MockingJay Skrevet 30. september 2011 #1 Skrevet 30. september 2011 Her er en liten liste av hva jeg gjør om dagen: Jeg går siste året på vidregående på noe som kalles påbygning. Det er et alternativ til personer som har gått yrkesfag før, men vil ha studie kompetansen. Da presser de nesten 3 år inn i 1 år. I tilleg til det er jeg i russestyret på skolen, og vi arrangerer treff, og andre ting for russen. Jeg jobber også mye dugnad så vi har penger til egen russebil. Jeg holder også på med et filmproskjekt som er ganske viktig for meg. I tilleg til dette, har jeg også en jobb. Hvor ALLE dagene mine er 8 timers dager. Fast jobber jeg en dag i uka og annen hver helg. (Lørdag og søndag). Men jeg blir bestandig satt opp på flere dager, fordi noen er syk, et barn er sykt, osv. Og fordi jeg bor 20 min unna sentrum når jeg ikke å dra hjem i de små pausene mine for å spise eller lignede. Jeg sitter og spiser hurtigmat i bilen. Derfor er jeg som regel ikke hjemme i min egen seng før i 12(!) tiden hver dag. På tirsdagen rømte jeg byen, og kjørte til nabo byen. Her gikk jeg til legen og fikk meg sykemelding. . Hun ba meg om å slutte med noe,eller så gikk det galt. Men hva i all verden skal det være? Føler selv at det kan være jobben som sliter meg mest ut.. Var forresten når jeg rømte til nabo byen at jeg fikk sett på tv for første gang siden jeg startet på skolen.
Gjesten Skrevet 30. september 2011 #2 Skrevet 30. september 2011 Okei, på tide å bli voksen. Hvis du fremdeles bor hos foreldrene dine, har du kanskje ikke bruk for jobben? I så fall kan du godt si opp den. Men jeg synes det høres ut som du tar på deg formye fritidsaktiviteter. Det er ditt eget valg å sitte i russestyret, ha russebil og drive med et filmprosjekt. Du må nesten bare vurdere hva som er viktig for deg. Alle tingene du nevner, bortsett fra skolen, er ting du faktisk kan droppe. Blir du utslitt av programmet ditt, må du bare finne ting å kutte. Å slutte i jobben kan være en løsning, men det er jo det eneste på listen som du faktisk tjener penger på. 4
cellar Skrevet 30. september 2011 #3 Skrevet 30. september 2011 1 dag og annenhver helg er ikke mye jobb, og ekstravakter velger du jo selv om du vil ta eller ikke. Da må du si i fra til sjefen at du ikke kan jobbe noe utover dine faste vakter. Filmprosjektet kan du kanskje legge på is en stund? Det å sitte i russestyret er personlig det JEG ville ha kuttet ut først, men det er jo en vurderingssak for deg.
Mamma1 Skrevet 30. september 2011 #4 Skrevet 30. september 2011 Nå er ikke påbygging 3 år på ett år, du har da gått to år på yrkesfag før du kom så langt, så det er å ta grovt i.
AnonymBruker Skrevet 30. september 2011 #5 Skrevet 30. september 2011 For det første, du presser ikke inn tre år på ett år, du tar fag fra alle tre årene inn på et år for å få en minimumskompetanse som gjør deg i stand til å ta høyere utdanning. Personlig hadde jeg beholdt jobben, konsentrert meg om den og skolen, og kuttet ut resten. Jobb trenger du kanskje etter dette året er omme, og det er ikke lett å få. Det gir også erfaring og referanser som er gode å ta med seg, samt penger i kassen. 8 timer er heller ikke lenge et par dager i uka. De færreste drar også hjem for å spise i lunsjen uansett yrke, det er fult mulig å ha med seg matpakke bestående av sunn mat fremfor fast food. Bli voksen. 1
MockingJay Skrevet 30. september 2011 Forfatter #6 Skrevet 30. september 2011 Det der "Bli voksen" sitatet dere ser ut til å være glad i kan dere bare legge fra dere. Er ikke dette et forum man skal kunne skrive det man mener uten å bli rakket ned på? Kanskje dere skal snu det på dere selv i dette tilfellet. Jeg ba om råd å hjelp, ikke kjeft for at jeg hadde tatt på meg for mye, for DET vet jeg. Samtidig vil jeg takke de som har tatt seg tid til det:) Jeg kan være enig i at det kanskje ikke er fullt ut 3 år i et, men det er veldig nært. For et eksempel kan jeg jo si at vi tar 3 kapittel i hvert fag hver uke for å komme igjennom hele pensum. Å det har ikke noe å si ute i verden hvordan du har fått din generelle studiekompitanse, den har du uansett om du har gått vanlig allmen eller påbygg. Forskjellen er bare at jeg ikke kommer ut med like mye valgfag. OG 8 timer er mye jobb når du allerede har vært 8 timer på skolen. Snakk om 16 timer arbeidsdager her. Det er ikke snakk om i lunsjen verken på jobb eller skole at jeg spiser fast food. Og fast food var heller ikke greia her. Greia er at jeg når ikke sette meg ned mellom jobb å skole. OG det er ikke jeg som sir ja til mine ekstra vakter. Jeg VET også at det er galt fra min sjefs side, men det er ikke noe jeg tar opp her, det er noe jeg skal gå å si til han. Ikke vri og vend på detaljene, les helheten:)
afeio Skrevet 30. september 2011 #7 Skrevet 30. september 2011 Jeg forstår at du synes dette er et vanskelig valg. Har det selv ganske likt nå med at jeg har full jobb og full skole i tillegg til ønske om å være sosial og drive med interessene mine. Jeg vil nok råde deg til å i hvert fall sette filmprosjektet på is til du har fullført skolen. Å sitte i russestyret er jo ganske positivt å ha med seg videre på cv'en så det kan jo komme deg til nytte senere enn akkurat nå. Er det noen mulighet for å snakke med sjefen om å endre dagen du arbeider 8 timer slik at du slipper å jobbe så fort etter skole?
AnonymBruker Skrevet 30. september 2011 #8 Skrevet 30. september 2011 tok påbygg selv, og jobbet ingenting. Du klarer deg fint på vgs hvis du bor hjemme og ikke jobber altså. ta deg heller en jobb i sommerferien og tjen penger der! I russestyret, hvis du gjør avtale med en av de russegreiene... det er russedress også er det russeservice? Jeg TROR det var russeservice som har en avtale om at hvis dere velger de til etelleranna (de kan være deres sponsorer eller etelleranna) så får hele russestyret 10 000 kr av de til å handle på russeservice for. Hos oss var det de 10 'høyest på listen' som fikk 1000 kr hver da. (presidenten, økonomiansvarlig, innkjøpsansvarlig osv) gjør også en avtale med russeservice å være deres kontaktansvarlig på skolen (informere skolen om ting og tang russeservice kommer med, deler ut de bladene og sånn) så får du den startpakken gratis og vips, har du tjent noen pengs av å være i russestyret! og mer trenger man egentlig ikke med mindre du vil kjøpe alle de dyreste greiene! så jobben din trenger du ikke.
AnonymBruker Skrevet 30. september 2011 #9 Skrevet 30. september 2011 Å sitte i russestyret er jo ganske positivt å ha med seg videre på cv'en så det kan jo komme deg til nytte senere enn akkurat nå. Hehe, det der er en sannhet med modifikasjoner. Det er mye bedre å ha arbeidserfaring og gode referanser derfra å vise til enn å ha sittet i et russestyre. Russestyre blir i store deler av arbeidslivet oppfattet som useriøst, tatt i betraktning at mange der ikke klarer å fullføre skolegangen sin og må ta opp igjen fag året etter at de er russ for å stå, evt kommer ut med store beløp i gjeld etter en overdådig feiring. Sier du i fremtiden at du sluttet i russestyret for å konsentrere deg om jobb teller det positivt, sier du derimot at du sluttet i jobb for å drive med russestyret, ja da virker du useriøs og lite attraktiv for arbeidsgiver. Jeg ansetter, jeg er leder og kan med hånden på hjertet si at arbeidserfaring er bedre enn russestyret. Frivillig arbeid teller positivt, men det kan du opparbeide deg andre steder. F.eks gjennom studentorganisasjoner, studentråd, frivillige organisasjoner osv, som blir sett på som seriøse. Grunnen til at folk ber deg vokse opp er fordi det er åpenbart for de som har erfaring fra arbeidslivet at jobb bør gå forran russeaktiviteter.
afeio Skrevet 30. september 2011 #10 Skrevet 30. september 2011 Til AB9: Vil bare poengtere at jeg ikke mente hun burde slutte i jobben for å være med i russestyret. Hvis hun må velge mellom de to, så burde hun jo absolutt beholde jobben. Er også uenig i din mening om at mange i russestyret ikke fullfører vgs, og definitivt ikke enig i at ganske mange ender opp med lån etter endt russetid pga for mye festing, men hva vet vel jeg som nylig har vært russ selv. Når jeg selv har vært på jobbintervjuer så har de brydd seg pent lite om jobbene mine og betydelig mer om hva jeg har gjort frivillig opp gjennom årene. Har fått tilbakemeldinger om at jeg burde ha vært med i styre på skolen eller lignende. Uansett om det er russestyre, røde kors eller hva det er, så viser deltakelse at man kan ta ansvar.
Casall Skrevet 1. oktober 2011 #11 Skrevet 1. oktober 2011 1 dag og annenhver helg er ikke mye jobb, og ekstravakter velger du jo selv om du vil ta eller ikke. Da må du si i fra til sjefen at du ikke kan jobbe noe utover dine faste vakter. Filmprosjektet kan du kanskje legge på is en stund? Det å sitte i russestyret er personlig det JEG ville ha kuttet ut først, men det er jo en vurderingssak for deg. Enig, 1 dag i uka og annenhver helg er ikke mye. Du kan jo som sagt si nei til ekstravakter. Nå er ikke påbygging 3 år på ett år, du har da gått to år på yrkesfag før du kom så langt, så det er å ta grovt i. Litt og ta i er det, men på yrkesfag har man mye mindre almennfag enn de to første årene på almenn, så det er ganske heftig pensum på påbygg.
AnonymBruker Skrevet 2. oktober 2011 #12 Skrevet 2. oktober 2011 Du vet jo selv at du må droppe noe, og da er det bare du som kan si hva det skal være. Du tjener jo penger og får verdifull erfaring fra jobben, men fritidsaktivitetene dine gir deg sikkert andre erfaringer og sosial omgang, ikke sant? Det er bare du som kan bestemme hva som er viktigst for deg og som gir deg mest, sett i sammenheng. Sett opp en liste over plusser og minuser, så ser du nok ganske raskt hva som bør forsvinne.
MockingJay Skrevet 3. oktober 2011 Forfatter #13 Skrevet 3. oktober 2011 Det blir nok jobben som må gå, men det er ikke fordi at jeg ikke vil jobbe. Jeg sa nei til ekstra vakter idag, og fikk hundkjeft. Og han driver å "glemmer" dager jeg har søkt fri på, så jeg må møte opp uansett. Den forrige gangen hadde jeg mint han på den ene dagen i 1 mnd. Men når dagen ( igår faktisk) kom, så hadde han helt glemt det og jeg måtte komme på jobb. Jeg viste han enda en melding der det sto at jeg hadde fri fra han. Fikk bare bedskjed: SMS er ikke gylding kommenikasjons middel. Tror rett å slett løsningen på hele suppa er å slutte i denne jobben, og få meg en ny jobb der reglene blir fulgt og jeg faktisk bare har 8 timer i uka og annenhver helg. Så får vi se.. Men når det gjelder russestyret så kommer jeg til å be om de mindre viktige oppgavene, som ikke trenger så mye oppmerksomhet. Men filmtingen kan jeg nesten ikke slutte i, er en konkurranse skjønner dere, hvor vinneren får 300 000kr(!) til å realisere filmen:p Vi var 10 først fra hele nord-norge, men nå er vi bare 3 igjen:) Er bare lavbudskjett film da, men den blir å vises på utvalgte kinoer.
AnonymBruker Skrevet 3. oktober 2011 #14 Skrevet 3. oktober 2011 Du har det ganske travelt der, du. Sånn sett, må du prioritere noe foran noe annet. Det virker som sjefen din ikke respekterer deg. Da slutter du der og hvis du vil ha jobb, finner du noe annet. Mindre oppgaver med russestyret og voila - der har du litt tid til degselv.
AnonymBruker Skrevet 3. oktober 2011 #15 Skrevet 3. oktober 2011 Litt og ta i er det, men på yrkesfag har man mye mindre almennfag enn de to første årene på almenn, så det er ganske heftig pensum på påbygg. Ppåbygging er kun de grunnleggende studiekompetansefagene. De har ikke alt man har på allmenn.
Knirke Skrevet 3. oktober 2011 #16 Skrevet 3. oktober 2011 Menne... Hvis du bor hjemme, trenger du egentlig pengene fra den jobben? Og har du gode referanser fra den jobben, så bør det jo være mulig å få seg en lignende jobb senere? En ting som er sikkert er at det kommer til å bli verre jo nærmere russetida du kommer, og da begynner eksamenene å ryke og du må ta hele sulamitten på nytt
AnonymBruker Skrevet 3. oktober 2011 #17 Skrevet 3. oktober 2011 Du må rett og slett prioritere. Hva er viktigst for deg? Jobb og russestyre kan du gi avkall på. Russebil er ikke nødvendig. Du lærer en hard vei, men sånn er voksenlivet. Vi kan ikke alltid gjøre alt vi vil.
venus_ Skrevet 3. oktober 2011 #18 Skrevet 3. oktober 2011 Hvis det er nødvendig for deg med en inntekt, slutt i den jobben du har og finn en annen. Problemet her er vel egentlig sjefen din og ikke at du har tatt på deg for mye.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå