Gjest dunebuggy Skrevet 16. september 2011 #1 Skrevet 16. september 2011 Jeg lurer bare på om det blir sett på som normalt å sitte å lese hjemme på pensum uten å på en måte benytte muligheten til å sitte på lesesal, da det er mer sosialt på universitetet, men også kjipere å måtte kjøpe kantinemat, samt så kan det være lettere å miste konsentrasjonen.
AnonymBruker Skrevet 16. september 2011 #2 Skrevet 16. september 2011 Tror det er ganske normalt å sitte hjemme å lese. Du kan jo ha med mat, så en må ikke kjøpe kantinemat. Og det er fullt mulig å miste konsentrasjonen hjemme også. Det er ofte mer spennende å vaske hybelen/leiligheten, enn å lese Men om dere har gamle eksamensoppgaver dere kan løse, så kan det være greit å sammenligne svar med medstudenter.
AnonymBruker Skrevet 16. september 2011 #3 Skrevet 16. september 2011 Ja, det blir det. De fleste som leser på skolen gjør det fordi de ikke klarer å konsentrere seg hjemme (jeg klarer ikke det i f.eks. kollektiv eller på en rotete hybel eller hvis det er en tv tilgjengelig!) og pga. det sosiale med kaffepauser, men hvis du får lest mye hjemme så er det helt ok, i hvert fall i eksamenstiden. Regner med du går på skolen iblant på forelesninger. Hadde jeg hatt et luftig og lyst hjemmekontor med god stol og ikke noe bråk eller ting rundt meg hadde jeg lett sittet hjemme og lest.
AnonymBruker Skrevet 16. september 2011 #4 Skrevet 16. september 2011 Jeg har alltid lest hjemme. Blir stort sett mindre stressa av det, og ingen har sett rart på meg for det. Men det krever naturligvis at man kommer seg opp og ikke lar seg distrahere av alt annet man kan gjøre hjemme. For meg har det funka kjempebra! Men noe av grunnen til at jeg har lest hjemme (i hvert fall da jeg tok masteren) var at ingen andre i mitt kull leste på universitetet. Da var det ikke så stas å sitte der alene;)
AnonymBruker Skrevet 16. september 2011 #5 Skrevet 16. september 2011 De fleste jeg kjente og inkl meg selv i vår tid som studenter satt vi for det meste hjemme og leste. Jeg klarte som regel å holde fokus, stod opp tidlig, hadde 7 timers "Lese-dager". Sparte penger på kantine og tog, hadde min egen dass, min egen espresso og vann :D Og joggebukse! Ihvertfall på mitt universitet var det ganske vanlig å lese hjemme.
MissStiles Skrevet 16. september 2011 #6 Skrevet 16. september 2011 Jeg satt alltid hjemme og leste til eksamen. Alene. Synes det fungerte best for meg. Da bestemmer du dagen selv og hvordan du skal lese. Enkelt og greit. Man sparer tid på å reise frem og tilbake til skolen og man kan bare lage mat hjemme.
la marionnette Skrevet 16. september 2011 #7 Skrevet 16. september 2011 For meg var også tiden en medvirkende årsak til at jeg satt hjemme. Sparte tid på å slippe å sminke meg/ta på meg noe annet enn joggebukse og genser, og ikke minst på å slippe halvannen time daglig kollektivreise. (ti minutters gange til busstoppen, regne litt margin på venting på bussen, og deretter minst tjue minutter med buss.)Jeg bodde i sentrum, det var skolen som var langt unna. Trivdes godt med å lese på egenhånd i rolige omgivelser! Men du må være strukturert, ellers kan mye annet friste hjemmefra. Selv var jeg så interessert i fagene (særlig på masternivå) at det fristet mer å gjøre skolearbeid enn å se på tv - og ikke minst gjøre husarbeid! Naturligvis hadde jeg kollokvier/kaffemøter/lunsjer med medstudenter, det anså jeg for viktig! Men det ble gjerne gjort i forlengelsen av forelesning/veiledning.
Gjest Badabing Skrevet 16. september 2011 #8 Skrevet 16. september 2011 Jeg synes det er fint å lese på flere måter. Når jeg var alene hjemme, leste jeg til eksamen hjemme. Når jeg ikke var alene, dro jeg ned på stille lesesal på biblioteket. Jeg har aldri fått mye ut av kollokvie, så det har jeg droppet. Har i stedet lest med 1-2 andre personer. Det har hjulpet meg å reflektere rundt fagstoffet, og man får drøftet stoffet på en helt annen måte enn hva man klarer selv, og man får nye innfallsvinkler. I en periode leste jeg hjemme og sammen med en venninne annenhver dag. Da leste jeg for meg selv, og så satte jeg haker ved det stoffet jeg kunne tenke meg å diskutere neste dag, eller stoff jeg ikke forstod. Veldig nyttig!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå