AnonymBruker Skrevet 21. mai 2011 #1 Skrevet 21. mai 2011 I media får vi inntrykk av at "alle" har gjeld. ("Så mye taper DU på renteøkningen, stakkar"). Men ikke alle har råd til gjeld, for å si det på den måten. Og det hører man sjelden noe om. Så hva skjer med innskuddsrenten nå som Norges Bank har satt opp renten? Jeg har sparekonto i flere ulike banker, og ingen av dem har rørt innskuddsrenten. Skandiabanken kjører på med en stor reklamekampanje for den samme gamle renten på 3%. Og den må du ha over 100 000 for å få. Hvor høy rente får du på sparepengene dine, og er den satt opp siden renteoppgangen? Flytter du på pengene om det dukker opp bedre rente andre steder? Er kanskje akkurat det folk ikke gjør når de ikke har så fryktelig mye penger på konto? Dermed blir det ikke like stor konkurranse mellom bankene om sparerenter som på lån? Da renta gikk nedover ble jo folk nesten daglig oppfordret til å bytte bank om denne ikke fulgte opp rentenedgangen.
Illuminati Skrevet 21. mai 2011 #2 Skrevet 21. mai 2011 Renteøkningen er meldt fra noen banker etter økning fra sentralbanken, men ikke effektuert ennå, da er naturligvis ikke innskuddsrenten effektuert heller for at bankene skal holde marginen ved like i perioden.
AnonymBruker Skrevet 21. mai 2011 #3 Skrevet 21. mai 2011 Renteøkningen er meldt fra noen banker etter økning fra sentralbanken, men ikke effektuert ennå, da er naturligvis ikke innskuddsrenten effektuert heller for at bankene skal holde marginen ved like i perioden. Mine banker har verken meldt eller effektuert. De fleste fulgte ikke opp de forrige renteøkningene heller. Da renta gikk nedover reduserte de derimot raskt, og ofte mer enn Norges Bank. De benytter vel mulighetene til å øke inntjeningsmarginene sine.
Illuminati Skrevet 21. mai 2011 #4 Skrevet 21. mai 2011 Ja, du må regne med at bankene driver spill i perioder med økning/nedgang. Men vi som forbrukere har heldigvis makten i våre hender, vi kan velge den som gir oss best vilkår Særlig på innskudd, som er tilnærmet gratis å bytte mellom.
AnonymBruker Skrevet 21. mai 2011 #5 Skrevet 21. mai 2011 Den henger en del etter styringsrenten - akkurat slik utlånsrenten gjør. Jeg har ennå ikke blitt varslet om endret utlånsrente på boliglånet mitt, dersom det er noen trøst.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå