**tiilii** Skrevet 22. august 2011 #1 Skrevet 22. august 2011 Min 5 mndr gamle Tibetansk spaniel, blir så glad når han ser meg at han tisser. Jeg kan være borte i 10 min (andre i huset er hjemme), og når jeg da kommer, skvetter han. Hver gang. Hvordan skal jeg forholde meg til dette? Skal jeg irettesette han, ska jeg la det skure, er det fordi han er hvalp- at det vil gå over? Trenger litt tips. Selv synes jeg nå egentlig bare det er forferdelig søtt jeg da men han skal vel ikke lære seg til å holde på sånn...
Burn Skrevet 22. august 2011 #2 Skrevet 22. august 2011 Det er helt vanlig at valper tisser litt når de blir oppspilte over å se noen. Det burde gå over av seg selv, og jeg tror ikke det er noe å straffe hunden for, ettersom det er en fysisk reaksjon han ikke helt klarer å styre enda. Dersom problemet vedvarer ville jeg kontaktet veterinær.
Gjest uAnonymBruker Skrevet 22. august 2011 #3 Skrevet 22. august 2011 Ikke hils på ham når du kommer inn døra, det kan være fordi han blir så overhappy at han ikke har kontroll. Vent til han roer seg og så kan du hilse og si hei. 1
Gjest Survival Skrevet 22. august 2011 #4 Skrevet 22. august 2011 Jeg er ganske sikker på at det han vokser det av seg Hvis det er noe han gjør fordi han er oppspilt er det typisk valpeoppførsel og vil avta med tiden. Er det dog markering eller en annen slags atferd vil det utspille seg på flere områder, ikke bare når han ser deg. Da krever det mer trening.
katt1 Skrevet 22. august 2011 #5 Skrevet 22. august 2011 Slutt og hilse på han,over se han litt. Det vil bli bedre
afeio Skrevet 22. august 2011 #6 Skrevet 22. august 2011 Ikke for å kuppe tråden helt, men jeg har samme problem med min 8,5 mnd gamle tispe. Burde hun ha vokst det av seg til nå? Det plager ikke meg noe særlig å tørke opp etter henne, men blir temmelig lei av å gang på gang få høre av min egen mor at jeg ikke kan oppdra bikkja mi.
Gjest Survival Skrevet 22. august 2011 #7 Skrevet 22. august 2011 Ikke for å kuppe tråden helt, men jeg har samme problem med min 8,5 mnd gamle tispe. Burde hun ha vokst det av seg til nå? Det plager ikke meg noe særlig å tørke opp etter henne, men blir temmelig lei av å gang på gang få høre av min egen mor at jeg ikke kan oppdra bikkja mi. Hmm, tja etter 8 måneder burde det vel strengtatt gått over. Men har du prøvd å plukke henne opp umiddelbart når du kommer hjem og bære henne ut på plenen? Jeg tenker at hvis hun ikke har tid til å sette seg ned for å tisse fordi du plukker henne opp, holder hun seg kanskje de sekundene fram til du får satt henne ned på en plen eller gressflekk hvor hun vanligvis tisser?
Gjest frøken am Skrevet 22. august 2011 #8 Skrevet 22. august 2011 Ikke hils på ham når du kommer inn døra, det kan være fordi han blir så overhappy at han ikke har kontroll. Vent til han roer seg og så kan du hilse og si hei. Yes. Selv om det er "vanlig" at de tisser på seg, forverrer man situasjonen ved å belønne denne opphisselsen ved anerkjennelse og evnt. kos. Pass på å KUN gi disse tingene når den er rolig og underdanig. Da vil mønsteret bli litt annerledes
Miki Skrevet 22. august 2011 #9 Skrevet 22. august 2011 Min holdt på med denne gledes-tissingen en god stund. Nesten et år. Det går over av seg selv, og det hjelper å overse hunden når du kommer inn. Den kan få kos når den har roet seg litt (:
afeio Skrevet 22. august 2011 #10 Skrevet 22. august 2011 Burde vel strengt tatt nevnt at det ikke er når jeg kommer hjem fra jobb at hun tisser, men heller når hun møter mennesker hun ikke har sett på en uke eller mer.
**tiilii** Skrevet 22. august 2011 Forfatter #11 Skrevet 22. august 2011 Tusen takk for mange gode svar, nå vet jeg hvordan jeg skal forholde meg til dette!
AnonymBruker Skrevet 22. august 2011 #12 Skrevet 22. august 2011 Det har jeg aldri opplevd med mine hunder, men når mine foreldre passet en jakthund i par uker klaget eierene på at den tisset inne når de kom. Det skjedde aldri når vi passet den, men straks eierene kom tisset den og virket underdanig glad. Den ble banket av mannen i huset og var nervøs. Men det er forhåpentligvis ikke tilfellet i denne saken. En valp som har holdt seg kan tisse når den blir glad.
**tiilii** Skrevet 22. august 2011 Forfatter #13 Skrevet 22. august 2011 Å nei, det er absolutt ikke tilfelle her, om noe så må det være at han er aldri så lite bortskjemt av sin matmor...
AnonymBruker Skrevet 22. august 2011 #14 Skrevet 22. august 2011 Ikke for å kuppe tråden helt, men jeg har samme problem med min 8,5 mnd gamle tispe. Burde hun ha vokst det av seg til nå? Det plager ikke meg noe særlig å tørke opp etter henne, men blir temmelig lei av å gang på gang få høre av min egen mor at jeg ikke kan oppdra bikkja mi. Jeg fikk min hund på omplassering da hun var 8 måneder, og hun gjorde fortsatt dette da. Aner ikke hva slags trening hun hadde fått før, men vi gjorde ikke noe spesielt, og det ble mindre og mindre av det av seg selv, og etter hun rundet året ca har det aldri hendt mer.
afeio Skrevet 22. august 2011 #15 Skrevet 22. august 2011 Det er ikke noe nervøs tissing her. Midt inni all hopping og spretting av glede setter hun seg rett og slett kjapt ned på huk og tisser, og så hopper og spretter hun videre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå