Gjest Anonym Skrevet 20. august 2011 #1 Skrevet 20. august 2011 Hei! Jeg ble nå ferdig med en kur antibiotika etter å ha hatt nyrebekkenbetennelse. Jeg har hørt at antibiotika kan redusere effekten på p-piller, og at man da må bruke annen beskytte under samleie. Antibiotika-kuren jeg Jar gått på heter: " Amoxicillin mylan" og p-pillene jeg går på er microgynon. Noen som vet HVOR lenge jeg må bruke annen beskyttelse under samleie, etter endt kur før det er trygt uten ? takk på forhånd!
muffin26 Skrevet 20. august 2011 #2 Skrevet 20. august 2011 Hææ stemmer dette? Da har jeg i såfall hatt flaks jeg har brukt tetracyklin og diane i ca 3 år samtidig mens jeg var med eksen og ble ikke gravid.
Gjest Anonym Skrevet 20. august 2011 #3 Skrevet 20. august 2011 Ja, det skal visst stemme! Lest flere tilfeller hvor dette har skjedd!
-Fisken- Skrevet 20. august 2011 #4 Skrevet 20. august 2011 Jeg vil tro en uke etter at du er ferdig med kuren.
-Fisken- Skrevet 20. august 2011 #5 Skrevet 20. august 2011 Hææ stemmer dette? Da har jeg i såfall hatt flaks jeg har brukt tetracyklin og diane i ca 3 år samtidig mens jeg var med eksen og ble ikke gravid. "Antibiotika kan i meget sjeldne tilfeller redusere absorpsjonen og derav effekten av p-piller." Fra felleskatalogen.no etter at jeg søkte på Tetracyclin. Samme stod det om Amoxicillin.
Giacomo_P Skrevet 20. august 2011 #6 Skrevet 20. august 2011 I MEGET sjeldne tilfeller. Er du usikker kan du snakke med legen din, men sannsynligheten er svært, svært lav. Med en halveringstid på ca. 60 minutter, sitter preparatet i kroppen i omtrent 5 timer, muligens med noe akkumulativ effekt efter en kur.
-Fisken- Skrevet 20. august 2011 #7 Skrevet 20. august 2011 I MEGET sjeldne tilfeller. Er du usikker kan du snakke med legen din, men sannsynligheten er svært, svært lav. Med en halveringstid på ca. 60 minutter, sitter preparatet i kroppen i omtrent 5 timer, muligens med noe akkumulativ effekt efter en kur. Glemmer man en pille, skal man bruke annen prevenjon i en uke. Derfor vil jeg tro det er best å bruke annen prevensjon i en uke etter siste antibiotikatablett.
Giacomo_P Skrevet 20. august 2011 #8 Skrevet 20. august 2011 Glemmer man en pille, skal man bruke annen prevenjon i en uke. Derfor vil jeg tro det er best å bruke annen prevensjon i en uke etter siste antibiotikatablett. Dette høres fornuftig ut!
AnonymBruker Skrevet 20. august 2011 #9 Skrevet 20. august 2011 Det som kan svekke effekten av p-piller når du bruker antibiotika, er at mange reagerer på antibiotika med diare/løs mage. Det gjelder forsåvidt uansett hvis du har diare av andre grunner og når du tar p-piller. Har du ikke hatt diare under kuren vil jeg tro du er trygg, men du kan nå bruke kondom i ei ukes tid likevel, for sikkerhets skyld:-)
Gjest Anonym Skrevet 20. august 2011 #10 Skrevet 20. august 2011 Så vidt jeg vet kan antibiotika føre til diare o.l i noen tilfeller, og i så fall taes jo p-piller dårligere opp fra tarmen. Finnes sikkert andre forklaringer også.
Giacomo_P Skrevet 20. august 2011 #11 Skrevet 20. august 2011 Det som kan svekke effekten av p-piller når du bruker antibiotika, er at mange reagerer på antibiotika med diare/løs mage. Det gjelder forsåvidt uansett hvis du har diare av andre grunner og når du tar p-piller. Har du ikke hatt diare under kuren vil jeg tro du er trygg, men du kan nå bruke kondom i ei ukes tid likevel, for sikkerhets skyld:-) I dette tilfellet er det snakk om at preparatet i seg selv kan hemme absorpsjonen av p-pillene. Chansene er meget små, men får mam diaré i tillegg, begynder det å bli ganske reelt. Så om man ikke har hatt diaré, er muligheten fortsatt til stede, selv om det er sjeldent.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå