Gjest andeledes Skrevet 13. oktober 2011 #1 Skrevet 13. oktober 2011 Vi har et barn på fem år, han er utredet og har diagnose som går på språkforstyrrelse, uttalemessig. Men han sliter også med felles fokus. Han er flink i en til en situasjoner men så fort det er flere barn tilstede klarer han ikke høre etter. Språkforståelsen er testet og er god. Han kan fint konsentrere seg når han er i små grupper men nå har han startet på barneidrett og han bare løper rundt, og må hentes inn til aktiviteten hele tiden. Han er eneste som er så vimsete. Hva kan det være? Han er ikke hyper, men tenker aad?
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #2 Skrevet 13. oktober 2011 Når barn er så små er det vanskeligere å si. Det kan være umodenhet, det kan være at han rett og slett ikke er så interessert i den aktuelle aktivitete, han er kanskje bare vimsete av natur uten at det er så "ille" at det vil være et problem for han i lengden.
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #3 Skrevet 13. oktober 2011 Det kan være add, men det trenger ikke å være det. Kan fortelle om hvordan mitt barn var i den alderen. Han rotet stadig bort ting og hadde ikke snøring på hvor og hvordan. Han fungerte overhode ikke i større grupper og ei heller lagidrett. Idrett som gikk på ham alene var helt greit som f.eks. skøyter og ski selv om det var i regi av allidrett. Fotball og håndball fungerte ikke. Han ble stående på sidelinja. Det skjedde for mye, han fikk ikke oversikt og klarte ikke å få med seg reglene. Han følte seg utrygg i større samlinger og nye omgivelser. Han fikk diagnosen add mange år senere. 1
Gjest Gjest Skrevet 13. oktober 2011 #4 Skrevet 13. oktober 2011 kansje du bør sjekke ut hørselen til barnet ditt. mitt barn har hatt store sosiale og forståelse problem som følje av dette.spesielt ille har det vert i lag spel der det ikke er mulig å se hvem som snakker. mitt barn ble utredet på øre nese hals og fikk sendt papirer videre tilpppt(dette må du be om) hjelpen kom og barnet mitt har det mye bedre.
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #5 Skrevet 13. oktober 2011 Hørsel er utredet, synet også. Han har litt nedsatt hørsel på ene øret og står i kø for dren, pga trykk i øret.
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #6 Skrevet 13. oktober 2011 Jeg har selv ADD og skjønner heller ikke bæret av ballspill. Er voksen nå, men fikk klager hele barne- og ungdomsskolen fordi jeg ikke fulgte med. Aner ikke hvordan man merker dette på små barn, det kan nok være litt for tidlig å si.
Gjest Gjest Skrevet 13. oktober 2011 #7 Skrevet 13. oktober 2011 ja mitt barn også har nedsatt hørsel og mellom øre problem.snakk med en høre ekspert hos ppt.det gjorde jeg og det hun fortalte om problemet var akkuratt dei problema vi hadde. tror nok det er her det ligger ja.mitt barn fikk hjelp og anbefaler deg å prøve.
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #8 Skrevet 13. oktober 2011 Hvem utredet barnet ang språkforståelse? Jeg har en gutt med høytfungerende autisme (omtrent som asperger. Vi har alltid syns at han har vært krevende, men det var først da han ble fem år at vi innså at han var annerledes enn andre barn. Vi så at han ikke hang helt med på det andre pratet om, han savnet referansepunkter de brukte i samtale. Men ifølge tester var språkforståelsen hans veldig god. Likevel klarte han ikke helt å koble ting i samtale. Videre var han ganske aktiv. Gå ved siden av oss ute var/ er uaktuelt. Det er gå i grøfta, samle ting, klatre der det klatres kan etc. Og på aktiviteter er han den eneste som kikker opp i taket, snurrer rundt, studerer hendene sine etc, mens lederen for aktiviteten viser hva de skal gjøre. Jeg har nesten aldri sett noe annet barn være så ukonsentrert som gutten min. Jeg har nesten aldri sett noe annet barn være uoppmerksomt ved sånne aktiviteter i det hele tatt. Alle følger med, ser hva de skal gjøre etc. Ellers er han generelt veldig vimsete, sårbar, usikker.. Men hvordan er barnet ditt sosialt? Min gutt er tilsynelatende veldig sosial, men han liker best forutsigbare barn og helst bare en lekevenn av gangen. Men jeg lurer på hvilke tester som egentlig ble tatt da de konkluderte med språkforstyrrelse og hvorfor ikke mer ble utredet?
AnonymBruker Skrevet 13. oktober 2011 #9 Skrevet 13. oktober 2011 Han ble utredet av barnepsykolog hos Hab.tjenesten med Ados Og skåret slik at det ble konkludert med at det ikke var autisme. Han var for sosial og har ingen ting han er opphengt i, ingen tics eller tvangstankeaktige ting, overganger går også relativt greit (ikke like bra osm andre femåringer men det går så lenge han vet hva som skal skje, tror vi legger litt for mye tilrette for at problemene kommer frem...). Jeg tror forøvrig det mulig er en feil at han ikke har fått den autisme-diagnosen da. Men han er sosial, han leker greit i grupper med en eller to til, kan være tre til og om det er noe som engasjerer men ikke krever for mye. Det er liksom konsentrasjonen som er problemet. Språket er ligger han ca halvannet år etter gjevnaldrende og det går fort fremover med spesialpedagogisk trening. Hab.tjenesten ville vi skulle utrede på nytt om et par år om problemene eskalerte. Men jeg tenker at det kan være greit å finne ut hvordan vi skal få han til å konsentrere seg, er jo skolestart om under et år.
Kosemose Skrevet 13. oktober 2011 #10 Skrevet 13. oktober 2011 Han ble utredet av barnepsykolog hos Hab.tjenesten med Ados Og skåret slik at det ble konkludert med at det ikke var autisme. Han var for sosial og har ingen ting han er opphengt i, ingen tics eller tvangstankeaktige ting, overganger går også relativt greit (ikke like bra osm andre femåringer men det går så lenge han vet hva som skal skje, tror vi legger litt for mye tilrette for at problemene kommer frem...). Jeg tror forøvrig det mulig er en feil at han ikke har fått den autisme-diagnosen da. Men han er sosial, han leker greit i grupper med en eller to til, kan være tre til og om det er noe som engasjerer men ikke krever for mye. Det er liksom konsentrasjonen som er problemet. Språket er ligger han ca halvannet år etter gjevnaldrende og det går fort fremover med spesialpedagogisk trening. Hab.tjenesten ville vi skulle utrede på nytt om et par år om problemene eskalerte. Men jeg tenker at det kan være greit å finne ut hvordan vi skal få han til å konsentrere seg, er jo skolestart om under et år. Noen av vanskene kan skyldes det ensidige hørselstapet, jeg tror jeg ville ventet og sett hvordan ting blir etter at han får dren. Så må du også huske på at unger er enormt forskjellige i denne alderen, og mennesker er forskjellige generelt. Normalområdet er stort. Samtidig er det viktig at dere følger med og at dere gjør som de sa på hab, og rehenviser hvis problemene vedvarer eller øker. Så skal du også huske på at vanskene og tiltakene er de samme uansett om han har fått en merkelapp. Mye kan skje før han starter på skolen og mye kan skje i løpet av første klasse, og hvis problemene vedvarer har han kanskje rett på et vedtak om hjelp, og han har uansett rett på tilpasninger. Hvis konsentrasjonsproblemene er så store at de hindrer læring og utvikling er det en rekke tiltak skolen kan sette i verk, uansett om han ikke har fått en diagnose (enda).
AnonymBruker Skrevet 14. oktober 2011 #11 Skrevet 14. oktober 2011 Hvis konsentrasjonsproblemene er så store at de hindrer læring og utvikling er det en rekke tiltak skolen kan sette i verk, uansett om han ikke har fått en diagnose (enda). Konsentrasjonsproblemene trenger ikke å vise seg før langt opp i skolealderen. Min klarte seg veldig bra på skolen fordi han var intelligent og god i språk/lesing. Konsentrasjonsproblemene ble ikke synlig før på ungdomsskolen. Selv da så var det tidvis veldig gode karakterer. Han lærte ved å høre i timene og ikke å gjøre lekser.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå