev det. Dette husker hun ikke, fordi hun glemmer fra tid til annen. Jeg mener at det bare er ektefelle som slike regler gjelder for, og at de ikke gjelder den delen av arvinger. Er iallefall det jeg finner på nett, for der står det bare om ektefelle.
AnonymBruker Skrevet 13. november 2011 #7 Skrevet 13. november 2011 Her står det klart å tydelig at ektefelle skal informeres om det går på bekostning av arven til han/henne. Det står ikke noe om at foreldre og søsken ol har samme rett til å få vite om det. http://www.testament.no/kan-jeg-testamentere-sa-mye-jeg-vil/ Kan jeg testamentere bort så mye jeg vil? I utgangspunktet kan du testamentere bort alt du vil, med det viktige unntak at du ikke kan gjøre ektefelle og livsarvinger (barn, barnebarn, oldebarn osv.) arveløse. Testasjonen får ikke stride mot ektefellens rett til minimumsarv Hvis du etterlater deg livsarvinger, har din ektefelle rett til å arve ¼ av det du etterlater deg. Uansett har ektefellen krav på en minimumsarv tilsvarende fire ganger folketrygdens grunnbeløp (4 G). Hvis du ikke etterlater deg livsarvinger, men har foreldre, søsken eller etterkommere etter disse når du dør, har din ektefelle rett til å arve 1/2 av det du etterlater deg. Uansett har ektefellen da krav på en minimumsarv tilsvarende seks ganger grunnbeløpet (6 G). Hvis du hverken etterlater deg livsarvinger eller foreldre, søsken eller disses etterkommere, arver din ektefelle alt etter deg. Hvis du vil skrive testament som går på bekostning av arveretten til ektefellen din, må du informere ektefellen om testamentet, ellers gjelder ikke testasjonen. Du bør sikre bevis for at ektefellen er informert, f.eks. ved at ektefellen skriver "Sett" og signerer på testamentet. Selv om du informerer, vil ektefellen uansett ha krav på minstearven (4 eller 6 G) (Arvelovens §7) Testasjonen får ikke stride mot livsarvingers arverett Også livsarvinger har krav på arv som du ikke kan testamentere bort. 2/3 av det du etterlater deg er livsarvingenes såkalte pliktdelsarv, dog ikke over kr 1 mill til hvert barn. Eksempel 1 Har du for eksempel en formue på kr 900.000, to barn og ektefelle, har barna krav på kr 600.000 til sammen (2/3 av 900.000) og ektefellen krav på 4 G, dvs. ca. kr 290.000. Dermed er kr 890.000 disponert til ektefelle og barn. Det du da kan testamentere bort er kr 10.000. Eksempel 2 Hvis din formue er på flere millioner, er situasjonen annerledes. Sett at du etterlater deg to barn og ektefelle og en formue på kr 20 mill. Da har barna krav på kr 2 mill (kr 1 mill til hver) og ektefellen krav på ca. kr 290.000 (4G). Resten, kr 17.710.000, kan du testamentere bort fritt. (Arvelovens §29,2) Hva skjer hvis testasjonen bryter med arveretten til ektefelle og livsarvinger? Hvis du har testamentert bort for mye, vil arven til testamentsarvingen
AnonymBruker Skrevet 13. november 2011 #8 Skrevet 13. november 2011 Det er den som påstår at testamentet er ugyldig, som har bevisbyrden for dette. Har svigermoren din kontaktet advokat?
AnonymBruker Skrevet 13. november 2011 #9 Skrevet 13. november 2011 Jeg regner med at hun vil gjøre det nå som hun har fått testamentet. Skal selv ringe advokaten som skrev testamentet på mandag, bare for å fosikre meg om at hun ikke kommer noen vei. Er lei av dette nå, og ønsker bare å få være i fred. Føler de har liten respekt for min mann og hans ønske, men det bryr de seg ikke om.
Glitnir Skrevet 13. november 2011 #10 Skrevet 13. november 2011 Som skrevet over spiller det ingen rolle om hans mor er informert eller ikke - uten livsarvinger står han fritt til å testamentere alt til deg. Eneste hun kan komme noen vei med er dersom testamentet enten ikke er opprettet iht. kravene for dette (signaturer etc. - noe jeg regner med er i orden siden det er gjort hos advokat), eller evt. at din man ikke var ved sine fulle fem da han skrev det.
AnonymBruker Skrevet 13. november 2011 #11 Skrevet 13. november 2011 Advokat har skrevet det, og det er undertegnet med to vitner og han var ved sine fulle fem da han skrev under. Det var han selv som ba om advokat, for han ville skrive testamentet før han døde. Da krysser vi fingrene for at hun ikke kommer noen vei
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå