AnonymBruker Skrevet 19. mai 2011 #1 Del Skrevet 19. mai 2011 Jeg blir student til høsten, og får da myyye mindre penger enn jeg har vært vant til det siste året. Jeg har lest masse om dere som bruker 2000kr og UNDER (??) det på mat i måneden, men jeg skjønner ikke hvordan dere får det til? Jeg har overhodet ikke lyst å leve på grandiosa og nudler, jeg er ganske sunn av meg og spiser maaasse frukt og sunt i hverdagen, og jeg synes det er viktig at man får i seg alle vitaminer osv som man trenger... Hadde jeg kun spist pizza og kneipbrød med nugatti på en dag hadde det ikke vært noe særlig. Hvordan ser matbudsjettet ut for dere studenter som også liker å leve litt sunt? Jeg bor forresten sammen med kjæresten min hvis det har noe å si :-) Tenker å bruke ca 3000 hver i måneden på mat, gjerne mindre hvis dere kommer med noen bra tips :D Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 19. mai 2011 #2 Del Skrevet 19. mai 2011 Hvor mye bruker dere på mat i måneden nå? Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 19. mai 2011 #3 Del Skrevet 19. mai 2011 Jeg spiser for rundt 2000 i måneden, og jeg spiser godt og sunt, altså Feks.. En pakke billige laksefileter fra COOP ( tar utgangspunkt i coop nå da, for jeg var nettopp der og handlet i dag ) koster ikke så mye, det er vel 5-6 fileter i pakken eller noe og ender opp på ca 10 kr pr filet. Samtidig kjøper jeg COOPS billige grønnsaksblandinger som de selger for en 13-18 kr pr KG, og frosne grønnsaker er bevist sunnere enn friske grønnsaker som har ligget ute gud vet hvor lenge. En pakke kjøttdeig kan jeg dele i 4 biter, og dermed ha 4 middager. Tilbehør velger jeg, stekte grønnsaker, en saus til, osv. Å lage supper selv er billig og varig, det en ikke spiser der og da kan en fryse ned. Kjøper man noen grønnsaker, buljong og krydder så blir det ikke dyrt pr liter akkurat. Kan fort bli sunt og godt Kneip med nugatti har jeg vel ikke spist siden jeg gikk i barneskolen, kan ikke huske sist jeg spiste nudler heller, det gjelder å prioritere så har en råd til det en vil stort sett, holder en seg til billigmerkene så kommer en i allefall langt. First price for the win Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Lista Skrevet 19. mai 2011 #4 Del Skrevet 19. mai 2011 Ikke noe problem å leve veldig sunt på 2000 kr i måneden per pers. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Meridian Skrevet 19. mai 2011 #5 Del Skrevet 19. mai 2011 (endret) Fisk, kjøtt, nøtter, grønnsaker og frukt og bær må man jo ha hver dag. Grovt brød til de som tåler det Man sparer penger på å: Drikk vann fra springen, hver dag, til alle måltider. Ta med vann i flaske på skolen. (Melk er bare tull, for man får kaslium gjennom nøtter, bær og grønne grønnsaker.) Fyll på vann på flasken på skolen. Dette sparer man MYE på, og man gjør kroppen en tjeneste. Juice og sånt kan man bruke til kosedrikk, vann er eneste tørstedrikk. Lage middag hjemme hver dag, og lag gjerne litt mer sånn at dere har til dagen etter. Planlegg hva dere skal lage til middag, lag gjerne ukemeny. (Det er sundt med fiskemiddag, og det er godt med kjøtt-middag, og det er bra med salat eller wok til, men noen ganger kan man lage speilegg og bacon med salat til, eller omelett med vårløk, brokkoli, pinjekjerner og skinke i.) Ta med matpakke på skolen hver dag og spis frokost hjemme før dere går hjemmefra. Ta med gulrot og eple på skolen, så har dere noe å knaske på innimellom. Ta gjerne med en nøttepose som du har mixet selv. Jeg pleier å blande hasselnøtter, mandler, cashewnøtter, valnøtter, solsikkefrø, rosiner eller ferske dadler. Det er billigere å kjøpe inn forskjellige ingredienser selv, da har man det lenger. Lag dere en smoothie om kvelden om dere blir godtesyke, det metter veldig Prøv å handle inn 1 gang i uka(fast handledag, f.eks fre/lør). Om det er lite mat i kjøleskapet i mot slutten av uken, prøv å vent med å handle inn til handledagen kommer. Det lønner seg å handle stort 1 gang i uka, enn å handle litt hver dag, for da tar man alltid med seg så mye ekstra dill dall. Så vil si at det er bedre å handle stort 1 gang i uka, og ta med seg litt dill dall den ene gangen, enn å gjøre det flere ganger i uka. Om dere f.eks imidt i uka ikke har mer brokkoli igjen, så ta med penger kun til brokkoli, så slipper dere å bli fristet til å handle mer når man har med kortet. Håper noen av mine tips kom til nytte. Og ja, jeg vil si at man fint kan leve sundt og billig. Man må bare være bevisst på å handle stort og når det er tilbud, og ikke småhandle for 100 kr hver dag. Så vil jeg også si at man blir mer sulten av å spise hvetemel, siden det får blodsukkeret til å svinge, slik som sukkeret gjør, og da spise man mer enn man trenger...så velg grovt. Har forresten en venninne som brukte 200 kr på mat I UKA, og hun fulgte alltid med på tilbudsaviser på kiwi, ica, mega, meny osv.., slik at hun kunne kjøpe billig kjøtt og fisk og grønt når det var tilbud. Så tror jeg hun fikk med seg kjøtt og fisk hjemmefra når hun var på besøk hjemme. Endret 19. mai 2011 av meridian 6 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #6 Del Skrevet 20. mai 2011 Takk for supre tips meridian og anonym Dere viser jo bare at det faktisk går ann! :D Til du første anonym: ehm, for å være ærlig så har jeg ikke peiling på hvor mye vi bruker i måneden. Jeg får 15000 utbetalt hver måned, og han får 10000 (han går på skole), og vi bor hjemme hos foreldrene hans hvor vi ikke betaler husleie. Til tross for det så bruker jeg opp hele lønna mi, og massemasse av det går til mat. Har ikke en gang prøvd å leve billig og etter budsjett, så hvor mye av pengene mine som går til mat nå det vet jeg ikke.... Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
pandabear Skrevet 20. mai 2011 #7 Del Skrevet 20. mai 2011 Denne tråden liker jeg Kan jo legge til at man sparer på å ikke handle så ofte. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Tullepia Skrevet 20. mai 2011 #8 Del Skrevet 20. mai 2011 Det er i hvertfall lurt at du tenker på matbudsjettet ditt nå Hver søndag kveld gjør du følgende: Sett deg til med ulike kokebøker og oppskrifter og tenk gjennom hva du vil ha til middag. Ingrids Store Rutete Kokebok har middagsforslag for to uker. Den kan du låne på biblioteket. Er det vanskelig, kan du si at mandag er restedag, tirsdag pølsedag, onsdag rød fisk, torsdag hvit fisk, fredag vegetar, lørdag er kosemat og søndag er kjøttdag. Drikk vann i stedet for brus, og spis kun snop på lørdag. Sett opp en handleliste over det du trenger. Tenk gjerne over hva du kan bruke to dager på rad eller flere ved å fryse ned matporsjoner. Regn over hvor mye du tror det kommer til å koste, og ta med deg kontanter som dekker det på listen din. Legg bankkortet hjemme, da unngår du utskeielser i butikken. Handle kun på mandager, evt også torsdag for å fylle opp på grønnsaker, melk og brød. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Perth Skrevet 20. mai 2011 #9 Del Skrevet 20. mai 2011 (endret) Sunn mat behøver ikke bety dyr mat. Jeg har bodd i Australia noen år, hvor vi slet med at maten var usunn og dyr når vi først kom ned. Alt var litt ukjent, så vi endte ofte med enkle (og ferdigpakkede) løsninger. Etterhvert når magen ble større og lommeboka tynnere, så tok vi fatt og gikk over til en sunnere livsstil når det kommer til kosthold. I ettertid fant vi ut at det var ikke bare sunnere, men også billigere. Trikset var å være bevist på det man spiser og ikke kaste mye. Mange har en tendens til å la mye mat gå ut av dato og dette koster dyrt. Også har vi jo det gamle trisket med å alltid gå gjennom tilbudskataloger. Det er alltid noe godt til halv pris Endret 20. mai 2011 av Perth Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #10 Del Skrevet 20. mai 2011 Hvis dere kan bruke 3000 hver på mat i måneden, har dere vel egentlig råd til det meste. Også for 2000 hver får dere et bra matbudsjett. Har ikke tid til å skrive så omfattende nå, men: * Neon typer fisk er billigere enn andre. F eks sei og makrell er billig og godt. Jeg liker ikke FirstPrice-seien, anbefaler heller den fra GodeHav som er billigmerket til Rema. * Visse basisgrønnsaker som gulrot og løk er alltid ganske billig, og kan brukes på mange måter i mat fra hele verden. Lær deg å bruke dem * Andre basisvarer som hermetisk tomat, mel, egg osv er det lurt å alltid ha i hus, så kan man slenge sammen en improvisert billig middag i stedet for å måtte dra i butikken. * varier mellom dyrere og billige middager - det går an å unne seg biff e.l på lavt budsjett, hvis man spiser hjemmelagd suppe eller omelett andre dager. Billige sunne middager kan også være veldig gode. * noen typer kjøtt er billig, f eks svinekjøtt. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #11 Del Skrevet 20. mai 2011 Havegrynsgrøt med eplebiter e.l kan fint erstatte mange måltider, veldig billig og ikke så dumt alternativ de dagene man kanskje har overskridd budsjettet. Grønnsakssupper og brennsnut! Lag ei kjele full og du har billig middag til flere dager. Følg hele tiden med på tilbud, og handle grønnsaker etter hva som er på tilbud og i sesong. 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest Smørbukk Skrevet 20. mai 2011 #12 Del Skrevet 20. mai 2011 Jeg er selv student, og jeg og samboeren min bruker ikke veldig mye penger på mat i måneden.. Nå husker jeg ikke helt, men vi bruker nok ikke veldig mye mer enn et par tusen i måneden altså. Wok er jo godt, billig og sundt! På Rema 1000 (som vel er det billigste alternativet) får man kjøpt hermetiske bokser med wok-blanding, også kan du ha kjøtt og ris/nudler til og evt soyasaus eller liknende. Kyllingfilet er heller ikke kjempedyrt hvis du kjøper økonomipakkninger. Det er dyrt akkurat i det du kjøper det, men det blir mange middager ut av det. Middagen blir akkurat så dyr som det du gjør den til selv. Hvis du lager blomkålsuppe fra bunnen av blir det for eksempel ganske mye billigere enn å kjøpe en pose og lager det (selv om posen ikke er så alt for dyr, er det penger spart!). Jeg tror ikke bare studenter bør tenke på pris når de lager middag, tror det er mange familier som også hadde spart mye penger hvis de hadde lett etter tilbud og lagd det meste fra bunnen av. Coop Mega har også innimellom 40% tilbud, da blir maten billig og det er ofte fryste Findus-varer, så da kan man jo kjøpe større mengder også Og ikke lag mer mat enn du greier å spise! Det er dyrere å kaste uspist mat enn å handle dyrt! Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Annikken Skrevet 20. mai 2011 #13 Del Skrevet 20. mai 2011 Invester i lettrengjørelige, tynne former til ovnen. Disse kan du steke alt i: Fisk, koteletter, kyllingfilet (når dere tar dere råd) og ikke minst grønnsaker. Bare ta på salt, pepper og litt olje. Grønnsaker er mettende, til en viss grad veldig billig og går til alt. Og så lager de seg selv! Stekt ris (ris iblandet egg med grønnsaker) er bra alternativ når man sitter igjen med ris- og grønnsaksrester. Server med soyaolje - kjempegodt. Unngå å kjøpe for mye av juice og lignende "luksusvarer". Kjøp alt av rengjøringsmidler, poser osv av type First Price eller lignende. Bruk hermetiske tomater istedenfor ferdigkjøpt spaghettisaus (må dynkes med litt ekstra krydder). Det er en del ting man tar for gitt at står på handlelisten man kanskje egentlig ikke trenger, eller man kan erstatte med andre og billigere alternativ. Og har man spist en stoooor middag dagen før, klarer man en dag med knekkebrød med fiskake til middag dagen etter Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #14 Del Skrevet 20. mai 2011 Hvis man er student og lever på mindre enn 2000 kr i måneden har man ikke råd til å leve på grandiosa Det virker som om svært mange som ikke tror det går ann har lite kjennskap til matlaging generelt. Det å bruke ris, pasta, bønner, linser som basis og deretter bruke krydder, kjøtt, grønnsaker etc behøver ikke bli dyrt. Det å kjøpe STORE matmengder og ikke små er svært lønnsomt, man sparer mye på å kjøpe 5 kg ris istedet for 200gram, etc. Det å planlegge matlagning tar kort tid, men gjør at man kan spare mye. Det å ikke handle ofte, men heller store mengder i færre omganger og deretter spe på med frukt, grønnsaker og melk osv underveis. Kjøp store mengder kjøtt og frys ned i porsjonspakker, det samme gjelder forøvrig ost ol. som klarer seg utmerket i fryseren. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Sofie_22 Skrevet 20. mai 2011 #15 Del Skrevet 20. mai 2011 (endret) Gode, sunne og billige valg: Omelett med grønnsaker; velg first price egg (mye billigere enn eks prior.Kyllingwok; kjøp frosne kyllingfilleter fra first price, 139 kr for 2kg! Det holder en stund. Wok blandinger fra eks rema 1000 er billig.Fisk; blokker med sei fra first price koster rundt 20kr og kan deles i flere biter. 5pk med laksefillet er heller ikke så alt for dyrt. Fiskekaker er også som regel billig.Gryteretter; er billig å lage. Lag en stor porsjon og frys ned, så har du til senere anledninger.Karbonadedeig (ikke det billigste), kalkunkjøttdeig og kyllingkjøttdeig; frys ned i porsjonsstørrelser.Havregryn: Billig og god frokost Ferske grønnsaker og frukt fra innvandrerbutikker er som regel mye billiger, hvertfall her i Oslo. Billig på rema 1000 også.Kjøp mat fra billig butikker som for eksmpel kiwi og rema 1000. Endret 20. mai 2011 av Sofie_22 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #16 Del Skrevet 20. mai 2011 Jeg har en del faste middagsretter med fersk fisk/ferskt kjøtt jeg liker å lage, og som jeg ikke er interessert i å gi opp pga. budsjettet. Det jeg gjør er at jeg har et par dager i uka der jeg ikke har 'middag'. Nå spiser jeg ganske mye hver dag pga. trening, men ved at jeg to ganger i uka har en stor porsjon havregrøt til middag og en dag i uka har omelett (som begge er mettende varmretter slik at jeg ikke ofrer noe) så kan jeg fint lage lakseretten min på fredager og gryterett med ordentlig kjøtt på søndager. Jeg bodde et år med ei jente som hver eneste dag spiste én billigsnitzel, én kokt potet og én kokt gulrot, alt laget i mikrobølgeovn. Dette fordi hun var budsjettfiksert. Hun var så stakkarslig at jeg ble rent avskrekket! 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 20. mai 2011 #17 Del Skrevet 20. mai 2011 [...] Har forresten en venninne som brukte 200 kr på mat I UKA, og hun fulgte alltid med på tilbudsaviser på kiwi, ica, mega, meny osv.., slik at hun kunne kjøpe billig kjøtt og fisk og grønt når det var tilbud. Så tror jeg hun fikk med seg kjøtt og fisk hjemmefra når hun var på besøk hjemme. Oi, 200 kr!! Beundringsverdig! Tror kanskje ikke jeg kommer til å klare samme sum som student, men håper på å holde meg på 1200-1400 kr ca. Er ikke så veldig glad i middag og varm mat generelt, så kan jo hende jeg sparer litt på å spise havregryn og knekkebrød. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
spinnwild Skrevet 20. mai 2011 #18 Del Skrevet 20. mai 2011 De fleste studenter føler seg "fattige" fordi de bruker for mye penger på øl og ute på byen. Som student trenger man ikke feste hele tiden, ikke alle som har forstått dette, disse sitter igjen med lite penger til mat. Prioriter det du vil, så skal det være nok penger til å leve godt Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Orchideae Skrevet 20. mai 2011 #19 Del Skrevet 20. mai 2011 Vi er to voksne som max bruker 2500,- i måneden på mat. Og da har jeg tatt i. Trikset vårt er å handle inn stort når vi først handler. Kjøtt handler vi i Sverige ca. 1 gang per måned. Da fyller vi fryseren. Man har lov å ha 10 kg kjøtt per voksen, så da sparer man mye dersom man ikke har lang reisevei. Frys ned i porsjonspakker og ta opp på morgenen hver dag, så har du kjøtt til middag. Ellers handler vi alt av tørrvarer hver dag jeg får lønning. Da fyller vi skapene så det nesten renner over. Alt fra hermetiske tomater til dopapir. Dermed er det kun melk, brød og ferske grønnsaker vi som regel trenger å handle inn når vi vil ha det. Ellers kan vi lage middag av det vi har hjemme. Vi spiser det vi vil hver dag, og er sjelden på butikken. Det er småhandlingen som er dyr. Vi planlegger ikke middag for en uke av gangen, men har råvarene slik at vi kan lage akkurat det vi vil ha. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 21. mai 2011 #20 Del Skrevet 21. mai 2011 Jeg bruker 500 i uken. Spiser stort sett bare sunt. Kjøper billig kjøtt, enten på tilbud eller fryst kylling ect. Bruker alltid å smøre matpakke, knekkebrød. Mye grønnsaker, litt ferske urter på maten... ect. Handler om å lage maten fra bunnen av. Grandiosa, fjorland og toro blir fort mye dyrere. Bare ikke kjøp på impuls, men planlegg etter tilbud, frys ned og sørg for å ikke la maten bli dårlig slik at den kastes. Jeg handler mat 2 ganger i uken, 250 kroner hver gang, og det går fint. Nå skal det jo sies at vaskepulver, rengjøringsmiddel ect. ikke blir med i budsjettet, men jeg og de jeg bor med i kollektivet har en spleiseordning, så det kommer utenfor mitt "personlige" budsjett. Hjelper også å ha sommerjobb, spare pengene man tjener og fordele de litt utover året for kos og gøy =) Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå