Gå til innhold

Har kjøpt hus med utleiedel


Anbefalte innlegg

Skrevet

Når man kjøper en bolig som har utleid utleiedel, regnes det da som en ny kontrakt (med nye tidsfrister) når man overtar leieforholdet? Kan man da presentere en litt mer oppdatert leiepris ift. det som tidligere er blitt tatt (flere tusen under gjengs leie i området), eller må man følge konsumprisindeksen i slike tilfeller, også?

Det er snakk om en hybelleilighet som er bebodd av en enslig person, og strøm og internett er inkludert i husleia.

Videoannonse
Annonse
Gjest Silvermist
Skrevet

Ganske sikker på at du kan sette opp leien, da boligen har skiftet eier.

Skrevet

Det er altså ikke snakk om at vi vil være hushaier på noe vis, men sånn som den står, er leien et rent tapsprosjekt. 30 kvm sentralt i en større by, med egen inngang og internett/strøm inkludert i leien for en sånn pris som forlanges i dag, er litt trist.

Du har ikke noen paragraf eller noe som støtter påstanden? Dersom det ikke teller som ny kontrakt, vil det visstnok også ha litt å si hvor lenge leieboer har bodd i leiligheten.

Skrevet

Etter 2 år kan du justere leien etter gjengs leie i området.

Skrevet

[i ]§ 4-2. Indeksregulering

Hver av partene kan kreve leien endret uten oppsigelse av leieforholdet med følgende begrensninger:

a) endringen må ikke tilsvare mer enn endringen i konsumprisindeksen i tiden etter siste leiefastsetting,

b) endringen kan tidligst settes i verk ett år etter at siste leiefastsetting ble satt i verk, og

c) den annen part må gis skriftlig varsel med minst én måneds frist før endringen kan settes i verk.

§ 4-3. Tilpassing til gjengs leie

Har leieforholdet vart i minst to år og seks måneder uten annen endring av leien enn den som kan kreves etter § 4-2, kan begge parter uten oppsigelse sette fram krav om at leien blir satt til gjengs leie på iverksettingstidspunktet ved utleie av liknende husrom på liknende avtalevilkår. Ved leiefastsetting etter første punktum skal det gjøres fradrag for den del av leieverdien som skyldes leierens forbedringer og innsats.

Tilpassing av leien etter første ledd kan tidligst settes i verk seks måneder etter at det er framsatt skriftlig krav om det, og tidligst ett år etter at tidligere endring av leien ble satt i verk.

Blir partene ikke enige om hva som er gjengs leie, kan hver av dem kreve at den blir fastsatt etter bestemmelsene i § 12-2.

Dette er altså fra husleieloven. Du finner den på www.lovdata.no

  • Liker 1
Skrevet

Ganske sikker på at du kan sette opp leien, da boligen har skiftet eier.

Hvorfor skriver du dette når du ikke har annet å vise til enn bare synsing og antagelser?

Ifølge linken som Ananas la ut så kan ikke ny huseier skru prisen opp akkurat som h*n vil.

  • Liker 2
Gjest Silvermist
Skrevet

Hvorfor skriver du dette når du ikke har annet å vise til enn bare synsing og antagelser?

Ifølge linken som Ananas la ut så kan ikke ny huseier skru prisen opp akkurat som h*n vil.

Fordi jeg trodde det :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...