Gjest Månestøv Skrevet 24. mai 2011 #1 Skrevet 24. mai 2011 Ble hentet på byen av typen i helgen som var. Da vi stoppet utenfor huset mitt, så vi en politibil som stoppet og fikk oss ut av bilen. De ransaket hele bilen + veska mi. Det var en særdeles ubehagelig opplevelse. Har de lov til å gjøre dette uten videre?
Gjest CupcakeLotte Skrevet 24. mai 2011 #2 Skrevet 24. mai 2011 Hørtes rart ut. Sa de ingenting om hvorfor de gjorde det?
Gjest Månestøv Skrevet 24. mai 2011 #3 Skrevet 24. mai 2011 De lyste inn i bilen, spurte om id kort osv, og om jeg hadde drukket. Så ba de oss komme ut og begynte å ransake bilen. Jeg spurte om det var en spesiell grunn til at de stoppet akkurat oss, men de svarte ikke..
Rayanne Skrevet 24. mai 2011 #4 Skrevet 24. mai 2011 De har alltid lov til å stoppe dere og be om vognkort og førekort/ID, men for å ransake en bil, som går som førers eiendom, skal kravet til mistanke være like sterkt som feks ransaking av leiligheten din. Formuleringen er at de skal ha "skjellig grunn" til mistanke, noe som betyr at de skal ha grunn til å tro at det er overveiende sannsynlig (50% sannsynlighet) at de finner noe kriminelt. Hvis de spurte om lov til å se i bilen, og dere sa ja er alt i orden. Jeg hadde nektet, og spurt etter grunnlaget for en slik undersøkelse. Vanligvis er det greit å samarbeide med politiet, men å få rotet gjennom veska si er såpass invaderende på privatlivet at jeg hadde satt foten ned. Dersom dette skjedde ut av det blå høres det veldig lite profesjonelt ut fra politiets side. Bor dere på et lite sted? Dersom du opplever ubehagelige ting med poltiet bør du spørre om tjenestenummer, og/eller notere deg nummeret på deres bil, og kontakte din lokale politistasjon angående saken. 1
Myrthel Skrevet 24. mai 2011 #5 Skrevet 24. mai 2011 Jeg opplevde omtrent det samme som ganske fersk bilfører... Kjørte på en litt øde vei, og ble stoppet av politiet. Husker ikke helt detaljer, men måtte ut av bilen og deretter gjennomsøkte de alt. Tilogmed under panseret. Det var så utrolig ubehagelig, og så ung som jeg var - stilte jeg ikke spørsmål der og da... I ettertid fikk jeg vite at politiet var på jakt etter en bil som var ganske så identisk med min, og deler av bilnr stemte.
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #6 Skrevet 24. mai 2011 Hmm.. på jobben min KAN vi bli sjekket av vektere etter endt skift, og da kan de spørre om å gjennomsøke bilen (men det er ved mistanke). Nå har vel vektere egentlig like mye autoritet og tillatelse til å sjekke veska mi som en kongle, men nekter man så blir man jo mistenkeliggjort. Hadde latt dem sjekke uansett, men det handler jo om prinsipp..
Gjest Månestøv Skrevet 24. mai 2011 #7 Skrevet 24. mai 2011 Nå skal det sies at typen har brukt narkotika tidligere (6 år siden) men kan dette henge igjen så lenge? At han blir sett på som mistenkelig? Det var utrolig ubehagelig, og politiet var utrolig sure og svarte stort sett ikke på noen ting. De fant jo noen mistenkelige poser i bilen, + en sprøyte jeg hadde i veska (til å mate hamsterungene med). Endte med at jeg faktisk begynte å gråte og vi fikk til slutt gå inn.
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #8 Skrevet 24. mai 2011 Mistenkelige poser? Kan noen ha ringt politiet om at kjæresten din har gjort noe som du ikke vet om kanskje? 3
Rayanne Skrevet 24. mai 2011 #9 Skrevet 24. mai 2011 (endret) Nå skal det sies at typen har brukt narkotika tidligere (6 år siden) men kan dette henge igjen så lenge? Bor du i en mindre by/småsted vil det nok det, desverre. Men samme hvor mye narkotika man har brukt tidligere, så skal politiet behandle folk med respekt. Og uansett hva de mistenker han for, så skal ikke det gå utover deg, dere skal behandles som seperate individer. Ta det opp med den lokale stasjonen, og noter dere nummer på bilen hvis det skjer igjen. Endret 24. mai 2011 av Rayanne
Gjest Månestøv Skrevet 24. mai 2011 #10 Skrevet 24. mai 2011 Mistenkelige poser som at de var blanke med sånn "lås" man presser igjen. Men det var ingenting i. Tusen takk for gode svar i alle fall. Syntes det hele ble håndtert på en utrolig dårlig måte.
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #11 Skrevet 24. mai 2011 Vet om par grunner til at man har en samling tomme klipsposer. Den ene er narkotika og den andre er f.eks. noe sølvsmeder, smykkekunstnere og geologer bruker ofte. Han kan ha blitt observert med noen i det gamle miljøet eller noen han ikke kjenner så godt driver med dop uten at han vet det. Ville spurt politiet om hva grunnen var til at de ransaket veska siden den var din. Men henger man sammen med noen som driver med dop, må man dessverre finne seg i å bli ransaket, overnatte på glattcella og holdt øye med. Hvorfor spør du ikke typen din hva han skal med alle klipsposene?
Rayanne Skrevet 24. mai 2011 #12 Skrevet 24. mai 2011 Men henger man sammen med noen som driver med dop, må man dessverre finne seg i å bli ransaket, overnatte på glattcella og holdt øye med. Dette er bare tull, dette er ikke noe man skal "finne seg i". På mindre steder vil man ikke kunne unngå å "bli observert" men politiet har faktisk regler de skal forholde seg til, når de går så langt som å stoppe folk, ransake eller ta i varetekt. Sist jeg sjekket så var Norge fortsatt et sosialdemokrati, og ikke en politistat. Jeg har blitt stoppet sammen med suspekte folk relativt mange ganger, og politiet har alltid gitt meg en respektfull og individuell behandling, i henhold til reglene, siden man ikke bryter noen lov ved å omgåes hverken ekskriminelle eller folk med mistenkelig utseende. Klipsposer kan inneholde alt fra datakomponenter, skruer og bildeler, til smykkedeler og andre hobbyting, så det er ikke spesielt mistenkelig i seg selv. Det er vanligvis også lett å se om det er spor av narkotika i dem, noe en analyse også vil kunne påvise. 1
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #13 Skrevet 24. mai 2011 Ingenting med det ts har opplevd da, men må bare kommentere klipsposer. Jeg har et utall klipsposer hjemme siden jeg bestiller mye varer fra iherb, der pakker de alt i klipsposer i tilfelle noe skal lekke under sending slik at andre varer ikke blir ødelagt Ellers er ofte elektronikk pakket i rosa klipsposer siden de posene er antistatiske.
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #14 Skrevet 24. mai 2011 Jeg har også en del tomme klipsposer - noen til smykker, noen større til mat, i tillegg til noen små, tomme som jeg har i veska mi. De som ligger i veska mi er bare der fordi jeg ikke har giddet å ta dem opp etter at jeg kjøpte dem. Hvis jeg hadde fått den behandlingen TS fikk kun pga. de tomme klipsposene i veska mi, hadde jeg antageligvis blitt meget forbannet.
Jalp Skrevet 24. mai 2011 #15 Skrevet 24. mai 2011 Ble hentet på byen av typen i helgen som var. Da vi stoppet utenfor huset mitt, så vi en politibil som stoppet og fikk oss ut av bilen. De ransaket hele bilen + veska mi. Det var en særdeles ubehagelig opplevelse. Har de lov til å gjøre dette uten videre? Politiet har lov hvis vilkårene i straffeprosessloven er oppfylt. Du antyder at denne typen din har en historie med stoffmisbruk evt. omsetning/ besittelse. Da har politiet hjemmel hvis de har skjellig grunn til mistanke. Og det er det hvis typen din er domfelt for slike overtredelser som jeg nevner. For din del, har de også hjemmel da du er på stedet (i bilen) der hvor f.eks. besittelse av nark kan mistenkes. Det er svært vanlig at domfelte for nark får sine "uskyldige" venner til å bære stoffet på seg eller i f.esk ei veske, og derfor har lovgiver gitt politiet anledning til å sjekke alle som befinner på eller i nærheten av det stedet der man mistenker at det kan oppbevares nark. Typisk hvis du sitter i "feil" bil. Det kan teoretisk sett tenkes at typen din fortsatt er aktiv i "miljøet" selv om han sier det er 6 år siden han sist ble domfelt. Politiet baserer vanligvis slike kontroller på spaning og etterettningsopplysninger.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå