Gå til innhold

Blomsterfluer


Fremhevede innlegg

Skrevet

Har plutselig fått invasjon av små fluer i potteplantene mine. Er det noe jeg kan gjøre for å bli kvitt dem samtidig som jeg bevarer plantene mine????

Videoannonse
Annonse
Gjest Bjørnsdatter
Skrevet

Et par tips:

- Vann kun på skåla, fluene liker seg i den fuktige jorda på toppen av potta. Hvis du vanner bare på skåla, tørker den øverste jorda ut, og fluene liker ikke å legge egg der. Husk å helle av overskuddsvann etter ca 15 min.

- Dusj planta med grønnsåpevann. Planta takler det helt fint, men fluene dør som ... tja, fluer? Funker også bra mot bladlus.

- Hvitløksfedd i jorda

- Hvis det er en billig, lett erstattelig plante, kast den før det sprer seg. Og vask vinduskarmen og alle pottene dine med klorin eller salmiakk.

Krysantemum f.eks har lett for å få fluer hvis den har tørket skikkelig inn en gang. Andre igjen kan få det hvis de er for våte.

Lykke til!

Skrevet

Jeg fikk tips om å stikke nellikspiker i jorda en gang, og det fungerte bra - alle fluene var borte på et par dager.

Skrevet

Jeg har også hatt trøbbel og postet melding. Se her:

http://forum.kvinneguiden.no/viewtopic.php...highlight=fluer

Tipset med å vanne og dusje med salmiakkvann funket utrolig bra, og plantene lever enda. Vannet i to omganger med salmiakkvann (en ukes mellomrom) og så har jeg sluttet med det. Har nå hatt en runde til bare for å være sikker. Men det er MYYYYE bedre.

Lykke til!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...