AnonymBruker Skrevet 23. mai 2011 #1 Skrevet 23. mai 2011 Hei. Grunnet min helsesituasjon er jeg nødt til å bo i en annen bolig i en periode på 3 mnd. når blokken jeg bor i skal være under rehablitering. Jeg har fått leie en liten hybel rimelig i denne perioden. Jeg er uføretrygdet. Jeg har snakket med NAV om å få støtte til denne ekstra husleien, og har da fått vite at de skal ha kontoutskrifter fra de 3 siste månedene. Det er ikke noe ekstragavanse jeg her søker om. Aller helst ville jeg være hjemme i min egen leilighet, men t.o.m min lege sier at det ikke ville være forsvarlig, da min helsetilstand ville forverre seg ytterligere. Har de virkelig lov til å kreve å se alle mine bevegelser på konto over 3 mnd? Jeg har ikke noe å skjule, men jeg føler det blir unødvendig grafsing i mitt private liv. En skulle tro det holdt at de fikk saldo fra denne perioden. Noen innspill? M.v.h Hanne
Gjest Emo Fisk Skrevet 23. mai 2011 #2 Skrevet 23. mai 2011 Ja, de har lov til å be om dette. Dette blir en bedt om uansett. Det er ikke for å se hva du bruker pengene dine på, men for å se at du for eksempel ikke får inn midler på kontoene du ikke har oppgitt.
AnonymBruker Skrevet 23. mai 2011 #3 Skrevet 23. mai 2011 Jeg forstår. Men jeg mener, selv om jeg nå fikk andre penger inn på konto, hva hadde det vel med saken å gjøre? Har en reumatisme f.eks kan en få dyre helsereiser til utlandet, og ingen krever kontoutskrifter av den grunn. Jeg er uheldig å ha en diagnose som gjør at jeg må forlate mitt eget hjem i en periode der det blir for mye støy (og støv) til at jeg kan klare å være her. Det er jo ikke "min feil" at jeg har denne sykdommen, og ikke jeg som har bestemt at denne rehabliteringen skal foregå. Jeg har ikke penger til å dekke dette oppholdet, men om jeg så hadde, var det ikke rettferdig om jeg selv skulle dekke det. Mener nå jeg.. Hanne
Gjest Emo Fisk Skrevet 23. mai 2011 #4 Skrevet 23. mai 2011 Når du lever på uføretrygd, men søker støtte til husleie eller livsopphold fra NAV, så finnes det en fast sats som du skal sitte igjen med hver måned etter at den eventuelle husleien og strømmen er betalt. Denne satsen er vesentlig høyere for de som er uføretrygdet eller pensjonister, enn de som må ha sosialhjelp fra NAV av andre årsaker. Grunnen til at de må vite hele din økonomiske situasjon er for å kunne vurdere hvordan du ligger an i forhold til denne satsen. Eksempelvis: Dersom du ligger 3000 kroner under denne satsen etter at ny husleie og vanlig månedsutgifter for strøm er dekket, så innvilges du 3000 kroner i måneden som supplerende til å dekke utgiftene dine. Grunnen til at de gjør dette er at denne typen supplerende inntekt ikke kommer fra NAV trygd, den kommer fra det som engang var sosialkontoret, og som nå er NAV sosial. Ekstra ytelsene fra NAV sosial må behovsprøves for de innvilges, mens de vanlige trygdeinnvilgelsene, deriblant helsereiser, er rene rettigheter som du ikke trenger å bevise behovet for på samme måte.
AnonymBruker Skrevet 23. mai 2011 #5 Skrevet 23. mai 2011 Men poenget er: Har de virkelig behov for å vite detaljene i hva jeg har brukt trygden min på? Hvor mye jeg kjøpte hundemat for siste måned på Tropehagen Zoo, hvor mange bøker jeg har kjøpt via Bokklubben o.s.v? Det skulle da holde rikelig om de fikk trygdeslippen min og saldo på kontoen min de siste 3 mnd! Hanne
Gjest Emo Fisk Skrevet 23. mai 2011 #6 Skrevet 23. mai 2011 Jeg skjønner at du reagerer på at de skal ha hele kontoutskriften, men det er lite som gir en like trygg sikring for å se inntekter som den. Du kan jo sjekke med banken din om det er mulig å skrive en utskrift som ikke viser uttakene, men bare innskudd på kontoen din.
Gjest Fikira Skrevet 23. mai 2011 #7 Skrevet 23. mai 2011 Du har rett til å kladde ut det du har brukt penger på. Hvis det for eksempel står Tropehagen Zoo 560 kr Så bare stryker du det ut så det bare ser at det er 560 kr som har gått ut av kontoen, men ikke til hva eller hvem.
Gjest Emo Fisk Skrevet 23. mai 2011 #8 Skrevet 23. mai 2011 Du har rett til å kladde ut det du har brukt penger på. Hvis det for eksempel står Tropehagen Zoo 560 kr Så bare stryker du det ut så det bare ser at det er 560 kr som har gått ut av kontoen, men ikke til hva eller hvem. Jepp. Det oppfordret jeg gjerne folk til når jeg jobbet i NAV. Om du kladder ut, og ber de ta en kopi, så kan de ikke se gjennom til hva du har brukt pengene dine på Det har du full rett til å gjøre.
AnonymBruker Skrevet 23. mai 2011 #9 Skrevet 23. mai 2011 Du har rett til å kladde ut det du har brukt penger på. Hvis det for eksempel står Tropehagen Zoo 560 kr Så bare stryker du det ut så det bare ser at det er 560 kr som har gått ut av kontoen, men ikke til hva eller hvem. Tusen takk for svar. Vet du med sikkerhet at jeg har rett til å gjøre dette? Har du noen referanser til meg? Hanne
Gjest Fikira Skrevet 23. mai 2011 #10 Skrevet 23. mai 2011 Man har rett til privatliv selv om man går til nav =D Gjorde dette selv når jeg fikk penger fra sosialen. Det er jo ikke noe de snakker høyt om, de vil jo gjerne se hva pengene går til. Med mindre du får noen som faktisk bryr seg, som Emo fisk her ser ut til å være =)
AnonymBruker Skrevet 23. mai 2011 #11 Skrevet 23. mai 2011 Synes du jeg skal spørre saksbehandleren først om det er ok at jeg gjør det, eller skal jeg bare gjøre det? Hanne
Gjest Fikira Skrevet 23. mai 2011 #12 Skrevet 23. mai 2011 Hvis du fortsatt er usikker, så er det bare å ringe.
AnonymBruker Skrevet 24. mai 2011 #13 Skrevet 24. mai 2011 He he... kunne ikke dy meg for å fortelle om min erfaring her. Siden de så hardnakket hevdet at dette innsynet skyldtes sjekk av inntekter, sladdet jeg alle utgående poster i kontoutdragene. Fordi de ikke har noe med hva du handler til hunden din, eller noe annet for dens saks skyld. Ville de ha dem? Nope! Dermed tok jeg turen til Sosialombudet som presset dem til å følge reglene som de etter eget sigende hadde. Gjett om de husket dette, og de var ikke gode å ha med å gjøre senere. Men det er en annen sak... Men jeg ville sagt fra om at du syns de krenker privatlivet og at du derfor sladder utskriftene. Om de ikke har innsigelser (og det bør de jo ikke) så er det jo bare å sladde.
liv Skrevet 24. mai 2011 #14 Skrevet 24. mai 2011 Det er også vanlig å måtte levere selvangivelse (ikke ligningsattesten, men den midlertidige) for da får en oversikt over hvor mange konti bruker har slik at bruker ikke får gjemt unna penger på andre konti. (men bruker kan selvsagt ha startet nye konti siden årsskifte da). 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå