AnonymBruker Skrevet 5. juni 2011 #1 Skrevet 5. juni 2011 Jeg vet at dere ikke kan gi meg noe fasit på dette, men kanskje dere kan dele noen synspunkter og erfaringer med meg. Det har seg sånn at jeg har kommet inn på Norsk Hudpleieskole, og den er svindyr. Koster 97 000 for et år, og jeg kommer ikke til å tjene noe bra etter endt utdanning. Men jeg har også søkt på grunnstudium(matte, kjemi, biologi++) ved et universitet, da jeg også er interessert i å ta en realfaglig utdanning. Men jeg vet ikke hva jeg vil velge! Hudpleierstudiet blir vel mer som et "kosestudie", med mye mer praksis og mye mer interessante ting(synes jeg). Men i lengden er det vel lurest å ta en ordentlig utdanning? Jeg er helt splittet. Noen som kan gi meg råd?
AnonymBruker Skrevet 5. juni 2011 #2 Skrevet 5. juni 2011 Jeg ville tatt en ordentlig utdanning, og heller eventuelt lært meg slike "hobby" utdannelser på siden eller når man er ferdig med utdanning, og heller ha det litt på siden av jobben. 2
AnonymBruker Skrevet 5. juni 2011 #3 Skrevet 5. juni 2011 Jeg tok nettopp et "kosestudie" ved NKF. Og angrer bittert. 160 000 rett ut vinduet! Jeg mener det! Spesielt hvis det er vanskelig å få jiobb etterpå, som attpåtil er dårlig betalt. Hvis du er interessert i det andre valget, anbefaler jeg å ta det. Begge blir jo isåfall å følge hjertet, siden du er interessert i realfag uansett. Jeg kasta bort to år, 160 000, OG skal nå utdanne meg til noe annet (ved offentlig skole, aldri mer privatskole). Du kan aldri være sikker på kvaliteten på privatskolen du går ved - og kontrakten til NKF var hvertfall slik at om du slutter i 1. semester, må du likevel betale 2. semester. Kan være annerledes på hudpleie da. Men ja, det er lurt å være skeptisk til privatskoler, selv om de er Lånekassen-godkjent.
Sheherasade Skrevet 5. juni 2011 #4 Skrevet 5. juni 2011 Da jeg leste overskriften på tråden hadde jeg tenkt til å skrive "Gå for hjertet!". Men da jeg leste valgene må jeg si at jeg endret mening. Jeg er enig i at du nok bør gå for realfagsstudiene. Kanskje det er mye mere interessant enn du tror? Og du vet sikkert at man trenger flere folk med gode realfagsutdanninger i Norge, så det blir nok greit å få seg en bra jobb hvis du gjør det rimelig greit på studiene. Og hvis du ikke trives med det kan du jo alltids ta hudpleien senere. Men da har du i hvert fall en "solid" utdannelse i bunnen. 2
AnonymBruker Skrevet 5. juni 2011 #5 Skrevet 5. juni 2011 Når jeg leser innlegget ditt så tenker hodet mitt at man skal gå for det trygge, sikre alternativet som er bra betalt. Men det stopper der. Jeg har selv en realfaglig utdanning, og er vel en av de som har fått meg en "bra" jobb. Hva nå det enn betyr. Joda, det er ok betalt, men det stopper også der. Jeg syntes arbeidshverdagen er ganske pyton, det er lite givende dager som stort sett tilbringes foran skjermen eller et og annet møte. I tillegg er det en del overtid, og kravet om tilgjengelighet er også høyt - også på fritiden og i "ferier". Det er konstant stress og alt må gjøres samtidig, er konstant stresset med skuldrene oppunder haka til enver tid. For min del går det kraftig utover livsgleden. Jeg tok et valg om å ta en såkalt trygg utdanning. Visst setter jeg pris på at det er enklere å skaffe gode jobber enn for en del andre, men som sagt, det stopper også der. For hverdagen ellers er dritt. I morgen er det mandag, og det er vel dagen jeg føler meg mest pyton. Nok en lang arbeidsuke med meningsløst arbeids foran meg. Nei, den som hadde hvertfall fulgt hjertet en smule mer enn det jeg selv gjorde. Men nå er jeg godt over tredve, og sitter med lån og det hele. Så nå er det for sent å angre. Vel, det høres kanskje litt negativt ut, men det er jo det. Jeg mener at for å jobbe med realfag så skal du -virkelig- brenne for faget ditt for å trives. Så la hvertfall hjertet ha en medbestemmelsesrett når du velger. Hilsen mann. 1
AnonymBruker Skrevet 5. juni 2011 #6 Skrevet 5. juni 2011 Ble kjempeglad for at noen gadd å svare meg! Men ja, jeg heller bare mer og mer mot den realfaglige utdanningen. Det eneste som er litt dumt er at jeg har skrevet under kontrakten, og jeg har også fått godkjent lån av lånekassen. Men jeg får ringe lånekassen og ordne opp i det;)
Genesis Skrevet 5. juni 2011 #7 Skrevet 5. juni 2011 Sprikende interesser=) Synes du skal se for deg hvordan livet ditt kommer til å arte seg ved de to alternativene. Hudpleiere har dårlig betalt, ikke no spesielt godt jobbmarked, og har ingen alternativ yrkesanvendelse. Velger du realfagsstudiet derimot vil du kunne få en høy og trygg stilling etterhvert, god lønn, og med dette muligheten til å realsiere andre drømmer som reising, dyrere opplevelser mm. Har du tjent deg opp litt penger om en 10-15 år, vil du kunne ha muligheten til å evt. starte egen hudpleiesalong, altså gjøre hobbyen din om til et lukrativt levebrød istedenfor å jobbe for andre til luselønn. 2
Gjest Heloise Skrevet 5. juni 2011 #8 Skrevet 5. juni 2011 Jeg hadde gått for realfagstudiene! Har selv gått litt hudpleieutdanning og fant ut at det er mer pes enn pleasure..
Gjest Serena Skrevet 6. juni 2011 #9 Skrevet 6. juni 2011 Hilde Christina har skrevet et bra innlegg om hudpleier utdanningen: Min lenke
AnonymBruker Skrevet 6. juni 2011 #10 Skrevet 6. juni 2011 Her hadde jeg valgt realfagstudiene. Hudpleie betyr bare masse studielån, lav inntekt og problemer med å få relevant jobb. Du kan jo ta kurs/deltid i hudpleie dersom interessen din er like stor om noen år. Da har du to bein å stå på. Det er faktisk inntekt og jobb du skal leve av resten av livet. Jeg har fulgt noen jenter som har drømt om et kreativt yrke og alle har dårlige inntekter. Husk at studielånet også skal betales tilbake. Privatskole betyr høyere lån og det må du betjene med en lav inntekt.
nattsvermer Skrevet 6. juni 2011 #11 Skrevet 6. juni 2011 (endret) Vel, all fornuft sier selvsagt at du skal velge realfag. Men det er også viktig å trives med det en holder på med. Jeg lyttet selv til fornuften og studerte realfag. Det endte med en jobb jeg mistrives i og skal nå studere på nytt, noe helt annet Høyt studielån, ja, men et lykkeligere sinn Endret 6. juni 2011 av nattsvermer
Yme Skrevet 6. juni 2011 #12 Skrevet 6. juni 2011 (endret) Jeg regner med at hudpleierstudiet er hjertet, og at universitetet er hjernen, stemmer det? Folk er alltid så flinke til å si "følg hjertet ditt! Følg følelsene dine!!" uten å tenke over at disse følelsene faktisk bare er tilfedige stoffer og hormoner som virrer rundt i kroppen. Man burde alltid følge det logikken din sier. Den kan selvfølgelig ta feil. Den er basert på lærdom og erfaringer du har tatt til deg, og hjernen din gjør sitt beste for å ta den beste avgjørelsen utifra det. Å følge hjertet derimot, er like teit som å tro på magi. Følelsene dine er ikke noe annet enn hormoner og stoffer som svirrer rundt i kroppen din. Om du følger dem, og utifra det gjør noen flotte valg, har du rett og slett bare hatt flaks. Velg det du tror gir deg best livskvalitet, min kjære anonyme bruker, men husk at verden ikke alltid handler om at man skal kose seg gjennom hver eneste dag, og at eventuelle fremtidige barn også skal ha et godt og trygt grunnlag for å starte sine liv. Endret 6. juni 2011 av Yme
AnonymBruker Skrevet 6. juni 2011 #13 Skrevet 6. juni 2011 Jeg hadde klart gått for realfagsutdanningen. Overfladiske jobber som hudpleie/frisør blir man fort lei av. Bedre med en jobb med en dypere mening syntes nå jeg:) (Men for all del syntes det er bra noen vil blir hudpleiere også)
Gjest Krizzy Skrevet 6. juni 2011 #14 Skrevet 6. juni 2011 Jeg hadde også gått for realfagstudiet i dette tilfellet.
AnonymBruker Skrevet 6. juni 2011 #15 Skrevet 6. juni 2011 Noe å tenke på er at hudpleier gjerne også må stå hele dagen. De må også utføre massasjer noe som er tøft for muskler å gjøre i hver dag i flere timer. Og nå når de fleste kjøper hudpleie produkter billig på nettet, tjener du veldig lite provisjon av salg, og det er stort sett provisjonen av salg som utgjør en god inntekt. Selve timelønnen som hudpleier er liten i forhold til arbeidet du utfører, men mindre du eier din egen salong.
Sheherasade Skrevet 6. juni 2011 #16 Skrevet 6. juni 2011 Jeg regner med at hudpleierstudiet er hjertet, og at universitetet er hjernen, stemmer det? Folk er alltid så flinke til å si "følg hjertet ditt! Følg følelsene dine!!" uten å tenke over at disse følelsene faktisk bare er tilfedige stoffer og hormoner som virrer rundt i kroppen. Man burde alltid følge det logikken din sier. Den kan selvfølgelig ta feil. Den er basert på lærdom og erfaringer du har tatt til deg, og hjernen din gjør sitt beste for å ta den beste avgjørelsen utifra det. Å følge hjertet derimot, er like teit som å tro på magi. Følelsene dine er ikke noe annet enn hormoner og stoffer som svirrer rundt i kroppen din. Om du følger dem, og utifra det gjør noen flotte valg, har du rett og slett bare hatt flaks. Nåvel. Det var da å ta i litt mye, synes nå jeg. Det er mange valg jeg har tatt etter hjertet som jeg ikke har angret på. En balanse er bra. Til TS: da jeg var yngre drømte jeg om å bli astronom. Hadde vært kjempekult å forske på universet, big bang, kvantefysikk osv. Men det fikk jeg aldri gjort fordi jeg hadde en dritdårlig mattelærer som tok fra meg alt initiativ. Hadde jeg tatt realfagsutdanning i dag hadde jeg satset på å gjøre noe à-la det de gjør på CERN, med å finne ut av universets grunnstoffer, osv osv. Kjempekult! Kjøp et nummer av Illustrert Vitenskap, så ser du nok at realfag kan være utrolig interessant! http://public.web.cern.ch/public/ Lykke til!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå