Elensire Skrevet 25. oktober 2011 #2 Skrevet 25. oktober 2011 Vi giftet oss på ambassaden i Brussel nå i september. Vi hadde vielsen hos ambassaden, og feiret et lite stykke utenfor Brussel, i en mindre by. Ambassaden gav oss en helt utrolig nydelig vielsen. Den var mye mer høytidelig enn det en vanlig borgerlig vielsen ville ha vært, og alle gjestene våre fikk komme til vielsen (var flere enn det de var vant med på ambassaden). Vi fikk i tillegg med oss en kopi av teksten vigsleren leste opp. Hår og blomster ble ordnet lokalt i byen hvor vi feiret, med litt spenning til både det ene og det andre da de kun snakket fransk. Men det ble rett og slett perfekt! Vi brukte en fotograf som holdt til ikke så langt fra der vi feiret. Han snakket litt engelsk, og det holdt lenge til å få flotte bilder. Kaken ble bestilt i en sjokoladebutikk, og er rett og slett det beste vi noen sinne har spist! Den var helt fantastisk. Bordkortene lagde vi da vi kom ned et par dager før bryllupet. Vi kjøpte små esker som vi satt sammen og som vi la god belgisk sjokolade oppi. Kjolenb ble og kjøpt i Belgia. Så jeg har litt erfaring derfra, men siden vi ikke feiret i selve Brussel, så vet jeg ikke så mye om slikt. Jeg vil anbefale deg å finne et hotel dere ønsker å feire på, og spørre de til råds om blomster (ofte bestiller de til bordene i allefall og kan da sikkert hjelpe med buketten) og om engelsktalende frisører. Belgiere elsker bryllup, og de er ofte veldig hjelpsomme når de kan bidra. Vi hadde forøvrig champagneskål etter bryllupet på ambassaden, slik at vi var der i ca 30 min til sammen. Det er bare å sende en forespørsel og høre om de har mulighet til å stille med glass til det. Kommer selvfølgelig ann på antall vielser den aktuelle dagen vil jeg tro. Skulle vi ha giftet oss på nytt er vi begge helt enige i at vi hadde helt klart valgt Brussel igjen!
latterbox Skrevet 25. oktober 2011 Forfatter #3 Skrevet 25. oktober 2011 så flott å høre. Var på nett å fant siden til ambasaden og mailet de. Hva koster det å gifte seg der foresten? hvilken hotell valgte dere? Hvor mange gjester. Hva koster det med hotel osv? hvordan gjorde du det med kjole kjøpte du den lenge i forveien da? Er så usikker på hvordan man går fram på sånne her greier. Forlova oss faktisk på fredagen gjett hvor? Brussel, derfor tenkte vi at det kunne være artig å ha brullupe også der. Foresten gjestene deres betalte vel reise selv? Hvor lenge var du og din kjære i Brussel når dere giftet dere. Tok dere det som bryllups tur også? Flere tips og trix ang. bryllup tar gladlig imot?
Elensire Skrevet 25. oktober 2011 #4 Skrevet 25. oktober 2011 Gratulerer så mye med forlovelsen! Er klart det er morro å gifte seg samme stedet når en blir fridd til i utlandet. som sagt så anbefaler jeg Brussel virkelig! Kjolen ble kjøpt 2,5 måneder før i Antwerpen. De tok litt ekstra for ekspress levering, men det ble likevel billigere enn i Norge. Kjolen var dessuten av nydelige belgiske blonder, så det var noe annet enn det mange andre bruker. Det er helt gratis å gifte seg på ambassaden. Det eneste dere eventuelt må betale for er champagne til skål etter vielsen. Den må dere ta med selv. Vielsene blir kun utført på fredager. Vi valgte et firestjerners hotell i den byen hvor vi feiret. Kurvertprisen var vesentlig billigere enn her hjemme. Den lå på ca 60 euro, og det inkluderte da 4 retter, aperitiff og fingermat ved ankomst, samt fire glass vin til maten. Hotellet vårt tilbyde seg å ordne med blomstene, men siden vi alt hadde funnet en florist så ordnet vi det selv slik at vi fikk de samme fargene. Men som sagt, nå var dette i en litt mindre belgisk by. Fikset også neglene et par dager før bryllupet i Belgia. Fikk satt på gel negler til rundt 45 euro. De har holdt utrolig bra! Gjestene betalte reisen sin selv. det finnes utrolig mange billig billetter til Brussel fra de fleste store norske byene. Selv betalte vi 3400 for tur retur billetter til Brussel. En del andre i familien reiste med Ryanair via Rygge til Charleroi (mindre flyplass litt unna brussel, men med god togforbindelse til Brussel) for så og si ingenting. Vi var i Belgia i 8 dager da vi giftet oss. Vi tok det som en slags bryllupsreise, men med familie rundt hele tiden så planlegger vi en bryllupsreise til neste år. Men vi storkoste oss all den tiden vi var der, og vi vil gjerne anbefale dere å tilbringe litt tid i Brussel når dere først er der. Belgia og Brussel kommer alltid til å være noe spesielt for oss etter bryllupet vårt der Vil anbefale dere å tilby gjestene belgiske spesisaliteter under bryllupet. Vi kjøpte masse god sjokolade og hadde, fingermaten hotellet serverte var masse god belgisk mat, og hele menyen bestod av belgiske retter. Det slo veldig godt ann hos gjestene våre!
latterbox Skrevet 26. oktober 2011 Forfatter #5 Skrevet 26. oktober 2011 Takk for svar setter stor pris på å få litt hjelp på vei. Foresten hvordan tok du kontakt med ambasaden, prøvd å sende en norsk mail uten hell. Hvor mange gjester hadde dere ? hvor lenge før begynte dere å planlegge? Hvilken hotel tok der? valgte dere en av de billigste da? Var det mange som ikke kunne komme pga lagt og dyrt å reise? Hadde dere felles transport fra ambasaden og til hotell? Hva var hødepunktene under bryllup og festen? Hva var deres hovedrett? Ble det mange dyre tlf til belgia under planleggingen?
Elensire Skrevet 27. oktober 2011 #6 Skrevet 27. oktober 2011 Vi sendte mail til ambassaden, på norsk naturligvis. vi brukte mailen vi fant på denne siden http://www.norvege.be/Norsk/Pass1/Vigsel-i-Belgia/ og fikk svar i løpet av noen dager. Vi begynte å planlegge ca 4 måneder før. Så for vår del gikk det ganske fort. Noen telefoner til Belgia ble det, men mesteparten av kommunikasjonen foregikk på mail, på engelsk. Vi hadde perlehøns til hoverett, foie gras til forrett og issufle til dessert. I tillegg fikk vi servert belgiske fingerretter ved aperitiffen. Hotellet var nok ikke av de billigste da det var et 4 stjernes hotell. Men i forhold til norsk standard så var det jo likevel billig. Det er klart at noen hotell er dyrere enn andre, så jeg vil anbefale deg å bruke en søkemotor, f.eks booking.com, søk opp hotell, se på siden deres og send de en mail med forespørsel om priser til bryllup. Da får du ofte menyforslag og en oversikt over priser for mat, etc. Det kan være lurt å se litt på rom prisene og hvis dere inviterer mange ned. Greit å ikke velge et spinn dyrt hotell som folk flest ikke har råd til. Vi leide buss til alle sammen fra hotellet og til ambassaden, og tilbake. Vi hadde selv en egen bil med sjåfør. Første høydepunktet var oppmøte på ambassaden. De to som tok i mot oss var kjempe hyggelige og sørget for å vielsen ble noe helt spesielt. Kysset etter at vi sa ja var og noe helt spesielt. Deretter da vi satt oss inn i bilen foreldrene mine hadde ordnet til oss og fant champagne og glass der til oss. Selve festen og middagen var og helt utrolig. Og da de kom inn med kaken! vi hadde ikke fått sett den før den ble bært inn, så vi var ganske spent på den. Hele dagen var rett og slett fantastisk! og jeg er ikke i tvil om at vi hadde giftet oss i belgia igjen!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå