AnonymBruker Skrevet 10. september 2011 #1 Skrevet 10. september 2011 Jeg skal prøve å gjøre en lang historie kort. Jeg er utdannet lærer, men har ikke jobbet som lærer på to år. Jeg har vært sykemeldt og arbeidsledig. Nå prøver jeg å finne meg en annen jobb, for jeg er ikke sterk nok (verken fysisk eller mentalt) til å være lærer på heltid. Jeg ble kraftig utbrent og får frysninger nedover ryggen bare jeg går forbi en skole pga vonde minner om min egen mislykkethet. Men en jobb som jeg kan takle lar vente på seg, og i mellomtiden lever jeg trangt på dagpenger. Jeg har et desperat behov for mer penger pga uforutsette utgifter, så nå vurderer jeg å prøve meg som lærervikar en kortere periode mens jeg prøver å få en annen jobb. Saken er at jeg med mine begrensninger lurer på hva jeg skal gjøre at følgende to valg: A) Melde meg som vikar på en skole i nærheten, fortelle at jeg er lærer og så bare ta det derfra som alle andre vikarer. B) Legge alle kortene på bordet for rektor/inspektør og fortelle at jeg har vært utbrent og at jeg er usikker på hvordan jeg vil fungere som vikarlærer. Kanskje be om at jeg i en prøveperiode kun blir tilkalt til "enkle" klasser uten store adferdsutfordringer osv. Om jeg velger A er jeg litt redd for at jeg fort skal havne opp i samme type problemer som sist og miste motet før jeg har fått begynt skikkelig. Om jeg velger B er jeg litt redd for at skoleledelsen skal se på meg som et ubrukelig nervevrak som ikke har noe på en skole å gjøre. Saken er at jeg tror at jeg vil fungere godt som lærer i normaltfungerende klasser. Litt vanlig uro takler jeg fint. Det jeg ikke er flink til er å håndtere de store utfordringene med klasser der man har mange krevende elever med ulike adferdsproblemer. Og siden det bare er snakk om en kortere periode (til jeg får en annen jobb) så vil jeg jo ikke få en veldig stor innflytelse på disse barna.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2011 #2 Skrevet 11. september 2011 Ingen som har noen tanker om dette? Jeg tenkte å ta kontakt med skolen som er nærmest til her jeg bor på tirsdag og vingler veldig fram og tilbake i forhold til om jeg skal bruke framgangsmåte A eller B. TS
AnonymBruker Skrevet 11. september 2011 #3 Skrevet 11. september 2011 Den letteste måten å få jobb på, er uten tvil A. Hva vet du om skolen? Er den kjent som en god skole, eller er det en skole med endel "problemelever"? Jeg ville i første rekke ha prøvd å få jobb i enklere skoler. Hvilken klassetrinn har du jobbet med før? Hvilke var de verste? Hva var det beste? Tenk litt på hvilke trinn du tror du vil takle best før du søker. Hvilke andre muligheter for å få jobb jar du prøvd? Kanskje takler du bedre å jobbe i barnehage? Har du prøvd å få jobb gjennom vikarbyrå? Lykke til.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå