Belima Skrevet 8. november 2011 #1 Skrevet 8. november 2011 Jeg skal hjelpe tanteungen min (jente) å sette opp et budsjett, men lurer på en del "ting". Hun får utbetalt ca 11000,- kr i mnd. Bor hjemme hos kjæsten's foreldre, kjøper egen mat, har bil og må bruke den til jobb. Hun bruker ca 1000,- i bensin og jeg mener hun bør spare litt. Hun har også et lån på bilen som jeg skal få nøyaktig beløp på. Hvilke poster bør jeg sette opp? Er så usikker på hvor mye kr hun bør disponere på hver post. Oversikten må være så enkel og lett forståelig som mulig. Håper noen kan hjelpe meg.
AnonymBruker Skrevet 8. november 2011 #2 Skrevet 8. november 2011 Jeg er 20 år gammel, kan sette opp mitt budsjett om du ønsker det! Jeg bor for meg selv, har ikke bil, men har mindre penger enn niesa di også. Jeg lever på 6800,- i mnd, og min husleiedel er på 3500,- ca. MAT: ca. 2300,- UTELIV: 500,- BUSSKORT: ca. 350,- Klær kjøper jeg en gang i året, lever enkelt som student... Også er det jo større lån i januar og august (ca 18.000).
AnonymBruker Skrevet 8. november 2011 #3 Skrevet 8. november 2011 Betaler hun husleie? Hvis ikke bør hun spare en moderat husleie per måned for å få gode vaner samt utnytte dette, rundt 4000. Jeg synes uansett et bedre utgangspunkt er å se på hva hun faktisk bruker og på hva, og så justere det, i stedet for å lage en fiksjonell diversepost o.l. 1
Belima Skrevet 8. november 2011 Forfatter #4 Skrevet 8. november 2011 Ok, takk begge to. Dessverre som mange ungdommer bruker hun opp alt hver mnd. Hun har null oversikt hva pengene går til i følge henne. De blir bare borte. Det har aldri vært noe særlig orden på økonomien når hun vokste opp heller. Sosialkontoret var vanlig for moren å bruke. Har prøvd mange ganger å få søsteren min til å leve etter budsjett, men uten hell. Det ble så lite penger igjen med budsjett syntes hun. Selv har jeg alltid levd på/etter budsjett. Tilbake til deg som spurte om husleie, hun bor gratis der. Hva synes dere en ungdom bør bruke på mat i mnd? Hvor mye bør hun ha til fornøyelser, som kino og gå på byen mm? Det bør ikke være en diversepost når en er så ung. Hun må ha helt klare retningslinjer! Hadde blitt veldig takknemlig om noen flere kunne hjelpe meg med innspill på bruk av penger for ungdom.
AnonymBruker Skrevet 8. november 2011 #5 Skrevet 8. november 2011 jeg er 20, og har dette budsjettet. Inntekt ca 6000 i mnd Mobil- 300 Transport\buss- 400 Mat 2500 Sparing 500 totalt er det 3700 Så kommer husleien som er på 1000 (bor med venner og vi deler på den) og strøm, den pleier ikke være på mer enn 500 på hver av oss som bor der. Er det noe igjen etter det så går det på sparekonto
Belima Skrevet 9. november 2011 Forfatter #6 Skrevet 9. november 2011 Tusen takk for all hjelp. Nå skal jeg klare resten selv.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå