Snuppa Skrevet 22. september 2011 #1 Skrevet 22. september 2011 Jeg er på rekkehusjakt og har vært på flere visninger og vært med i budrunder på rekkehus som er bygget samtidig og ligger på samme felt. Nå har jeg kommet over et som ikke er lagt ut for salg enda og skal på privat visning. Ser det greit ut, så ønsker jeg å legge inn et bud snarest mulig. Jeg skal ha med meg håndverker som har god kunnskap om våtrom (og som har fuktmåler), men det foreligger ikke noe takst enda. Prisene på rekkehusene ligger jevnt over på det samme (alle er like gamle, har lik planløsning, like store osv). Hva er risikoen for å kjøpe uten at det foreligger takst? Veldig glad for innspill!
Humbug? Skrevet 22. september 2011 #2 Skrevet 22. september 2011 Så lenge du har med deg en bygningskyndig som kan måle fukt bør det gå veldig greit;) Prøv å kom til overalt i bygningen, loft og kjeller, og sjekk for fukt. Sjekk også godt rundt vinduer og på loft. Hva inneholder en takst? BTA/BRA - disse har du Beskrivelse av byggkvalitetene - de er de samme for alle husene, regner jeg med. Beskrivelse av overflater/dører/gulv. Disse ser du selv. Er de slitte og må pusses opp, eller er det nye, gode kvaliteter? Våtrom er takstmenn generelt forsiktige med å uttale seg om - de ønsker ikke erstatningskrav hvis de har sagt at noe er ok, og så viser det seg at det ikke er det. Her har du våtromsekspert med - flott. Du bør stille spørsmål om drenering - er den ok, eller er det problemer med vann rundt huset/potensielt inn? Har det blitt gjort noe arbeid på taket? I så fall når, og er det utført av fagmenn? Få gjerne med navn. Har bad blitt pusset opp av fagmenn? Få gjerne med navn på de som gjorde det. Hvis alt ser ok ut ville jeg ikke vært bekymret.
Grønt blad Skrevet 22. september 2011 #3 Skrevet 22. september 2011 Jeg ville ikke kjøpt en bolig uten tilstandsrapport. Det er veldig viktig å få det dokumenter og nedskrevet svart på hvitt, i tilfelle noe skulle dukke opp i ettertid.
cizza Skrevet 23. september 2011 #4 Skrevet 23. september 2011 Jeg ville ikke kjøpt en bolig uten tilstandsrapport. Det er veldig viktig å få det dokumenter og nedskrevet svart på hvitt, i tilfelle noe skulle dukke opp i ettertid. Enig med deg. Hadde ikke kjøpt et hus/leilighet uten å vite hvordan å vite tilstanden først..
Snuppa Skrevet 23. september 2011 Forfatter #5 Skrevet 23. september 2011 Enig med deg. Hadde ikke kjøpt et hus/leilighet uten å vite hvordan å vite tilstanden først.. Men så er det sånn at mange som selger får takst, ikke tilstandsrapport. Jeg har lest mange takster etter hvert, og kan ikke se at de avdekker så mye utover hva jeg selv kan observere. De tar en kikk i sikringsskapet og kostanterer at det enten er automatsikringer eller skrusikringer. De ser etter punkterte vinduer og måler fukt. Ellers er det stort sett beskrivelser av materialer og hvordan bygget er konstruert (noe jeg allerede vet).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå