AnonymBruker Skrevet 1. november 2011 #1 Skrevet 1. november 2011 Har fått et sikkelig problem de siste ukene, som om noen har skrudd på en bryter... Har spist sunt i flere år, da jeg var yngre spise jeg vel mer usunt, men har aldri hatt problemer med vekten. Har også alltid vært flink til å drikke mye vann. Men aner ikke hva som skjedde, nå er jeg bare helt gal etter ALT som er usunt!!! Vil ha godteri/kaker hele tiden Vil heller ikke drikke vann, tenker hele tiden at jeg vil ha saft eller juice eller hva som helst, men ikke vann. Hvordan skal jeg få stoppet dette??? Dessuten vil jeg ha kjeks hele tiden, før lagde jeg havregrøt eller sunne smoothies, nå vil jeg bare ha kjeks. Det er ikke bare søte ting heller, vil ha ost og usunn mat. Fatter ikke hvor dette kommer fra... Eller hvordan jeg skal bli kvitt det... Hva skjedde med at jeg koste meg med gulrot, kikerter og et glass vann? Noen som har noen tips?
AnonymBruker Skrevet 1. november 2011 #2 Skrevet 1. november 2011 Har fått et sikkelig problem de siste ukene, som om noen har skrudd på en bryter... Har spist sunt i flere år, da jeg var yngre spise jeg vel mer usunt, men har aldri hatt problemer med vekten. Har også alltid vært flink til å drikke mye vann. Men aner ikke hva som skjedde, nå er jeg bare helt gal etter ALT som er usunt!!! Vil ha godteri/kaker hele tiden Vil heller ikke drikke vann, tenker hele tiden at jeg vil ha saft eller juice eller hva som helst, men ikke vann. Hvordan skal jeg få stoppet dette??? Dessuten vil jeg ha kjeks hele tiden, før lagde jeg havregrøt eller sunne smoothies, nå vil jeg bare ha kjeks. Det er ikke bare søte ting heller, vil ha ost og usunn mat. Fatter ikke hvor dette kommer fra... Eller hvordan jeg skal bli kvitt det... Hva skjedde med at jeg koste meg med gulrot, kikerter og et glass vann? Noen som har noen tips? Gravid? 2
KKMM Skrevet 1. november 2011 #3 Skrevet 1. november 2011 Gravid? Eller mulig du mangler noen vitaminer/mineraler, ta en blodprøve for å finne det ut;)
Meridian Skrevet 1. november 2011 #5 Skrevet 1. november 2011 Spiser du nok fett? Om man ikke får i seg nok fett, så vil søtsuget slå til.
AnonymBruker Skrevet 1. november 2011 #6 Skrevet 1. november 2011 Gravid? P-piller? Jernmangel? Mørketid? Mørketid kan føre til økt søtsug. Forsøk å få i deg mer sollys evt. pittelitt solarium om du ikke har noe i mot solariumer.
AnonymBruker Skrevet 2. november 2011 #7 Skrevet 2. november 2011 La meg ta en liten test når jeg står opp imorgen, så skal jeg komme tilbake til det. ts
AnonymBruker Skrevet 2. november 2011 #9 Skrevet 2. november 2011 "søt-lyst" Nå har jeg hørt det og hehe ja.. matlyst og søt-lyst Å si godtesug er ut
AnonymBruker Skrevet 2. november 2011 #10 Skrevet 2. november 2011 Er ikke gravid. Gikk på p-piller en kort periode fra ca. august til tidlig september. Men skjønner ikke at det skal kunne påvirke meg nå så lenge etterpå? Om det skulle gitt meg økt matlyst og godtesug så ville det jo ha gitt seg nå? Ingen som har vært borte i dette tidligere og vet hvordan jeg kan stoppe det?
AnonymBruker Skrevet 2. november 2011 #11 Skrevet 2. november 2011 Gravid? P-piller? Jernmangel? Mørketid? Mørketid kan føre til økt søtsug. Forsøk å få i deg mer sollys evt. pittelitt solarium om du ikke har noe i mot solariumer. Har en hud som ikke er spesielt lur å ta med i noe solarium, dessverre. Men har ikke tenkt på at det kan være mørketid, er jo en mulighet, noen annet man kan gjøre enn å ta sol da? Jeg spiste masse brokkoli og annet med jern før dette sinnssyke *la oss spise masse dritt* startet, men kan jo hende. Jeg teste meg for et par år siden, og da var alt normalt, jern hadde jeg litt mye av. Men det er jo et par år siden, men har jo spist noenlunde likt da. Skal tvinge i meg til jern-holdig kost fremover, kanskje det hjelper.
Vimsvams70 Skrevet 2. november 2011 #12 Skrevet 2. november 2011 (endret) Har fått et sikkelig problem de siste ukene, som om noen har skrudd på en bryter... Vil ha godteri/kaker hele tiden. tenker hele tiden at jeg vil ha saft eller juice eller hva som helst, men ikke vann. Noen som har noen tips? Gå til fastlegen, og be om en sukkerbelastningstest; må gjøres på fastende mage om morgenen, og tar ca 2,5t. Be om en blodprøve, der legen skjekker: -3mnd sukkeret (langtidssukkeret) -blodsukkeret på fastende mage. For meg høres det ut som diabetis type 2, om ikke i full blomst, så iallefall på god vei. Hvorfor? Vel, cellene våre har små nøkkelhull til hormonet insulin. Når du spiser mat, frigjøres insulin inn i blodet. Det fester seg på kroppens celler, slik at de kan ta inn glukose (den enkleste formen for sukker). Dessverre er det mange mennesker idag, som har "utslitte" nøkkelhull på cellene sine! Konsekvens: Sukkeret i kroppen kommer ikke inn i cellene, og de sulter! Cellene sender signal til hjernen: "Mere sukker og fett, må ha mere mat". Og du får plutselig lyst på alt som er sukrete og fett. Fett vil kroppen ha, fordi den kan brenne fett når den ikke kan bruke sukker (ketose). derfor vil langt fremskreden diabetis type 2 ofte kjennetegnes av: -ulvehunger -mangelsykdommer -tørste -tretthet, sønproblemer, tung følelse i kroppen -depresjon og apati. Lykke til!. Håper du finner ut av det! Endret 2. november 2011 av Vimsvams70
AnonymBruker Skrevet 2. november 2011 #13 Skrevet 2. november 2011 Gå til fastlegen, og be om en sukkerbelastningstest; må gjøres på fastende mage om morgenen, og tar ca 2,5t. Be om en blodprøve, der legen skjekker: -3mnd sukkeret (langtidssukkeret) -blodsukkeret på fastende mage. For meg høres det ut som diabetis type 2, om ikke i full blomst, så iallefall på god vei. Hvorfor? Vel, cellene våre har små nøkkelhull til hormonet insulin. Når du spiser mat, frigjøres insulin inn i blodet. Det fester seg på kroppens celler, slik at de kan ta inn glukose (den enkleste formen for sukker). Dessverre er det mange mennesker idag, som har "utslitte" nøkkelhull på cellene sine! Konsekvens: Sukkeret i kroppen kommer ikke inn i cellene, og de sulter! Cellene sender signal til hjernen: "Mere sukker og fett, må ha mere mat". Og du får plutselig lyst på alt som er sukrete og fett. Fett vil kroppen ha, fordi den kan brenne fett når den ikke kan bruke sukker (ketose). derfor vil langt fremskreden diabetis type 2 ofte kjennetegnes av: -ulvehunger -mangelsykdommer -tørste -tretthet, sønproblemer, tung følelse i kroppen -depresjon og apati. Lykke til!. Håper du finner ut av det! Man stiller ikke diagnosen diabetes ut fra hverken glukosebelastningstest eller langtidsblodsukker. En vanlig, fastende blodprøve er nok. Dessuten er det ingenting i hovedinnlegget som tyder på diabetes. TS, jeg tenker dette er en fase. Jeg har slike faser selv, spiser sunt til vanlig, noen ganger blir jeg matlei og vil ikke ha noe, andre ganger vil jeg bare ha usunne matvarer. Jeg tror ikke du trenger å bekymre deg for dette. Kromtilskudd kan hjelpe litt på søtsug (for noen), ellers så er det måtehold og disiplin som gjelder Føler med deg!
Gjest *Maja* Skrevet 3. november 2011 #14 Skrevet 3. november 2011 Øk på med masse proteiner fra egg og hvitt kjøtt, samt spist noe sør frukt etter maten. Det hjelper meg iallefall. De dagene jeg ikke får i meg nok proteiner er jeg mer sulten enn ellers.
-Fisken- Skrevet 5. november 2011 #15 Skrevet 5. november 2011 Spiser du nok? Gjør du ikke det, vil det gi søthunger. Spiser du mindre enn tidligere, eller trener du mer, kan det være grunnen.
AnonymBruker Skrevet 5. november 2011 #16 Skrevet 5. november 2011 Man stiller ikke diagnosen diabetes ut fra hverken glukosebelastningstest eller langtidsblodsukker. Ikke? Jeg hadde høyt fastende blodsukker som legen min sa kunne indikere diabetes, og måtte derfor ta glukosebelastning. Fikk i ettertid beskjed fra legen min om at denne var ok. Har legen min da gjort for dårlig jobb? Vil det si at jeg kan ha diabetes likevel? Og til TS, pass på å få i deg nok fett, hjelper ofte mot ulvehunger. Selv opplever jeg å få økt søtbehov/sult hvis jeg spiser aspartam.
AnonymBruker Skrevet 6. november 2011 #17 Skrevet 6. november 2011 Ikke? Jeg hadde høyt fastende blodsukker som legen min sa kunne indikere diabetes, og måtte derfor ta glukosebelastning. Fikk i ettertid beskjed fra legen min om at denne var ok. Har legen min da gjort for dårlig jobb? Vil det si at jeg kan ha diabetes likevel? Og til TS, pass på å få i deg nok fett, hjelper ofte mot ulvehunger. Selv opplever jeg å få økt søtbehov/sult hvis jeg spiser aspartam. Joda, du skriver jo at det ble tatt fastende blodsukker først? Men en glukosebelastningstest er en tilleggsundersøkelse, ikke en screeningtest.
AnonymBruker Skrevet 6. november 2011 #18 Skrevet 6. november 2011 Joda, du skriver jo at det ble tatt fastende blodsukker først? Men en glukosebelastningstest er en tilleggsundersøkelse, ikke en screeningtest. Joda, men jeg bare lurte på hvorfor det ble sagt at en fastende blodprøve er nok til å stille diabetesdiagnosen? I så fall ville det jo bety at jeg hadde diabetes, noe sukkerbelastningen tydeligvis viste at jeg ikke hadde.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå