Gå til innhold

fra skrive seg barn


Anbefalte innlegg

Skrevet

lurer på om en far eller mor for den sak skyld kan fra skrive seg sitt barn.

dvs at han ikke betaler bidrag eller har mulighet til å kontakte barnet og barnet ikke har arve rett til den far eller familien hans.

går dette ann og hvordan gå frem evt?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nei. Man kan fraskrive seg foreldreansvaret, men ikke barnebidrag eller arveretten.

Skrevet

Men hvis barnet adopteres, blir den biologiske morens/farens plikt til barnebidrag og arverett borte.

Skrevet (endret)

Har man vært med på "moroa" så er det nok ikke så lett å bli kvitt ansvaret nei.

Det er som sagt over her, man kan gi fra seg foreldreansvaret, som i praksis bare betyr at den andre forelderen har full råderett i spørsmål som bytte av skole, informasjon fra skole, lege osv.

Den andre forelderen må fortsatt betale bidrag, og barnet har fortsatt arverett.

Eneste alternativet er adopsjon, som sagt over her, men da må begge være enige.

Endret av Jannu
Skrevet

Da måtte man satt "far ukjent" til å begynne med (ikke lov om man vet hvem far er, men vanskelig å etterprøve om man lyver). Er far først oppgitt i papirer kan han ikke fraskrive seg dette igjen (om det da ikke skulle vise seg ved DNA-test at han ikke er far). Adopsjon er eneste "smutthull".

Av ren nyskjerrighet, noen som vet om "hvam som helst" kan adoptere på papiret, f.eks at morfar eller onkel adopterer barnet der far ikke ønsker kontakt og vil fraskrive seg barnet?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...