Neket Skrevet 3. august 2011 #1 Skrevet 3. august 2011 Solgte en bil i februar, der det stod i annonsen at årsavgift IKKE var inkludert. Kjøper fikk med seg giroen. Igår kom det krav til meg om halve årsavgiften, han har dritt i å betale, og levert inn skiltene. Og da går de på meg, siden jeg stod som eier ved årsskiftet. Ved salg må den som eier kjøretøyet 1. januar forsikre seg om at avgiften blir betalt. Dette er for å unngå tvangsinnkreving dersom den nye eieren ikke betaler kravet. Ny og tidligere eier er solidarisk ansvarlige for avgiften det året eierskiftet finner sted, jf. sktbl. §16-40. Nå får han jo ikke skilt på bilen igjen så lenge avgiften ikke er betalt, men hva skjer med MEG om jeg heller ikke betaler den? Det er allerede påløpt tilleggsavgift på 250 kr. Jeg har ikke lyst til å betale for ham slik at HAN kan løpe ned og få ut igjen skiltene, ikke er jeg interessert i å pådra meg betalingsanmerkning....Ikke svarer kødden på telefon heller....
AnonymBruker Skrevet 3. august 2011 #2 Skrevet 3. august 2011 Solgte en bil i februar, der det stod i annonsen at årsavgift IKKE var inkludert. Kjøper fikk med seg giroen. Igår kom det krav til meg om halve årsavgiften, han har dritt i å betale, og levert inn skiltene. Og da går de på meg, siden jeg stod som eier ved årsskiftet. Nå får han jo ikke skilt på bilen igjen så lenge avgiften ikke er betalt, men hva skjer med MEG om jeg heller ikke betaler den? Det er allerede påløpt tilleggsavgift på 250 kr. Jeg har ikke lyst til å betale for ham slik at HAN kan løpe ned og få ut igjen skiltene, ikke er jeg interessert i å pådra meg betalingsanmerkning....Ikke svarer kødden på telefon heller.... smart fyr :D 3
AnonymBruker Skrevet 3. august 2011 #3 Skrevet 3. august 2011 Dessverre er du hovedansvarlig for at avgiften blir betalt. Avgiften går til Statens innkrevningssentral utpå høsten en gang. Det påløper ikke flere gebyrer enn de 250 kr, så du kan jo se an litt og vente til brevet fra Statens innkrevningssentral dukker opp. Prøv å få tak i han i mellomtiden.
AnonymBruker Skrevet 3. august 2011 #4 Skrevet 3. august 2011 Du kan jo prøve å true med at du politiandmelder han visst han ikke ordner opp. Det er utrolig mange som er så redd for politiet at de heller gjør opp for seg enn å risikere innblandning fra politiet.
AnonymBruker Skrevet 3. august 2011 #5 Skrevet 3. august 2011 Desverre er du ansvarlig for dette ja. Prøv å få tak i vedkommende, og få han til å betale. Hadde han fått bilen registrert på seg før 1. januar, hadde han fått giron.
Neket Skrevet 3. august 2011 Forfatter #6 Skrevet 3. august 2011 I følge Tollvesenets sider har han også fått purring, siden de først NÅ sender til meg. Om bilen ble omregistrert mellom 31.12 og 31 mars, får den nye eieren også varsel om veiavgift. Han ringte meg nettopp tilbake og mente jeg skulle holde kjeft om de 1670 kr, fordi han hadde greid å kjøre bilen i filler etter to mnd. En bil til 10.000 med en dønn ærlig annonse, jeg skulle angivelig være glad han ikke hadde ringt meg før. Ja jøss, han prøvekjørte bilen før ha tok den med seg og hadde hatt nada å stille opp med....Og påstod selvsagt han ikke hadde fått noe regning i posten.
AnonymBruker Skrevet 3. august 2011 #7 Skrevet 3. august 2011 Han skal ha fått regning i posten, men han kan selvfølgelig blånekte på det så mye han vil... Men det ser ikke ut til at du kommer noe vei, men sa han seg villig til å betale halvparten? I så fall må du ta i mot med åpne armer og heller se på dette som en lærerik opplevelse. Hvis bilen virkelig var så dårlig som han påstår, er det dårlig av han å ikke ha vraket den innen 1. juli. Da hadde dere/du bare måttet betale halv årsavgift. Det kan du jo bruke som et argument mot han.
Neket Skrevet 3. august 2011 Forfatter #8 Skrevet 3. august 2011 Avgiften er vel bare halv, siden summen totalt var på 1670 kr. Han ville ikke betale en dritt og mente jeg burde være glad for at han ikke hadde prøvd å heve kjøpet da bilen røk, øøøh.... Aldri mer selge billig bil til ny landsmann er konklusjonen min nå!! 1
Rayanne Skrevet 4. august 2011 #9 Skrevet 4. august 2011 (endret) Aldri mer selge billig bil til ny landsmann er konklusjonen min nå!! Konklusjonen din burde vel være at du aldri selger bil uten å betale årsavgiften først, som er det som er anbefalt. Den som står som eier 1.1 er ansvarlig, og derfor bør man betale den før salg, og heller legge på prisen på bilen, så unngår man sånt som dette. Endret 4. august 2011 av Rayanne 5
AnonymBruker Skrevet 4. august 2011 #10 Skrevet 4. august 2011 Jeg solgte min bil i februar, før jeg betalte årsavgiften, så spurte derfor statens vegvesen om dette. De sa at årsavgiften følger bilen, så jeg uansett ikke ville bli ansvarlig, dersom ny eier ikke betalte årsavgiften.
AnonymBruker Skrevet 4. august 2011 #11 Skrevet 4. august 2011 Jeg solgte min bil i februar, før jeg betalte årsavgiften, så spurte derfor statens vegvesen om dette. De sa at årsavgiften følger bilen, så jeg uansett ikke ville bli ansvarlig, dersom ny eier ikke betalte årsavgiften. Det tviler jeg på at SVV har sagt.... Har selv jobbet der og det er helt klart at dersom ny eier ikke betaler, går kravet tilbake til den som var eier 1.1. Årsavgiften påløper faktisk 1.1. og det er eier på denne dato som er juridisk ansvarlig til sist. Vårt råd var alltid at selger bør betale avgiften og heller sette opp prisen på bilen. Men det er mange godtroende personer som selger bil..... Jeg har selv solgt bil uten betalt årsavgift i februar. Regningen var ikke kommet enda. Jeg genererte KID på toll.no og ba kjøper ha med kvittering på betalt årsavgift når han kom. Ellers ville jeg ikke signere på del 2.
Elensire Skrevet 4. august 2011 #12 Skrevet 4. august 2011 Jeg solgte min bil i februar, før jeg betalte årsavgiften, så spurte derfor statens vegvesen om dette. De sa at årsavgiften følger bilen, så jeg uansett ikke ville bli ansvarlig, dersom ny eier ikke betalte årsavgiften. Det stemmer ikke! Det er den som stod som eier på bilen ved årsskifte som er ansvarlig for årsavgiften. Det som anbefales både av NAF og av forbrukerrådet, ved salg av brukt bil rundt forfall av årsavgiften, er at kjøper betaler inn årsavgiften til selger, utenom det avtalte beløpet. På den måten kan selger ordne årsavgiften, og være sikker på at de ikke blir krevd penger for andres rot og tull. http://www.naf.no/Kjope-eller-selge-bil/Selge-bil/Rad-ved-salg-av-bil/ vi solgte selv bilen i februar og vi gjorde det på den måten. Kjøper fikk selvsagt tilsendt en kopi av fakturaen på årsavgiften, og kvittering fra nettbanken på at den var betalt. Men det var den måten vi følte det var mest mulig ryddig å gjøre det på. Vi opplyste selvsagt om det til alle som var interesserte.
Østlandet Skrevet 4. august 2011 #13 Skrevet 4. august 2011 Jeg solgte min bil i februar, før jeg betalte årsavgiften, så spurte derfor statens vegvesen om dette. De sa at årsavgiften følger bilen, så jeg uansett ikke ville bli ansvarlig, dersom ny eier ikke betalte årsavgiften. Som de før meg sier. Dette er helt feil. Kort og godt.
Neket Skrevet 4. august 2011 Forfatter #14 Skrevet 4. august 2011 Trodde vel i mitt enfold at siden bilen ble solgt på omtrent samme tid som årsavgiften forfalt, at han ikke fikk omregistrert den uten at veiavgiften var betalt. Men han har neppe prøvd å omregistrere den heller kan jeg tenke meg...? Jeg dro direkte på biltilsynet og leverte salgsmelding idet han kjørte avgårde med den ihvertfall. Så har sluppet bomringregninger og parkeringsbøter om ikke annet...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå