Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Har nettopp sett på skattekalkulatoren at man skal velge gift eller ugift. Og er man gift, skal man legge inn ektefelles tall også.

Jeg må innrømme at jeg ikke har tenkt over skatt ifb. ekteskap - og lurer på om dette betyr at økonomien blir regnet helt "felles" når man er gift. Altså hvis han har skattet for lite, så fordeles det på begge? Eller har dette noe med skatteklasser å gjøre (vet ikke hva det er heller.) Takker for svar!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

I stor grad betyr det lite eller ingenting.

Men om den ene har høy gjeld, og den andre penger på konto, så kan gjeld "overføres" slik at den som har penger på konto får den gjelda "den gjeldstyngede" ikke trenger.

Altså kanskje slipper å betale formueskatt.

Ellers er det jo noe med forsørgerplikt, og mulighet for annen skatteklasse, om den ene tjener veldig dårlig.

Vi får hvertfall igjen hver for oss, og gjerne helt forskjellige beløp.

  • Liker 1
Skrevet

Du blir ikke ansvarlig for hans evt. restskatt.

Når man er gift kan man dele gjeld og formue mellom seg som man vil uten spesielle vedlegg. Man kommer i klasse 2 om en har forsørgeransvar. Og man får informasjon om ektefelles ligning.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...